Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž Podřipské nemocnice s poliklinikou (2016)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Vstupujete do porodnice, která je moderně vybavena a zároveň na Vás příjemně působí její útulnost.

Vstup do porodnice

Vstup do porodnice

Porodnice Roudnice nad Labem

Porodnice Roudnice nad Labem

Příjem a celý průběh porodu probíhá v jednom ze tří porodních boxů. Každý box má i vlastní sociální zázemí.

Porodní box

Porodní box

Každý porodní box je vybaven plně polohovatelným lůžkem.

Polohovatelné lůžko

Připraven je i moderní celoskleněný operační sál pro případ porodu císařským řezem a zázemí pro ošetření novorozence.

Moderní celoskleněný operační sál

Moderní celoskleněný operační sálNa oddělení šestinedělí si maminky mohou vybrat ze standardních pokojů.

oddělení šestinedělí - standardní pokojNebo nadstandardních pokojů.

Nadstandardní pokoj

Nadstandardní pokoj

Nadstandardní pokojVšechny pokoje standardní i nadstandardní mají moderně vybavené sociální zázemí.

Moderně vybavené sociální zázemíV době, kdy nemůže o miminko pečovat maminka, je plně v péči novorozenecké dětské sestry na oddělení neonatologie.

Oddělení neonatologie

Oddělení neonatologie

Oddělení neonatologie

Oddělení neonatologie

Rozhovor s primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Podřipské nemocnice s poliklinikou MUDr. Janem Havlíkem

Primář MUDr. Jan HavlíkPane primáři, zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?

V gynekologické části zajišťujeme diagnostickou a terapeutickou péči. Konzervativní a operační léčbu gynekologických onemocnění – provádíme velké operační výkony, laparoskopie, operace pro neudržení moče, hysteroskopie atd. Důraz klademe na minimálně invazivní přístupy a novinkou jsou výkony v oblasti kosmetické gynekologie.

V porodnické části zajišťujeme péči ženám s fyziologickým těhotenstvím, péči o rodičku před a po porodu, péči o novorozence (systém rooming-in), předporodní kurzy, školení doprovodu k porodu. V I. době porodní lze využít vanu, žíněnku, lano, poslech hudby atd. Novinkou je možnost epidurální analgezie a využití Entonoxu.

Kolik dětí se zhruba ročně narodí ve Vaší porodnici? 

V minulých letech jsme se blížili k 500 porodům za rok. Naším cílem je nepřekročit výrazně hranici 600 porodů pro udržení standardu rodinné porodnice a zajištění individuálního přístupu ke každé rodičce.

Umožňujete na Vašem oddělení alternativní porody? Jaké a jsou k tomu nějak přizpůsobeny porodní sály? 

Hned úvodem bych chtěl objasnit, že naše porodnice podporuje přirozený porod nikoliv alternativní, jak se mnohdy mylně uvádí. Přirozený porod je chápán jako běžná součást života ženy. Dě , který musí neodmyslitelně nastat, aby bylo ukončeno těhotenství. Podpora přirozeného porodu je vlastně podpora myšlenky, že každá žena je schopna porodit své dítě. Ona je ta, kdo nejlépe ví, ve které poloze chce rodit, koho chce mít v tu chvíli u sebe, atp.

Přirozený porod se rozbíhá a probíhá samovolně, bez vnějších zásahů, bez rušení vnějších vlivů, v intimním prostředí připomínajícím domov. Během porodu je ženě umožněn volný pohyb. Žena si sama zvolí porodní polohu ve vypuzovací fázi na multifunkčním porodním lůžku. Nástřih hráze (epiziotomie) se neprovádí rutinně, nepoužívají se prostředky na urychlení porodu, k tišení porodních bolestí se používají přírodní metody. Ihned po porodu je pak zabezpečen kontakt dítěte s matkou (bonding).

Přirozený porod je ve většině případů bezpečný. Nebezpečný se stává pro těhotné ženy, u kterých se objeví problémy během těhotenství nebo různé komplikace související s porodem, které mohou nastat akutně, tedy velice rychle a vyžadují okamžitou intervenci za účelem zachránit novorozence a neohrozit život matky. Je vhodné dát na radu lékaře, který vyhodnotí možná rizika a doporučí ženě vaginální porod s léčivy, v některých případech lékař indikuje provedení císařského řezu.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? 

Klasický porod v nemocnici vnímají některé ženy negativně. Vadí jim nutnost přesouvat se z místnosti do místnosti (ze zvláštního pokoje na sál a zpět do jiného pokoje), menší kontakt s dítětem a také malá přizpůsobivost personálu konkrétní situaci a přáním pacientky. Naše porodnice nabízí vhodnou alternativu, prožít si porod od začátku až do konce jen v jedné, k tomu určené místnosti ,, porodní box´´.  Výhodou je intimní prostředí a zároveň výborná vybavenost a okamžitá dostupnost zdravotní péče v případě komplikací.

Náš personál se přizpůsobuje modernímu trendu a nabízí přátelštější a flexibilnější přístup.

Je možné si i připlatit za jednolůžkový pokoj, kde budete trávit čas bezprostředně před porodem i po něm spolu se svým partnerem a posléze samozřejmě i s miminkem.

Sestry se také netváří nepřátelsky, pokud se žena rozhodne odmítnout holení před porodem nebo očistu střev. Někdy celý porod vede porodní asistentka a lékař je přivolán jen v případě komplikací. 

Porod je veden na porodním lůžku, které je navrženo tak, aby si našla svou polohu každá rodička. Umožňuje až 12 poloh. Porod vleže na zádech je pro nás dávno mýtem.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře?

Mimoústavní porodní asistentky se u nás porodu na žádost rodičky účastní, ale pouze v roli duly. Lékaři, kteří se porodu účastní, mají vždy smlouvu s nemocnicí.

Je pro Vás u porodu přijatelnější ústní domluva s rodičkou nebo předem připravený porodní plán? Nakolik jsou rodičky, které přicházejí s porodními plány, radikální a trvají na nich?

Personál se snaží maximálně vyjít vstříc porodním plánům a přáním nastávajících maminek. Pokud to jejich zdravotní stav i zdravotní stav plodu dovolí, pacientka má při porodu naprostou volnost.

Jak často ženy žádají o analgezii?

Z počátku porodu nemá o analgezii zájem většina rodiček, avšak se zvyšováním intenzity kontrakcí se samozřejmě zájem zvyšuje. Pokud nepomůže nefarmakologická analgezie (teplá voda, masáže, úlevové polohy), může volit nastávající maminka mezi epidurální analgezií, Entonoxem či paracervikálním blokem.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás?

V roce 2015 tvořily porody císařským řezem 19% všech porodů.

Co když se porod zkomplikuje? Jak je pak zajištěná péče o rodičku? Probíhá další péče ve Vašem zařízení, popř. kam je transportována? 

Okamžitá dostupnost zdravotní péče v případě komplikací je samozřejmostí. I když se lékař nemusí fyziologicky probíhajícího porodu účastnit, je vždy nablízku, aby mohl adekvátně zasáhnout. U porodu, který neprobíhá zcela fyziologicky je přítomen vždy. V případě potřeby provedení operačního porodu je náš tým k dispozici 24h denně a sekční sál přímou součástí porodního traktu.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?

Nově je součástí porodnice speciální místnost pro případnou resuscitaci novorozenců a stanice pro fyziologické novorozence, kteří vyžadují nějaký druh zvláštní poporodní péče.

Do budoucna, v případě navýšení počtu porodů bychom rádi měli k dispozici neonatologickou jednotku na stupni intermediální péče. V případě nutnosti pak spolupracujeme s neonatologickým oddělením pražských nemocnic nebo v Ústí nad Labem, kam mohou být novorozenci velice rychle přeloženi, dle možností i s matkou.

Rozhovor a fotoreportáž připravila Bc. Andrea Blažková, DiS.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×