Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Stod (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Vchodem do Stodské nemocnice, a.s. začíná nahlédnutí do prostor jejího Gynekologicko - porodnického oddělení.

Oddělení je rozlohou malé, ale o to útulnější. Každá budoucí maminka projde příjmovou místností, v jejíž další části je maminka gynekologicky vyšetřena, je jí naměřeno CTG plodu a na dalším lůžku je možné hned udělat i ultrazvukové vyšetření.

Na pokoji pro I. dobu porodní jsou tři lůžka. Maminky mohou využít běžných úlevových prostředků, včetně uvolňující sprchy.

Takto vypadá porodní sál s polohovatelným porodnickým lůžkem. Za prosklenou stěnou se nachází prostor s observačním boxem k 1. ošetření novorozence.

Stále v pohotovosti je operační sál pro porody císařským řezem se skvělou vychytávkou - okénkem, za nímž může sedět doprovod rodičky a být tak přítomen i při operačním porodu.

Příjemně působí i Oddělení šestinedělí. Má velice hezky zařízenou společnou jídelnu pro maminky, která slouží i jako místnost společenská.

Takto je vybaven nadstandardní jednolůžkový pokoj - s mikrovlnnou troubou, vlastní televizí atd.

Standardní pokoje jsou dvoulůžkové, se zázemím pro ošetřování a koupání miminka.

Novorozenecké oddělení je vybaveno klasickými postýlkami, kde se o miminka starají dětské sestry (např. v době oběda maminek), i observačním boxem s inkubátorem.

Na tomto observačním boxu sestřička právě ošetřuje jedno z miminek. Miminko je ošetřené a kousek vedle spokojeně spinká další miminko.

Rozhovor s panem MUDr. Zdeňkem Knaizlem , primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Stodské nemocnice, a.s.

Zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?
Naše oddělení kromě lůžkové části sestává i z ambulantní složky a z 24-denní pohotovosti, takže rozsah naší péče o ženu je naprosto komplexní včetně prevence, diagnostiky, operační léčby i péče o těhotné. Ženy se na nás mohou obracet prakticky se všemi problémy a v jakémkoliv věku.

Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2007?
357 porodů – z toho několik dvojčat – řekněme cca 363 dětí

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?
Naše oddělení nezajišťuje primárně péči o nezralé novorozence, tato je zajišťována v perinatologickém centru na nové gyn.- por. klinice v Plzni na Lochotíně, kam rodičky překládáme do 35. týdne gestačního stáří jako takzvaný živý inkubátor. V případě, že porodnický nález již neumožňuje bezpečný překlad matky s ještě nenarozeným dítětem, (např. riziko krvácení nebo porodu v sanitce), tak proběhne porod odpovídajícím způsobem na našem porodním sále a novorozenec je pak po porodu podle stavu (porodní hmotnost, stupeň nezralosti) buď ponechán v naší péči, nebo je převezen v inkubátoru do perinatologického centra. Toto je běžná praxe prakticky na všech porodnicích v západočeském regionu.

Jak vypadají a jakým vybavením disponují Vaše porodní sály?
Máme dva porodní sály a další porodní lůžko na vyšetřovně pro případ nouze. Sály jsou menší a oddělené, čímž je zajištěno soukromí rodiček. Vybavení sálů je standardní, v případě potřeby může být proveden na porodním sále i císařský řez, jinak operační sál je hned vedle, takže není problém s jeho dostupností. Porodní postele jsou dostatečně široké a prostorné a elektricky polohovatelné – tedy pro rodičku pohodlné. Možnost poslechu relaxační hudby, přítomnost otce u porodu je samozřejmostí (viz níže), možnost fotografování novorozence ihned po porodu a přítomnost otce u prvního ošetření novorozence.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky?
Ano, každá rodička má právo si k porodu přivést jednu osobu – většinou to bývá otec dítěte, ale i matka, tchyně, sestra, švagrová – může být i přítomna její porodní asistentka. Pokud jste ale touto otázkou měla na mysli aktivní účast porodní asistentky u porodu – tedy konkrétně, jestli může mimoústavní porodní asistentka u nás odvést porod své klientky, tak toto lze domluvit za určitých podmínek – tato externí porodní asistentka by musela mít smlouvu s nemocnicí aspoň na minimální úvazek (jednu takovou máme), tak, jak mají někteří externí lékaři, kteří u nás rodí, operují a slouží.

Jste Vy i Váš personál nakloněni porodním plánům rodiček a vycházíte jim vstříc?
Ano, vždy respektujeme individuální přání svých klientek, a pokud není medicínská kontraindikace, tak se snažíme maximálně vyhovět.

Jak často používáte za porodu analgezii a jakou?
U spontánních porodů podáváme analgetické směsi a v indikovaných případech, ale i na přání rodičky anesteziolog provádí epidurální analgezii, přibližně asi u 20 % spontánních porodů.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
V naprosté většině případů rodičky nemají zájem o alternativní polohy a rodí v tzv. klasické poloze, ale pokud si rodička přeje alternativní polohu, tak jí dle možností vyhovíme.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
Na našem pracovišti je frekvence císařských řezů okolo 20 procent, což je číslo poměrně vysoké, prakticky odpovídá celorepublikovému trendu nárůstu císařských řezů. Obecnou snahou je ale zamezení dalšího nárůstu počtu císařských řezů a tzv. císařský řez na přání rodičky je zatím dle oficiálního stanoviska postupem non lege artis – tedy nedoporučeným. Ale samozřejmě přání rodičky vždy bereme při rozhodování o způsobu porodu v úvahu.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve?
Ano, z naší strany je to bez problémů, ale o tuto službu má zájem jen malé procento rodiček

Věnuje se Vaše oddělení i onkologické problematice, tj. prevenci, diagnostice a léčbě nádorů pohlavních orgánů. Zaznamenal jste po dobu své praxe případy nádorů u těhotných žen? Mívají šťastný konec?
Ano, naše pracoviště řeší i problematiku zhoubných nádorů, samozřejmě hlavním pilířem této léčby je již jejich prevence, a ta je komplexním způsobem (včetně ultrazvukové diagnostiky) poskytována zejména na naší ambulanci, která slouží jednak jako běžná gynekologická ambulance a poradna pro těhotné pro město Stod a dále jako konsiliární ambulance pro složitější případy z naší spádové oblasti (Plzeň – jih, přilehlá část Domažlicka a Tachovsko). Běžně na našem pracovišti provádíme onkologické operace kromě složitějších operací karcinomu děložního čípku. Co se týká nádorů u těhotných žen, tak ty naštěstí nebývají tak časté a setkáváme se s nimi spíše výjimečně, více jsem se s nimi setkával za doby svého působení na gyn.por.klinice v Plzni, kam byly tyto případy posílány z celého západočeského kraje. Jejich konce nebyly ve všech případech vždy šťastné. Stále ale platí, že zhoubné nádory ve většině případů postihují ženy až v pozdějším věku a v běžné gynekologické praxi díky dobré úrovni preventivní péče jsou u mladých žen ojedinělé. Toto ale bohužel nemůžeme říci o tzv. prekancerosách, tj. stavy, které rakovině předcházejí, zejména u děložního čípku, kde pozorujeme jejich velký nárůst hlavně v mladších věkových skupinách, a setkáváme se s nimi poměrně často i v těhotenství, ale tyto, pokud jsou včas diagnostikovány, se nechají vyřešit technicky jednoduchým zákrokem případně i v těhotenství.

Máte pro budoucí maminky nějakou další zajímavost týkající se Vašeho pracoviště nebo Vás samotného?
Naše oddělení patří mezi menší porodnice, počty porodů se pohybují poslední léta okolo 400 porodů za rok, tedy přibližně v průměru jeden porod denně. Menší počet porodů poskytuje porodním asistentkám více času na to, se plně věnovat rodičce a obecně umožňuje individuální přístup zdravotnického personálu k pacientovi. Myslím, že bez nadsázky mohu hovořit o domácím prostředí a to nejen na porodním sále, ale i na oddělení šestinedělí a oddělení gynekologickém. Ke spokojenosti našich klientek slouží i dva nadstandardně vybavené pokoje.
Co se týká mojí profesní dráhy, tak já jsem začínal v roce 1984 jako mladý lékař na gyn.por.odd. v nemocnici v Rokycanech, dále od roku 1987 až do konce roku 1995 jsem pracoval na gynekologicko porodnické klinice v Plzni na Slovanech a od r. 1996 do r. ledna 2006 jako zástupce primáře na gynekologicko porodnickém oddělení v bývalé vojenské nemocnici v Plzni a od února 2006 pracuji jako primář gynekologicko porodnického odd. ve Stodské nemocnici, a.s.

Děkuji za rozhovor.

Reportáž připravila Věra Tautová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×