Inzerce
Inzerce
Inzerce

Nemocnice Třebíč, příspěvková organizace

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Fotoreportáž z Nemocnice Třebíč (2016)

Pavilon pro matku a dítě – budova M

Pavilon pro matku a dítě – budova M

Porodní pokoje

Porodní pokoje

Porodní pokoje

Porodní pokoje

Porodní pokoje

CTG vyšetření – záznam srdíčka plodu

CTG vyšetření – záznam srdíčka plodu

Na porodním sále

Na porodním sále

Na porodním sále

Na porodním sále

Masáž rodičky

Masáž rodičky

Rozhovor s Jarmilou Dočkalovou, vrchní sestrou Gynekologicko porodnického oddělení Nemocnice Třebíč

Zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?

Ano, naše oddělení zajišťuje komplexní péči o ženu v rozsahu gynekologicko porodnickém oboru. Ročně provádíme přes 2500 operačních výkonů a odvedeme okolo 1200 porodů. Dlouhou tradici máme v miniinvazivní operativě, která u nás převažuje. Ambulantní péče je zaměřena na ultrazvukovou diagnostiku, péči o riziková těhotenství, potermínové gravidity a urogynekologii. Na porodnici je zavedený systém rooming-in již od roku 1983. Naše porodnice má titul Baby friendly hospital – nemocnice přátelská dětem. 

Kolik dětí se zhruba ročně narodí ve Vaší porodnici? 

V průměru se rodí kolem 1250 dětí za rok. Z toho bývá v průměru kolem 20 dvojčat.

V roce 2015 se narodilo 1283 dětí, z toho bylo 677 holčiček a 606 chlapců. 

Umožňujete na Vašem oddělení alternativní porody? Jaké a jsou k tomu nějak přizpůsobeny porodní sály? 

3 porodní pokoje mají kompletní vybavení pro porod - polohovatelné porodní lůžko, porodnická vana, míč, vak, porodní stolička, podložka, křeslo pro maminku, ale i rozkládací křeslo pro budoucího tatínka. Dále sociální zázemí (bezbariérová sprcha a WC), komplet pro ošetření novorozence včetně vyhřívaného lůžka a postýlky. Radio s CD, masážní balonky, overbaly. Jsou zde všechny pomůcky, které potřebujeme pro bezpečné vedení porodu i pro ošetření novorozence. Maminky mohou aktivně využívat balneoterapie, aromaterapie, ale také homeopatie a dalších pomocných metod k přirozenému vedení porodu.

 Na každém porodním pokoji je pouze 1 rodička, pokoje jsou zcela uzavřené a klimatizované.

O rodičku se stará jedna porodní asistentka, poslouchá ozvy plodu a vyšetřuje porodní cesty. Celkově pomáhá rodičce, aby pro ni byl porod co nejpříjemnější. Pokud je porod fyziologický, porodí s maminkou děťátko za přítomnosti lékaře a dětské setry.

Ke každé mamince se snažíme přistupovat individuálně, podle jejich potřeb a požadavků.

Rodit může v jakékoliv porodní poloze, která je slučitelná s možností pomoci při vybavení dítěte. 

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? 

Každá porodní poloha, kterou si maminka k porodu zvolí je alternativní. Není žádný „předpis“ na to, která poloha se považuje za alternativní a která ne… V 1.době porodní si může dělat prakticky co chce v jakékoliv poloze.

Hodně maminek rodí ve 2.době porodní na polohovatelném porodním lůžku, které se upraví do takové polohy, ve které se mamince nejlépe tlačí. Většinou je to poloha „porodní stolička“. Není ale výjimkou rodit na boku, na vaku nebo vkleče.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře?

Přítomnost ano, ale pouze jako doprovod pro rodičku. Vlastní porodní práci odvádí s maminkou pouze zaměstnanci porodnice.

Je pro Vás u porodu přijatelnější ústní domluva s rodičkou nebo předem připravený porodní plán? Nakolik jsou rodičky, které přicházejí s porodními plány, radikální a trvají na nich?

Upřednostňujeme ústní domluvu. Komunikace je základní součást vedení porodu. Ideální je, když maminky před termínem porodu navštíví porodnici, kde chtějí rodit a s porodní asistentkou si porodní sál a šestinedělí projdou a proberou, co se bude během porodu dít a jaké mají možnosti.

Pracujeme i s porodními plány, ale bohužel téměř všechny porodní plány nejsou individuálním přáním rodičky. Většina maminek, přicházející s porodním plánem, pouze plán okopíruje z internetu, aniž by zjišťovala možnosti porodnice, absolvovala předporodní přípravu a zajímala se o své vnitřní individuální potřeby. Takový plán je potom k ničemu a je pro maminku spíše zátěží než pomocí.

Jak často ženy žádají o analgezii?

To je velmi individuální. Jsou rodičky, které si přejí zcela přirozené vedení porodu a jsou rodičky, které vyžadují analgezii okamžitě při příjmu na porodní sály. Naše porodnice poskytuje různé možnosti analgezie při porodu včetně epidurální analgezie. Volba je na rodičce, jaký způsob porodu si zvolí.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás?

Je pravda, že přibývá porodů vedených císařským řezem. Přístup k provedení císařského řezu je benevolentnější než dříve, vzrůstá také počet rodiček s rizikovými faktory, které pak vedou k ukončení gravidity císařským řezem.

V naší porodnice se ukončí těhotenství císařským řezem asi v 25% .

Co když se porod zkomplikuje? Jak je pak zajištěná péče o rodičku? Probíhá další péče ve Vašem zařízení, popř. kam je transportována? 

Většinou u nás rodí maminky, jejichž týden těhotenství přesáhl 31. týden. Jsme schopni postarat se nejen o rodičku, ale i o předčasně narození dítě.

Rodičky s nižším týdnem těhotenství s vysoce rizikovou graviditou nebo hrozícím porodem – pokud lze - většinou odesíláme nebo převážíme na vyšší pracoviště, na kliniku do Brna.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?

Naše dětské oddělení je schopno postarat se i o nedonošeného novorozence na novorozenecké JIP.

Děkuji!

Rozhovor připravila Andrea Blažková, DiS.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×