Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Vsetín (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Tímto pohledem začíná porod maminky směřující do Vsetínské nemocnice, a.s.

 

Po příjmu je maminkám naměřeno CTG plodu, provedeno vyšetření ultrazvukem a je celkově vyšetřena.

V části porodnice, kde jsou umístěny porodní sály se nachází také místnost pro ambulantní měření CTG s novým ultrazvukem.

Pokoje pro I. dobu porodní jsou vybaveny všemi dostupnými úlevovými prostředky - ribstolemi, míči a vanou, ve které po dohod může proběhnout i samotný porod.

Pokoje mají zcela nové sociální zařízení.

Záběr z porodního sálu, kde právě probíhá porod.

Oddělení šestinedělí má 1 jednolůžkový, 4 třílůžkové a 1 čtyřlůžkový pokoj.
Na obrázcích je růžová chodba Oddělení šestinedělí s jemně oranžovou sesternou a jednolůžkový pokoj.

Toto je jeden z třílůžkových pokojů, se zázemím k ošetření a očistě novorozence.

Novorozenecké oddělení je vybaveno klasickými postýlkami i observačními boxy s inkubátorem.  

Rozhovor s vrchní sestrou Gynekologicko - porodnického oddělení Vsetínské nemocnice, a.s. paní Milenou Fuskovou.

Když se řekne Gynekologicko-porodnické oddělení Vsetínské nemocnice, a.s., čím je toto pracoviště v rámci zlínského regionu či dokonce v rámci ČR jedinečné?
Myslím, že jedineční jsme určitě ve vstřícném a ochotném přístupu k rodičkám, protože tento aspekt uvádí v dotaznících spokojenosti většina rodiček.
Také titul Baby Friendly („nemocnice přátelská k dítěti“) má naše oddělení již od roku 1997, v té době jsme patřili mezi první nemocnice s tímto titulem, v našem zařízení 99,5% rodiček kojí své děti.

Mohla byste nám, prosím, sdělit kolik se v roce 2007 se ve Vašem zařízení narodilo dětí? Dokážete odhadnout, u jakého procenta porodů je v jeho průběhu přítomen kromě porodní asistentky i lékař?
Počet porodů u nás v roce 2007 byl 649 a narodilo se celkem 657 dětí. Vzhledem k tomu, že jsme porodnice, nikoli porodní dům, tak u porodu byl vždy přítomen lékař, ale naprostou většinu porodů vedou porodní asistentky, pouze ty nefyziologické vede lékař.

Stále více rodiček chce rodit bezbolestně. Mohla byste mi prozradit, zda je u Vás využívaná epidurální analgezie?
Ano i u nás je využívána epidurální analgezie – v loňském roce této možnosti využilo asi 12% rodiček.

Jak máte zajištěny perinatální stavy?
První dobu porodní tráví maminky v jednolůžkovém pokoji s vlastním sociálním zařízením
a sprchou. K úlevě od bolesti mohou využívat relaxační míče, porodnický vak, žíněnku, masážní váleček, aromaterapii a poslech relaxační hudby.
Jeden pokoj je navíc vybaven ribstolemi a porodnickou vanou, kterou je možno využít k relaxaci v I. době porodní i posléze přímo k porodu do vody.
K porodu může rodičku doprovázet partner nebo jiné blízké osoby, může to být i dula, vybraná porodní asistentka nebo lékař. Doprovod má možnost zůstat s rodičkou po celou dobu trvání porodu.
V první době porodní je doporučován spíše pohyb a změny poloh, relaxace dle přání rodičky.
Klystýr a holení se provádí po předchozí konzultaci s rodičkou, průběžné pití nealko nápojů je doporučováno, zákaz jídla je spíše nutný z medicínského hlediska.
Elektronický monitoring je při fyziologickém porodu prováděn přerušovaně (zhruba co 3 hodiny nebo dle potřeby).

Pokud je u rodičky indikován císařský řez, vybírají si raději celkovou anestézii nebo spinální?
U plánovaných císařských řezů a u akutních, kde časová tíseň není tak velká, se téměř výhradně volí spinální anestézie, pouze pokud si ji rodička výslovně nepřeje, provede se operace v anestézii celkové.
Většina akutních císařských řezů (vzhledem k časové tísni) probíhá v celkové anestézii.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo spíše se kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
Většina rodiček rodí v poloze – v polosedě na porodním lůžku.
Rodičky u nás mají možnost rodit do vody (máme porodní vanu), na porodní stoličce nebo v poloze na boku či vleže na porodním lůžku.

Co je zajímavého ve Vašem profesním životě, co byste nám chtěla sdělit?
Zvolila jsem si krásný obor. Pobyt ve zdravotnickém zařízení je hodně o obavách, bolesti, někdy i utrpení, ale u nás vybočujeme tím, že se zde rodí nový život, a i když někdy hodně v bolestech, rodička alespoň ví, proč trpí a za tu bolest má krásnou odměnu v podobě svého děťátka.

Na závěr bych se Vás ráda zeptala, co byste chtěla vzkázat návštěvnicím našeho portálu?
Krásné prožití těhotenství, pokud možno bez problémů, porod v příjemném prostředí a s personálem, který chce a umí vyjít vstříc a udělá pro zdárný porod zdravého miminka maximum. S personálem, který umí vyjít vstříc přáním budoucích rodičů, ale také přesvědčit rodiče v případech, kdy by splnění jejich přání mohlo ohrozit zdraví nebo život jejich děťátka, případně rodičky.

Fotoreportáž zpracovala Marcela Staňková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×