Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Přerov (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Pavilon pro matku a dítě v Nemocnici Přerov (Středomoravská nemocniční a.s.) byl postaven v roce 2003.

2. patro- chodba vedoucí k porodním sálům.

Vstupní box- místo pro první setkání rodičky s lékařem a porodní asistentkou.

Přípravna s hygienickým zázemím (sprcha, WC).

Pracovna na porodních sálech bezprostředně  komunikující s porodními boxy.

Porodnice  má k dispozici 3 porodní boxy: žlutý, růžový a oranžový. Každý box je vybavený polohovatelným porodním lůžkem, monitorem na sledování ozev plodu a děložních kontrakcí, centrálním rozvodem medicinálních plynů a vlastní sprchou.

Žlutý porodní box.

Koutek pro první ošetření novorozence, vážení a měření.

K úlevě bolestí slouží balony, žíněnky, žebřiny a závěs.

Růžový porodní box.

Se stejným vybavením k úlevě bolestí.

Oranžový porodní box.

Má navíc relaxační vanu pro první dobu porodní.

Pracovna sester na oddělení šestinedělí.

Pokoj vedle pracovny sester slouží  pro sledování maminky před a po císařském řezu.

Nadstandardní pokoj má letiště, koutek pro novorozence.

Ve výbavě je rádio, televize, lednice, varná konvice, telefon.

K  nadstandardnímu pokoji  patří hygienické zázemí s bezbariérovým  přístupem.

Pokoje pro šestinedělky jsou dvoulůžkové, barevně odlišené, vždy s chodbičkou a s hygienickým vybavním pro dva sousedící pokoje. Na oddělení je plný rooming in.

Oddělení nese titul „Baby Friendly Hospital“

Nahlédnutí do dalšího standardního pokoje.

Pracovna sester na novorozeneckém oddělení s možností pečlivého sledování novorozence na observačním lůžku

Na novorozeneckém oddělení  je vše potřebné pro péči o miminko:
Inkubátory,  vyhřívaná lůžka s fototerapií.

Propouštěcí místnost na oddělení šestinedělí, kde maminky před propuštěním dostávají rady  k péči o dítě a k režimu v šestinedělí.

Rozhovor s paní MUDr. Jarmilou Repovskou, primářkou Porodnicko-gynekologického oddělení Nemocnice Přerov (Středomoravská nemocniční a.s.):

Zajišťuje Vaše porodnicko-gynekologické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?
Gynekologické oddělení zajišťuje spektrum výkonů okresního pracoviště: uskutečňuje konzervativní a operační léčbu gynekologických onemocnění s výjimkou – péče o sterilní páry, vyžadující péči specializovanou v oboru reprodukční medicína a péče o zhoubné nádorové nemoci, vyžadující radikální operační léčbu a komplexní mezioborové řešení.
V naší ambulanci pracují specializované poradny, jako je urogynekologická, která poskytuje péči ženám s únikem moči a poruchou statiky pánevního dna, dále poradna indikační předoperační a pooperační, poradna pro těhotenství po 36. týdnu gravidity, poradna pro rizikové těhotenství, ambulance gynekologie dětí a dospívajících a provádíme specializované ultrazvukové vyšetření těhotných k vyloučení vývojových vad srdce.
Porodní oddělení zajišťuje porody fyziologické a rizikové s možností využití kardiotokografu i pro sledování vícečetné těhotnosti, IFPO (fetální pulzní oxymetrie za porodu), forcepsu, vákuumextraktoru a císařského řezu na centrálních operačních sálech.

Paní primářko, jak velká je Vaše spádová oblast, odkud k Vám rodičky přijíždějí? Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2008?
Naše spádová oblast zahrnuje klientky z Přerovska, Lipnicka, Hranicka, Bystřice pod Hostýnem, Kojetínska a Tovačova. Přijíždějí však i klientky z Olomoucka a vzdálenějších regionů.
V roce 2008 se u nás narodilo 1095 dětí, z toho bylo 15 dvojčátek.

Umožňujete na Vašem oddělení alternativní porody? Jaké a jsou k tomu nějak přizpůsobeny porodní sály?
Uvědomujeme si, že porod je v životě ženy jedním z nejdůležitějších a nejemotivnějších zážitků, který zanechává celoživotní dojmy a vzpomínky. A proto se snažíme co nejvíc přizpůsobit představám rodičky v situaci, že porod probíhá fyziologicky a plod není vystaven riziku ohrožení.
Naším cílem je, aby porod proběhl bez komplikací, výsledkem byl zdravý novorozenec a samozřejmě spokojená maminka. Proto s maminkou komunikujeme od prvního okamžiku a v I. době porodní společně volíme způsob úlevy od porodních bolestí. Na porodních boxech jsou k dispozici balony, žíněnky, řebřiny i závěs, v každém boxu je sprcha a v jednom boxu i relaxační vana.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
Dle přání, může žena rodit ve stoje, na čtyřech, nejvíc jsou ale využívaná moderní porodní lůžka, která jsou různě polohovatelná, vytvářejí komfortní prostor pro porod dítěte i ke kontrole porodních cest a ošetření porodního poranění.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře?
Rodička si může vybrat osobu blízkou, s kterou chce porod prožít. Může to být partner, matka, kamarádka, nebo také mimoústavní porodní asistentka, nebo i lékař.

Je pro Vás u porodu přijatelnější ústní domluva s rodičkou nebo předem připravený porodní plán? Nakolik jsou rodičky, které přicházejí s porodními plány, radikální a trvají na nich?
Akceptujeme porodní plány, pokud jsou v souladu s vedením porodu lege artis. Dnes je jich celkem málo, protože i samotné rodičky upřednostňují osobní ústní komunikaci se zdravotnickým personálem už od začátku porodu. Je vhodné, aby porodní plán nebyl napsaný paušálně v rámci předporodního kurzu. Proto nabízíme konzultaci porodních plánů už předem v prenatální poradně, kterou provádíme v závěru gravidity.
Doposud jsme se ale nesetkali s větším problémem u rodiček s porodním plánem, když si situace vyžadovala jiný postup a neplánované řešení. Cíl totiž máme stejný- porod zdravého dítěte.

Jak často ženy žádají o analgezii?
Spasmoanalgezie je součástí lékařsky vedeného porodu. Aplikujeme ji dle potřeby, nálezu na porodních cestách, postupu porodu a hlavně dle stupně vnímavosti bolesti rodičkou.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověla byste jí?
Císařský řez je závažná porodnická operace, která má své indikace – medicínské důvody. Jako každá operace může být provázena i komplikacemi, které jsou pro rodičku ale mnohem závažnější než po porodu přirozeném. Proto rozhodnutí o ukončení těhotenství císařským řezem musí být zodpovědné a benefit musí vždy převýšit riziko. U nás je 23% gravidit ukončených císařským řezem.
Ukončit těhotenství císařským řezem na přání je často z důvodu strachu z bolesti. Vhodnou přípravou rodičky v rámci předporodních kurzů ji lze těchto obav zbavit, a v I.době porodní využít všechny vhodné možnosti na uvolnění bolesti, včetně epidurální analgezie.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve? Jak to probíhá?
Naše porodnice umožňuje odběr pupečníkové krve u fyziologického porodu i porodu císařským řezem u rodiček, které už mají uzavřenou smlouvu s organizací, která se zabývá zpracováním a uskladněním kmenových buněk pro potřeby autologní nebo příbuzenské transplantace. Odběr provedeme i tehdy, jestliže o tento odběr projeví rodička zájem až na porodním sálu. Po odběru kontaktujeme kvůli dokumentaci konkrétní společnost, kterou si rodička vybrala.

Co když se porod zkomplikuje? Jak je pak zajištěná péče o rodičku? Probíhá další péče ve Vašem zařízení, popř. kam je transportována? Zvláště když dítě potřebuje speciální neonatologickou péči.
V případě neodkladného ukončení gravidity poševní cestou kleštěmi, nebo „zvonem“, je možné tuto porodnickou operaci provést přímo na porodním sálu, na kterém doposud porod probíhal. Stejně tak je možné provést v krátkodobém uspání i vybavení lůžka, které se samo neodlučuje, nebo ošetření rozsáhlejšího poranění porodních cest.
V případě, že si komplikace vyžaduje ukončení gravidity císařským řezem, tento provedeme po neodkladném přesunu rodičky na lůžku na centrální operační sály, kde je zajištěný operační tým: anesteziolog, anesteziologická sestra, instrumentářky, porodník-operatér a asistent.
U každého rizikového a operačního porodu je přítomný dětský lékař a novorozenecká sestra. Po operaci je dítě observováno na novorozeneckém oddělení a maminka na dospávacím pokoji centrálních operačních sálů, nebo v čase ÚPS na JIP chirurgického oddělení. Poté se vrací na standardní lůžko na šestinedělí. Speciální neonatologickou péči v případě potřeby organizuje neonatolog.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?
Pokud k nám přichází rodička s počínajícím porodem před ukončeným 35. týdnem těhotenství, snažíme se jí transportovat na vyšší pracoviště, kde je k dispozici neonatologické centrum. V případě, že nález na porodních cestách je pokročilý a neumožňuje tento transport, porod je veden v našem zařízení, vždy je u porodu pediatr a dle stáří těhotenství je k porodu volána transportní jednotka z neonatologického centra.
Naše novorozenecké oddělení je vybaveno moderními inkubátory, vyhřívanými lůžky, fototerapií a především erudovaným lékařským a sesterským personálem.

Máte pro budoucí maminky nějakou další zajímavost týkající se Vašeho pracoviště nebo Vás samotné?
V rámci snahy o poskytování komplexní péče nastávajícím maminkám, jsme letos zahájili kurzy předporodní přípravy, které vedou naše porodní asistentky. Program zahrnuje cvičení pro těhotné 1x v týdnu a cyklus přednášek zaměřený na období těhotenství, porodu a šestinedělí, a některé speciální otázky s těhotenstvím a porodem související, kupř. životospráva těhotné ženy, zásady zdravého životního stylu, příprava na porod, co si sebou vzít do porodnice, kojení a výživa dítěte, homeopatie v těhotenství a při porodu, léky podávané za porodu, možnosti sociální pomoci v graviditě a po porodu – matrika, mateřská dovolená, rodičovský příspěvek. Cyklus končí v případě zájmu i přípravou otce a prohlídkou porodních sálů a možností sestavení individuálního porodního plánu.
Na podzim jsme začali cvičit i s maminkami po porodu se zaměřením na zpevnění břišní stěny a pánevního dna. Cvičení probíhá 1x v týdnu a pro zájemkyně, které se můžou hlásit  e-mailem: tehotenskecviceni@seznam.cz, je připravený i metodický materiál na cvičení doma.
Jsme přístupní všem připomínkám, návrhům a dotazům, které nás motivují a umožňují tak zkvalitňovat naší péči.

Paní primářko, děkuji Vám za rozhovor.

Reportáž připravila Martina Ťoková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×