Inzerce
Inzerce
Inzerce

Proč jsou vzájemná blízkost a doteky pro miminko tak důležité

Držet své dítě poprvé v náručí je vzácný a nezapomenutelný okamžik. Vzájemná blízkost s rodiči by přitom měla být nedílnou součástí života každého dítěte, a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Zvlášť v prvních měsících života hraje fyzický kontakt významnou roli jak v posilování vazeb s těmi nejbližšími, tak i v otázce budoucího vývoje miminka.

Poporodní bonding

Obzvlášť důležitý je potom přímý kontakt kůže na kůži, a to ideálně ihned po narození. Takzvaný bonding, který dnes aktivně podporuje mnoho porodnic, má okamžitý pozitivní účinek na vzájemné pouto mezi dítětem a rodiči. Blízké fyzické spojení plné láskyplných doteků navozuje pocit bezpečí, které miminko po opuštění přívětivého prostředí v maminčině bříšku tolik potřebuje. Pokud je porod bez komplikací, měl by být novorozenec bezprostředně položen na matčin holý hrudník. V případě jakýchkoli komplikací může maminčinu roli převzít i tatínek.

Inzerce

Síla hormonů

Kůže je největším orgánem lidského těla s miliony receptory, které na dotek reagují. Kouzlo kontaktu kůže na kůži přitom tkví v uvolňování hormonů, jež se dotykem spouští. Zásadní roli hraje především oxytocin, známý jako „hormon lásky a důvěry“. Právě on vytváří pocit spokojenosti, má relaxační účinek, zmírňuje úzkost, snižuje krevní tlak a hladinu stresového hormonu kortizolu, a dokonce posiluje imunitní systém. Pozitivní pocity, které navozuje, vytváří mezi dítětem a jeho rodiči velmi blízké spojení a tím pádem i základ milujícího vztahu. Tento proces pomáhá dospělým v prvních dnech rozpoznávat signály dítěte a naučit se rychle uspokojovat jeho potřeby. A právě to v miminku probouzí zdravý pocit důvěry. I přes počáteční překážky, které může spousta novopečených rodičů pociťovat, tak vznikne intenzivní pouto.

Inzerce

Nedocenitelný pocit bezpečí

Protože toho novorozenec ihned po narození moc nevidí, jeho vnímání se soustřeďuje na to, co cítí skrze kůži. I proto ho lze snadno utišit pouhým dotekem nebo pochováním. Velmi důležitá je pro něj blízkost milujících rodičů, která mu dodává pocitu bezpečí. Na začátku je pro dítě obtížné regulovat svou tělesnou teplotu, a tak mu vzájemné přitulení může posloužit i jako vítaný zdroj tepla.

Miminko cítí doteky už v děloze a během porodu pak prožívá první fyzický kontakt. Kromě kojení, chování a mazlení, která jsou pro něj obzvlášť intenzivní, miluje i přímý kontakt rukou rodičů se svou pokožkou během každodenní péče.

Inzerce

Pokud chcete svému miminku dopřát maximum, začleňte hýčkání do každodenní rutiny už od samého začátku. Vyzkoušet můžete rituály péče o pokožku, které posílí citové vazby a zároveň vyživí citlivou dětskou pokožku. Vhodná je i masáž, prostřednictvím které se rodiče naučí jemně pečovat o své dítě, správně se ho dotýkat, komunikovat s ním a reagovat na jeho signály.

Inzerce

Vliv na vývoj dítěte

Dotek je základním stavebním kamenem zdravého emočního vývoje. Je to první jazyk našeho života a hraje zásadní roli v tom, jakým směrem se bude ubírat. Láskyplné doteky stimulují vývoj mozku a kognitivní schopnosti. Během přebalování, koupání a další péče miminko cítí dotek rodičů na kůži. Vnímá, zda jsou jeho ruce studené nebo teplé, zda vyvíjejí silnější či slabší tlak. Kombinace péče o tělo s jemnou masáží tak pro dítě představuje nejen formu fyzického kontaktu, ale také způsob, jak se naučit vnímat své tělo a lépe mu porozumět.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Proč jsou vzájemná blízkost a doteky pro miminko tak důležité - diskuze

  • Doteky
    Naprosto souhlasím s důležitostí doteků pro miminko. Je až škoda, jak například v porodnici velmi zkracují bonding po narození. Například já jsem měla na sobě malého jen chviličku, než ho odnesli na vážení a měření a mne doktorka šila. :(
    Luciiisek   | 07.12.2021 14:41:29
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dopad chování otce

| Listecek85 | 31.10.2022, 13:57

Dobrý den, mám dvě děti (dcera 4 roky, syn 20 měsíců). Žijeme ve společné domácnosti s jejich otcem. Bohužel ten dlouhodobě ve veškerém svém volném čase holduje alkoholu a svým koníčkům. Před dětmi je víkend co víkend opilý...když je opilý dcera ho sama od sebe vyhazuje, odstrkava, nechce a ním být...chci se zeptat, jaký dopad může mít chování jejich otce na jejich psychiku. Momentálně nevím jak z toho ven, jak to řešit, zda s dětmi odejít...

Dobrý den, doporučila bych vám se obrátit na manželskou a rodinnou poradnu či poradnu pro mezilidské vztahy a co nejdříve situaci řešit. Opilost, případně závislost rodiče může mít na děti a jejich psychicky vývoj velmi destruktivní vliv. Navíc opilý rodič ztrácí svou rodičovskou autoritu, dítě přichází o pocit bezpečí, je vystrašené. Můžete si zkusit promluvit s partnerem, zda je ochotný na sobě pracovat a svůj sklon k pití zvládnout. Potom je potřeba ho při případné léčbě podpořit. V opačném případě je partner závislý na alkoholu či jiné návykové látce partnerem vysoce rizikovým a setrvávat s ním v dlouhodobém vztahu není pro nikoho zúčastněného, zejména pak pro děti dobré. Při léčbě alkoholismu dochází však často k recidivám a závislý partner pak stáhne na dno nejen sebe, ale celou rodinu. Proto by měl sice dostat šanci, ale jen jednu. V doporučené pořádně zmapují vaší situaci a doporučí vám, jak postupovat. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 09.11.2022, 18:51
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×