Inzerce
Inzerce
Inzerce

Proč jsou vzájemná blízkost a doteky pro miminko tak důležité

Držet své dítě poprvé v náručí je vzácný a nezapomenutelný okamžik. Vzájemná blízkost s rodiči by přitom měla být nedílnou součástí života každého dítěte, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Zvlášť v prvních měsících života hraje fyzický kontakt významnou roli jak v posilování vazeb s těmi nejbližšími, tak i v otázce budoucího vývoje miminka.

Poporodní bonding

Obzvlášť důležitý je potom přímý kontakt kůže na kůži, a to ideálně ihned po narození. Takzvaný bonding, který dnes aktivně podporuje mnoho porodnic, má okamžitý pozitivní účinek na vzájemné pouto mezi dítětem a rodiči. Blízké fyzické spojení plné láskyplných doteků navozuje pocit bezpečí, které miminko po opuštění přívětivého prostředí v maminčině bříšku tolik potřebuje. Pokud je porod bez komplikací, měl by být novorozenec bezprostředně položen na matčin holý hrudník. V případě jakýchkoli komplikací může maminčinu roli převzít i tatínek.

Inzerce

Síla hormonů

Kůže je největším orgánem lidského těla s miliony receptory, které na dotek reagují. Kouzlo kontaktu kůže na kůži přitom tkví v uvolňování hormonů, jež se dotykem spouští. Zásadní roli hraje především oxytocin, známý jako „hormon lásky a důvěry“. Právě on vytváří pocit spokojenosti, má relaxační účinek, zmírňuje úzkost, snižuje krevní tlak a hladinu stresového hormonu kortizolu, a dokonce posiluje imunitní systém. Pozitivní pocity, které navozuje, vytváří mezi dítětem a jeho rodiči velmi blízké spojení a tím pádem i základ milujícího vztahu. Tento proces pomáhá dospělým v prvních dnech rozpoznávat signály dítěte a naučit se rychle uspokojovat jeho potřeby. A právě to v miminku probouzí zdravý pocit důvěry. I přes počáteční překážky, které může spousta novopečených rodičů pociťovat, tak vznikne intenzivní pouto.

Nedocenitelný pocit bezpečí

Protože toho novorozenec ihned po narození moc nevidí, jeho vnímání se soustřeďuje na to, co cítí skrze kůži. I proto ho lze snadno utišit pouhým dotekem nebo pochováním. Velmi důležitá je pro něj blízkost milujících rodičů, která mu dodává pocitu bezpečí. Na začátku je pro dítě obtížné regulovat svou tělesnou teplotu, a tak mu vzájemné přitulení může posloužit i jako vítaný zdroj tepla.

Miminko cítí doteky už v děloze a během porodu pak prožívá první fyzický kontakt. Kromě kojení, chování a mazlení, která jsou pro něj obzvlášť intenzivní, miluje i přímý kontakt rukou rodičů se svou pokožkou během každodenní péče.

Inzerce

Pokud chcete svému miminku dopřát maximum, začleňte hýčkání do každodenní rutiny už od samého začátku. Vyzkoušet můžete rituály péče o pokožku, které posílí citové vazby a zároveň vyživí citlivou dětskou pokožku. Vhodná je i masáž, prostřednictvím které se rodiče naučí jemně pečovat o své dítě, správně se ho dotýkat, komunikovat s ním a reagovat na jeho signály.

Inzerce

Vliv na vývoj dítěte

Dotek je základním stavebním kamenem zdravého emočního vývoje. Je to první jazyk našeho života a hraje zásadní roli v tom, jakým směrem se bude ubírat. Láskyplné doteky stimulují vývoj mozku a kognitivní schopnosti. Během přebalování, koupání a další péče miminko cítí dotek rodičů na kůži. Vnímá, zda jsou jeho ruce studené nebo teplé, zda vyvíjejí silnější či slabší tlak. Kombinace péče o tělo s jemnou masáží tak pro dítě představuje nejen formu fyzického kontaktu, ale také způsob, jak se naučit vnímat své tělo a lépe mu porozumět.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Proč jsou vzájemná blízkost a doteky pro miminko tak důležité - diskuze

  • Doteky
    Naprosto souhlasím s důležitostí doteků pro miminko. Je až škoda, jak například v porodnici velmi zkracují bonding po narození. Například já jsem měla na sobě malého jen chviličku, než ho odnesli na vážení a měření a mne doktorka šila. :(
    Luciiisek   | 07.12.2021 14:41:29
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Špatný spánek

| HeroutM | 10.06.2022, 14:25

Dobrý den, nevím jestli se obracím na správného odborníka, ale potřebovali by jsme pomoci/poradit:
Miminko 11 měsíců nám strašně špatně spí, kolikrát to je otázka i hodin než se nám ho podaří položit do postýlky
Na rukách usne, ale odložení do postýlky je strašně složité a neustále se budí , protahuje, klepe nožkama a brečí
Opravdu nevíme , jak s ním správně postupovat aby hezky usnul
Je už hodně těžký cca 12kg, takže uspávání na rukou je dost bolestivé
Budu rád za jakoukoliv odpověď či pomoc
Děkuji moc
S pozdravem Michal Herout

Dobrý den, mám velmi málo informací na nějakou efektivní radu. Nevím, jestli takto špatně chlapec spává od narození, nebo se jeho spaní zhoršilo až nyní v 11 měsících? Jak vypadá jeho třepání nožkama a protahování. Děti mívají různé spánkové fáze a období, kdy spí hůře a lépe z různých důvodů, může to být bouřlivým vývojem, růstem zubů, změnou denního rytmu, životosprávy, spánkového rituálu, psychického přetížení v důsledku změn v rodině a mnoho dalších důvodů. Obecně je dobré rozhodnout se pro jeden rituál ukládání a ten dodržovat. Pokud dojde ke změně, třeba že se rozhodnete pro usínání syna v postýlce místo na rukou, což bych vám doporučovala, pak musíte počítat s tím, že dítě může být rozhozené a může několik večerů plakat, než si zvykne. Je potřeba k němu přistupovat citlivě, být u něj, konejšit ho slovně, doteky, hlazením, aby neměl pocit, že je sám. Nebrat ale miminko do náručí, jinak můžete začít od začátku a proplakané večery byly zbytečné. Ve vašem případě bych ale raději spánek chlapečka konzultovala s dětskou lékařkou, povězte jí hlavně o třepání nožkami a protahování, které syn dělá i o potížích s usínáním. Lékař pak rozhodne zda není potřeba odborné vyšetření, nebo vám poradí. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 14.06.2022, 22:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×