Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Tábor (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Ve zcela nové budově v pavilonu Nemocnice Tábor, a.s. najdete Gynekologicko-porodnické oddělení a ARO.

Fotoreportáž je ze zbrusu nové porodnice, která v době mé návštěvy ještě voněla novotou. Porodnice působí velice příjemně, na čemž má podíl jednak vhodně zvolené vybavení a rozměry jednotlivých místností, jednak příjemný kolektiv zdravotníků.

Příjem, vyšetřovna, místnost pro měření CTG a ultrazvukové vyšetření – všude mají maminky své soukromí.

Na porodním oddělení je otevřená pracovna lékařů a sester – mají tak přehled o dění na oddělení a jsou vždy po ruce.

Jakmile se porod rozběhne, mají maminky k dispozici 3 porodní pokoje, na kterých tráví celou dobu před a cca 2 hodiny po porodu.

Všechny tři porodní pokoje jsou vybaveny masážní vanou.

Každý porodní pokoj má i vlastní sprchu s WC.

Doprovod maminek má také svůj pokoj se sprchou.

Oddělení šestinedělí má velkou předsíň, která je využívána jako prostor pro návštěvy novopečených maminek.

Sesterna Oddělení šestinedělí je také částečně otevřená.

Všechny pokoje jsou brány jako standardní – ačkoli mají nadstandardní vybavení (LCD televizor, lednici, přebalovací vyhřívané lůžko pro novorozence, zabudovanou vaničku se zázemím pro miminko, každý pokoj má své WC a sprchu).

Pokoje jsou jednolůžkové a dvoulůžkové.

Poslední snímky jsou z Novorozeneckého oddělení – zázemí pro péči o miminka a observační boxy.

Rozhovor s panem MUDr. Jiřím Berkou, zástupcem primáře Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Tábor, a.s.

Zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?

Ano, snažíme se zajistit komplexní péči o ženu. Ženy se mohou na nás obrátit se všemi problémy. Ty které nejsme schopni vyřešit na našem oddělení, zajistíme na vyšším specializovaném pracovišti.   

Kolik dětí se zhruba ročně narodí ve Vaší porodnici? 

Cca 900 - 1000 porodů ročně.

Umožňujete na Vašem oddělení alternativní porody? Jaké a jsou k tomu nějak přizpůsobeny porodní sály? 

Není-li ohrožen život či zdraví novorozence, snažíme se vždy vyjít rodičce vstříc. Všechny porodní sály jsou vybaveny masážní vanou, masážní sprchou, porodnickým vakem, overbally, všemožně polohovatelnou porodní postelí, omyvatelnou sedací soupravou, omyvatelnou matrací, CD přehrávačem s rádiem na muzikotherapii.... K dispozici je i porodní stolička.   

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? 

Většina rodiček upřednostňuje klasickou polohu na všemožně polohovatelném porodnickém křesle, ale určité procento volí něškterou z alternativních poloh. Vždy je jim vyhověno (jen u nás nevedeme porody do vody).

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře?

Jako doporovod si může rodička přivést rodinného příslušníka či jinou blízkou osobu, mimoústavní porodní asistentku, dulu či svého lékaře, ale vhledem k právním otázkám ohledně zodpovědnosti za průběh a  výsledek porodu nemůže aktivně do jeho průběhu zasahovat.  

Je pro Vás u porodu přijatelnější ústní domluva s rodičkou nebo předem připravený porodní plán? Nakolik jsou rodičky, které přicházejí s porodními plány, radikální a trvají na nich?

S předem sepsaným porodním plánem přichází do naší porodnice cca 1/3-1/2 rodiček. Pokud vše probíhá bez komplikací, snažíme se respektovat jejich veškerá přání. Dojde-li však ke komplikacím, je většina z nich, na základě ústní domluvy a vysvětlení situace, ochotna některá svá přání upravit v zájmu zdárného dokončení porodu. Domníváme se, že ústní domluva je vždy přínosnější než některé okopírované porodní plány z internetu.  

Jak často ženy žádají o analgezii?

O nějakou analgezii žádá minimálně 2/3 rodiček. Většina z nich si v dnešní době přeje epidurální analgezii.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás?

Poslední roky se počet porodů císařským řezem v naší porodnici pohybuje kolem 20% (určité procento jde i na vrub všemožné snahy některých rodiček o operační ukončení gravidity).

Co když se porod zkomplikuje? Jak je pak zajištěná péče o rodičku? Probíhá další péče ve Vašem zařízení, popř. kam je transportována? 

Vždy i v ÚPS jsou přítomni dva lékaří - porodníci (z nichž minimálně jeden má specializovanou způsobilost – nejvyšší dosažitelnou atestaci v oboru gynekokologie a porodnictví) a dvě porodní asistentky. Komplikované porody vzhledem k riziku pro dítě a matku při transportu již nelze nikam převážet a jsou dokončeny v naší porodnici.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?

V naší nemocnici není neonatologická JIP (jednotka intenzivní péče). Snažíme se tedy rodičku s počínajícím porodem a fysiologickým nálezem před dokončeným 35. týdnem transporotovat s plodem in utero (v děloze) do nemocnice s neonatologickou JIP. Nelze-li již rodičku pro patologii či pokročilý nález převézt, dokončíme porod v naší porodnici a pro novorozence si příjíždí převozový team z neonatalogické JIP.

 

Rozhovor připravila Bc. Andrea Blažková, DiS.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×