Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Opava (2017)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Všichni, kteří zavítají do moravskoslezské Opavy, jsou příjemně překvapeni až nadšeni množstvím zeleně, parků a sadů v tomto nádherném městě. Opava, která byla významným kulturním a obchodním centrem slezské země a brzy  oslaví 800 let od svého založení.

Parková úprava a zeleň v opavské Slezské nemocnici a modernizace nemocničních objektů pavilonového typu mají vysokou estetickou úroveň. Po vybudování koridorů se výrazně zvýší i jejich praktičnost a komfortibilita. Vzniká tak unikátní areál s nadčasově řešením prostorů a vzájemné propojenosti.


Pavilon chirurgických oborů je vybaven nejmodernější technikou, nabízí příjemné pracovní prostředí pro personál a zejména komfort pro pacienty.

Gynekologicko-porodnické oddělení je součástí tohoto pavilonu a bylo otevřeno v roce 2003 a je stejně jako ostatní budovy nemocnice zasazeno do zeleně.

Centrální evidence

Vstup ke gynekologickým ambulancím

Budoucí maminka před vyšetřením tráví čas v příjemném prostředí čekárny. Zde taky probíhají předporodní kurzy vedené lékařem porodníkem, neonatologem a porodní asistentkou. Kurzy jsou spojené s prohlídkou areálu porodnice.

Odborné vyšetření včetně  KTG, sonografie, včetně 3D, probíhá ve čtyřech  moderně vybavených ambulancích s převlékacími boxy.

Místnost pro KTG vyšetření je komfortně zařízena  pro monitoraci ozev plodů, které se přenáší do pracovny porodních asistentek. Zároveň slouží v určené době i jako poradna pro kojící ženy.

 

V přítmí ambulance s 3D ultrazvukem probíhá vyšetření těhotných žen při běžných předporodních kontrolách, či na přání rodičky získat první obrázky miminka do rodinného alba.

Oddělení získalo mezinárodní certifikát pro prvotrimestrální screening vrozených vývojových vad, které provádíme pomocí UZ měření vybraných parametrů a odběrů krve kolem 12 týdne gravidity. Pomocí softwarového programu, který je součástí certifikátu, jsou získané údaje zhodnoceny a je jednoznačně vyloučena skupina žen jejíchž plod není ohrožen poznatelnými vývojovými vadami. Zbývající nepatrné procento těhotných je pak podrobeno důkladnějšímu vyšetření.

Porodní sál má 4 porodní pokoje s nejmodernějším přístrojovým vybavením, jak pro maminku, tak i pro novorozence. Samozřejmostí jsou vyhřívané novorozenecké  lůžka s možnosti běžného ošetření i  poskytnutí I. pomoci. Součástí každého pokoje je i sociální zařízení a vybavení pro alternativní vedení porodu, včetně masážní vany.

Alternativní vedení porodu je možné také pomocí úlevové i rodící polohy na tomto závěsném zařízení zvaném Combitrac.

Tato závěsná dekorace v pokoji nad Combitracem má i praktický význam. Otevřený kruh představuje porodní branku, pomocí visících různobarevných a různě velkých koleček může rodička sledovat postupné otevírání porodních cest. Zjednodušeně vidí, co již má za sebou a jaký „kousek“ ji do druhé doby porodní ještě čeká

Pro porody císařským řezem je připraven operační sál situovaný hned vedle porodního sálu. Je tím zajištěna maximální rychlost k provedení akutního císařského řezu 

Z porodní části přicházíme na oddělení šestinedělí.

Zde na standardních 2 lůžkových pokojích s příslušenstvím tráví maminky od porodu své první dny společně s miminkem v rámci roaming in programu. Součástí pokojů je i koutek pro ošetření a koupání miminka.


Pokud je přáním čerstvé maminky být na pokoji s miminkem sama, může si na oddělení šestinedělí připlatit nadstandardní pokoj. Na tomto pokoji je zajištěn pobyt i pro partnera včetně stravy. Poplatky jsou uvedeny na webových stránkách.

O právě narozená miminka v Opavě pečuje novorozenecké oddělení v čele s MUDr. Soňou Krejčí a staniční sestrou Růženou Čiržovou:

Novorozenecké oddělení je pro nedonošené či jinak zdravotně handicapované novorozence vybaven moderními inkubátory i novým výkonným přístrojem pro fototerapii novorozenecké žloutenky.

Jsme hrdí na spolupráci s paní Terezou Kostkovou, která je garantem dětského oddělení a pravidelně nás navštěvuje.

Milé maminky, jak samy vidíte, v Opavě na Vás čeká útulné prostředí. Těšit se můžete na kolektiv příjemných zdravotníků se snahou vyhovět většině Vašich přání.

Nashledanou v Opavě!

Rozhovor s MUDr. Alfrédem Dörrem CSc., primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Slezské nemocnice v Opavě

Pane primáři, zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?

Oddělení poskytuje komplexní gynekologicko-porodnickou péči. Lůžková část gynekologicko-porodnického oddělení a porodní sál se nachází ve III. podlaží chirurgického pavilonu V. Ambulantní část a zákrokový sál se stacionářem je v přízemí téhož pavilonu. 

Porodní sál je připraven poskytnout vlídné, domácké prostředí a moderní přístup rodičkám od 35. týdne těhotenství ve 4 samostatných porodních místnostech s nadstandardním vybavením, včetně boxu s relaxační vanou. Součástí je také ambulance porodního sálu a v bezprostřední blízkosti operační sál. Přístrojové vybavení odpovídá nejmodernějším trendům, je dostatečně dimenzované a sloužící k monitorování stavu plodu i matky v průběhu porodu. Nově používáme i  pulsní oxymetr k monitorování dítěte, které je ihned po porodu v kontaktu s matkou a eventuelně doprovodem.

Ambulance porodního sálu zabezpečuje konziliární, preventivní a terapeutické činnosti pro těhotné ženy od 24. týdne těhotenství. Samozřejmostí je poradna pro rizikové těhotenství a ultrazvukovou diagnostiku,  včetně prvotrimestrálního screeningu  k vyloučení poznatelných vývojových vad. K tomuto vyšetření naše pracoviště získalo mezinárodní certifikát. Monitorování kardiotokografických nálezů je kontrolováno na  centrálním pultu v denní místnosti  porodních  asistentek. Ambulance aktivně spolupracuje s diabetologickou ambulancí ke  sledování poruchy glukózové tolerance a k úpravě diabetu v souvislosti s těhotenstvím.     

Stanice šestinedělí funguje formou „rooming-in“, tj. společné ošetřování matky a novorozence ihned po porodu. K dispozici jsou i 3 nadstandardní pokoje s kompletním vybavením, s možností přespání partnera i s možností ošetřování dvojčátek. Pooperační pokoj po císařském řezu lze připravit i s adekvátním monitoringem vitálních funkcí. Pro bezpečí novorozence, prevenci náhlého úmrtí a klidný pobyt jeho maminky poskytujeme monitorování dechu novorozence zařízením Babysense s možností jeho zápůjčky i domů. 

Gynekologie poskytuje léčebnou péči jak konzervativní, tak přípravu k operačním výkonům a pooperační péči včetně  bed side monitoringu. Preferujeme zejména minimálně invazivní endoskopické operační výkony a zákroky, jejichž význam a výhoda spočívá především v rychlé pooperační rekonvalescenci a zkrácení doby hospitalizace. Z dalších výkonů se zaměřujeme na moderní rekonstrukční operační výkony v oblasti pánevního dna nejnovějšími operačními technikami s podporou ochablých tkání pomocí speciálně upravených sítěk. Provádíme také výkony estetické a plastické chirurgie v oblasti zevních rodidel a pochvy. Není opomíjena ani diagnostika a léčba přednádorových stavů a raných stádií onkologických onemocnění. 

Ambulantní část se čtyřmi ambulancemi, s prostornou čekárnou a kabinkami, třemi ultrazvukovými přístroji, včetně 3D a CTG monitory  zaručují pro klientky nadstandardní zázemí. Specializované poradny slouží pro dětské gynekologické onemocnění, pro rizikové a patologické těhotenství, pro jiná oddělení nemocnice, pro privátní gynekology a závodního gynekologa.

Zákrokový sál a denní stacionář jsou umístěny v bezprostřední blízkosti ambulancí. Provádíme zde krátkodobé výkony v celkové anestesii nebo v lokálním znecitlivení. Jedná se o výkony hysteroskopické, operace na  děložním čípku  a také plastické, estetické operační výkony. Součástí je denní stacionář s 5 lůžky umožňující krátkodobý pobyt po provedeném léčebném zákroku. 

Kolik dětí se zhruba ročně narodí ve Vaší porodnici? 

Poslední 3 roky porodnost na našem oddělení stoupla téměř o 100 porodů na 1109 porodů, ze kterých se narodilo 1116 novorozenců v r. 2016.

Umožňujete na Vašem oddělení alternativní porody? Jaké a jsou k tomu nějak přizpůsobeny porodní sály? 

Nastávající maminky i se svým partnerem se mohou zúčastnit předporodní přípravy a prohlídky porodního sálu. Zde se seznámí s vybavením porodních pokojů a možnostmi vedení porodu standardním nebo alternativním způsobem. K nabízeným možnostem alternativního vedení porodu  využíváme  například porod na  žíněnce, stoličce, využitím masážní vany, ribstolů, sedacího vaku, balonu, nebo aromaterapie či muzikoterapie.

Při samotném porodu je respektována individuální strategie vedení porodu, včetně porodního plánu vypracovaného samotnou rodičkou. Samozřejmostí je poporodní bonding a to i po císařském řezu.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? 

Téměř každá rodička využije výše uvedené nabízené alternativní možnosti. Při samotném porodu však většinou preferují klasickou polohu na gynekologickém stole.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře?

Personál oddělení se nebrání přítomnosti mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře u rodičky při porodu.

Je pro Vás u porodu přijatelnější ústní domluva s rodičkou nebo předem připravený porodní plán? Nakolik jsou rodičky, které přicházejí s porodními plány, radikální a trvají na nich?

Obojí je možné bez rozdílu. Asi 10  procent rodiček přichází s vypracovaným porodním plánem, který s ní probere porodní asistentka nebo lékař. Ve většině případů nejsou porodní plány v rozporu s medicínskými zásadami.

Naopak některé rodičky si v porodním plánu například nepřejí porodní analgesii a v průběhu porodu tento svůj názor velmi rychle mění a využívají nabízených postupů ke zmírnění porodních bolestí.

Jak často ženy žádají o analgezii?

Analgezii, převážně epidurální, využívá 38 % našich rodiček a každým rokem procento stoupá.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás?

Frekvence porodu císařským řezem celosvětově a také v rámci ČR neustále stoupá.

Na našem pracovišti velmi důkladně zvažujeme  každé ukončení porodu císařským řezem a postupujeme tak, aby byl porod vždy bezpečný pro matku a dítě. Za poslední 3 roky jsme snížili frekvenci císařských řezů na necelých 20 %, což je v ČR  výrazně podprůměrné číslo.

Co když se porod zkomplikuje? Jak je pak zajištěná péče o rodičku? Probíhá další péče ve Vašem zařízení, popř. kam je transportována? 

Důležité je předvídat možnosti komplikací již před  porodem. Pokud možné komplikace jsou vysoce pravděpodobné a je čas situaci s rodičkou probrat, doporučujeme transfer k porodu do perinatologického centra v Ostravě. Totéž platí o rodičky s předčasným porodem do 35 týdne, kdy zachováváme  medicínský postup tzv. transfer in utero a rodičku převážíme k porodu do centra.

Pokud dojde během porodu k nečekaným komplikacím, je ve službě vždy i druhý, starší, zkušený  lékař. Spolu musí zvládnout  náhlou situaci vyřešit.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?

V případech, že se jedná o časovou tíseň a porod nedonošeného novorozence musí proběhnout v naši porodnici, zajišťujeme převoz novorozence ihned po porodu  prostřednictvím záchranné služby perinatologického centra. Totéž platí i o transferu donošeného novorozence,  u kterého není poporodní adaptace dostatečná.

Děkuji Vám za milý rozhovor!
Reportáž připravila Bc. Andrea Blažková, DiS.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×