Inzerce
Inzerce
Inzerce

Proč jsou vzájemná blízkost a doteky pro miminko tak důležité

Držet své dítě poprvé v náručí je vzácný a nezapomenutelný okamžik. Vzájemná blízkost s rodiči by přitom měla být nedílnou součástí života každého dítěte, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Zvlášť v prvních měsících života hraje fyzický kontakt významnou roli jak v posilování vazeb s těmi nejbližšími, tak i v otázce budoucího vývoje miminka.

Poporodní bonding

Obzvlášť důležitý je potom přímý kontakt kůže na kůži, a to ideálně ihned po narození. Takzvaný bonding, který dnes aktivně podporuje mnoho porodnic, má okamžitý pozitivní účinek na vzájemné pouto mezi dítětem a rodiči. Blízké fyzické spojení plné láskyplných doteků navozuje pocit bezpečí, které miminko po opuštění přívětivého prostředí v maminčině bříšku tolik potřebuje. Pokud je porod bez komplikací, měl by být novorozenec bezprostředně položen na matčin holý hrudník. V případě jakýchkoli komplikací může maminčinu roli převzít i tatínek.

Inzerce

Síla hormonů

Kůže je největším orgánem lidského těla s miliony receptory, které na dotek reagují. Kouzlo kontaktu kůže na kůži přitom tkví v uvolňování hormonů, jež se dotykem spouští. Zásadní roli hraje především oxytocin, známý jako „hormon lásky a důvěry“. Právě on vytváří pocit spokojenosti, má relaxační účinek, zmírňuje úzkost, snižuje krevní tlak a hladinu stresového hormonu kortizolu, a dokonce posiluje imunitní systém. Pozitivní pocity, které navozuje, vytváří mezi dítětem a jeho rodiči velmi blízké spojení a tím pádem i základ milujícího vztahu. Tento proces pomáhá dospělým v prvních dnech rozpoznávat signály dítěte a naučit se rychle uspokojovat jeho potřeby. A právě to v miminku probouzí zdravý pocit důvěry. I přes počáteční překážky, které může spousta novopečených rodičů pociťovat, tak vznikne intenzivní pouto.

Inzerce

Nedocenitelný pocit bezpečí

Protože toho novorozenec ihned po narození moc nevidí, jeho vnímání se soustřeďuje na to, co cítí skrze kůži. I proto ho lze snadno utišit pouhým dotekem nebo pochováním. Velmi důležitá je pro něj blízkost milujících rodičů, která mu dodává pocitu bezpečí. Na začátku je pro dítě obtížné regulovat svou tělesnou teplotu, a tak mu vzájemné přitulení může posloužit i jako vítaný zdroj tepla.

Miminko cítí doteky už v děloze a během porodu pak prožívá první fyzický kontakt. Kromě kojení, chování a mazlení, která jsou pro něj obzvlášť intenzivní, miluje i přímý kontakt rukou rodičů se svou pokožkou během každodenní péče.

Inzerce

Pokud chcete svému miminku dopřát maximum, začleňte hýčkání do každodenní rutiny už od samého začátku. Vyzkoušet můžete rituály péče o pokožku, které posílí citové vazby a zároveň vyživí citlivou dětskou pokožku. Vhodná je i masáž, prostřednictvím které se rodiče naučí jemně pečovat o své dítě, správně se ho dotýkat, komunikovat s ním a reagovat na jeho signály.

Inzerce

Vliv na vývoj dítěte

Dotek je základním stavebním kamenem zdravého emočního vývoje. Je to první jazyk našeho života a hraje zásadní roli v tom, jakým směrem se bude ubírat. Láskyplné doteky stimulují vývoj mozku a kognitivní schopnosti. Během přebalování, koupání a další péče miminko cítí dotek rodičů na kůži. Vnímá, zda jsou jeho ruce studené nebo teplé, zda vyvíjejí silnější či slabší tlak. Kombinace péče o tělo s jemnou masáží tak pro dítě představuje nejen formu fyzického kontaktu, ale také způsob, jak se naučit vnímat své tělo a lépe mu porozumět.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Proč jsou vzájemná blízkost a doteky pro miminko tak důležité - diskuze

  • Doteky
    Naprosto souhlasím s důležitostí doteků pro miminko. Je až škoda, jak například v porodnici velmi zkracují bonding po narození. Například já jsem měla na sobě malého jen chviličku, než ho odnesli na vážení a měření a mne doktorka šila. :(
    Luciiisek   | 07.12.2021 14:41:29
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká mého 2,5letého syna. Syn je velice šikovné dítě, s kterým do teď nebyly žádné větší problémy. V posledních týdnech bojujeme ale s tím, že skoro na všechny - kromě mě, je syn ošklivý. Když je na hlídání u babičky, je zlatý. Přijdu si pro něj já a už nikoho nechce, začne být ukňouraný a s ostatními už nechce mít nic společného. To samé s jeho tátou. ( jsme ve fázi, kdy řešíme rozchod a stěhování, malému se podle mě dostatečně nevěnuje, ale to dle mého pramení i z věčného odmítání ze strany syna ) nicméně jeho odmítá nejvíce. Jakmile je doma táta, nehne se ode mě ani na krok. Od táty se nechce nechat svlíknout, vykoupat, hrát si s ním, naprosto nic. Když se ho zeptám, proč je na tatínka ošklivý, řekne mi, že chce být se mnou. Občas odmítá tak moc, kdy vyloženě hysterčí, že tatínka nechce. Když ale musím např. do práce nebo mám nějakou svou aktivitu a hlídá pouze táta, tak tento problém není. To samé u babičky, když hlídá. Sám je zlaté dítě, ale když je se mnou a s někým, tak je z něj malý závislák, na kterého můžu sáhnout pouze já.
Nevím si bohužel rady, jak k tomuto přistupovat a jak to řešit. Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, píšete, že řešíte rozchod a stěhování, což je i pro dospělé velmi vypjatá a náročná situace. A co teprve pro dítě, které, i když tomu co se kolem něj děje ne úplně zcela rozumí, tak vycítí, že se jedná o něco vážného a důležitého. Cítí napětí rodičů a jejich nervozitu. Dochází k nabourání jeho životních jistot a bezpečí. Je proto přirozené, že váš syn prožívá separační úzkost a hledá u vás záruku bezpečí a jistoty. Separační úzkost se poprvé objevuje cca kolem 9 měsíce věku dítěte, nebo i dříve a v různých obdobích dětského vývoje se může vracet. Zejména v obdobích spojených s nějakým emočním vypětím, změnami apod. Jedná se o strach z odlloučení od pečující osoby, ke které má dítě vytvořen citový vztah. Je to vývojově naprosto v pořádku a znamená to, že dítě vytvořilo s pečující osobou (většinou to bývá matka, která je s ním nejdéle a stará se o něj) citové pouto. Toto pouto bude základem pro budování vztahů do budoucna. Dítě žije přítomností a pokud matka odchází, tak to vnímá, že odchází navždy a proto má strach z odloučení. Přistupujte proto k vašemu synovi citlivě a k jeho prožívání, jeho potřeby pokud je to možné zajistěte vy. Tatínek ať si jeho projevy nebere osobně, pokud k němu budete oba přistupovat citlivě, tak toto období brzy odezní. Snažte se vyhnout konfliktních situací řešených před dítětem. Pokud jej necháváte hlídat např. od babičky, pak mu vždy vysvětlete, že se brzy vrátíte, snažte se jej uklidnit než odejdete. Bez vaší přítomnosti syn hlídání nebo pobyt s tatínkem zvládá dobře a to je důležité. Dožaduje se vás pouze ve vaší přítomnosti, proto je potřeba mu dát najevo, že jeho potřebu chápete, že je přijímaný a postarejte se o něj. Pokud mu podporu a péči neposkytnete, tak jen zvyšujete jeho stres, úzkost a obavy, může se cítit odmítaný a jeho pocity nejsou respektovány, což povede pouze k prohlubování obtíží. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 26.01.2022, 17:37
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×