Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Kyjov (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Porodnice se nachází v jednom z pavilónů Kyjovské nemocnice, p.o. hned na počátku města směrem od Brna. Pavilón skýtá klid a umístění v příjemné zeleni.

Budova sama má zajímavou architekturu, a i když její historie sahá do časných poválečných let, personál se snaží její prostředí zpříjemnit.

Vyšetření a natočení KTG probíhá ve velice příjemně upravených ambulancích.

Porodní sál nabízí Kyjovská porodnice buď standardní s polohovatelným lůžkem

nebo s relaxační vanou.

Vana slouží pouze k relaxaci, porody do vody porodnice neprovádí.

Po porodu jsou rodičky umístěny na standardních velice pěkně barevně sladěných pokojích po dvou na oddělení šestinedělí.

Rooming-in je samozřejmostí. Kyjovská porodnice klade na poporodní přítomnost dítěte u matky a plné kojení velký důraz.

Každý pokoj má vlastní sociální zařízení.

Rodičky mají možnost připlatit si nadstandardní pokoj, kde jsou s miminkem samy.

Je zde k dispozici vlastní sociální zařízení a přebalovací kout pro novorozence.

Pro návštěvy je upravena část uprostřed oddělení.

Kyjovská porodnice nabízí rodičce kvalitní péči a po rekonstrukci i v rámci možností zmodernizované prostředí uvnitř oddělení.

Rozhovor s panem MUDr. Janem Felsingerem, primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Kyjov

Pane primáři, zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?
Naše oddělení zajišťuje veškerou péči o těhotnou i rodičku pro ženy z našeho spádového území i pro nastávající maminky z jiných oblastí, které se pro naši porodnici rozhodnou.  K péči patří možnost předporodních kurzů, veškerá těhotenská ultrazvuková vyšetření, těhotenské cvičení a plavání, které zajišťuje rehabilitační oddělení naší nemocnice a další služby. Ženy se na nás mohou obrátit s jakýmkoli problémem.

Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2007?
V roce 2007 to bylo 1104 dětí, nyní máme čerstvá čísla z roku 2008, kdy se u nás narodilo 1182 dětí.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?
Naše porodnice je centrem poskytujícím péči nedonošeným novorozencům od dokončeného 34. týdne těhotenství. Maminky s hrozícím předčasným porodem v nižších týdnech gravidity by měly být převáženy do vyššího centra, tedy v našem případě do FN Brno, Obilní trh nebo Bohunice.  Novorozenecké oddělení je vybaveno intermediární jednotkou péče o nedonošené novorozence s inkubátory.

Jak vypadají a jakým vybavením disponují Vaše porodní sály?
Rodička prožívá porod na porodním boxu, který je vyhrazen po celou dobu pro ni a tráví zde i II. dobu porodní a dvě hodiny po porodu. Disponujeme jedním boxem s vanou, dvěma boxy se sprchou a toaletou. Součástí vybavení boxu je vždy relaxační míč, na němž lze trávit I. dobu. Nabízíme využití aromaterapie, hudby. Z relaxačních pomůcek jsme vybaveni již zmiňovaným vakem, žíněnkou, ribstoly a vanou. V rámci relaxace a uvolnění lze využít tyto pomůcky během I. doby porodní. Přítomnost otce nebo jiné blízké osoby při porodu i v přípravné fázi je u nás samozřejmostí.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky?
O tuto službu zatím nikdo neprojevil zájem, proto bychom o ní pouze spekulovali. V našem regionu nepracují soukromé terénní porodní asistentky. Nicméně se této možnosti nevyhýbáme, ale je nutná domluva předem.

Jste Vy i Váš personál nakloněni porodním plánům rodiček a vycházíte jim vstříc?
Respektování plánů rodiček a jejich předem formulovaným představám o průběhu porodu je základem péče v moderním porodnictví. Tuto zásadu plníme i v naší porodnici s důkladným informováním rodičky o každém kroku, jeho výhodách, případně o důsledcích jeho neprovedení, pokud jde o postupy, které si rodička předem nepřála, vždy s přihlédnutím k aktuálnímu stavu matky, plodu a situaci, v níž se porod právě nachází. S porodními plány jsme zvyklí zacházet.

Jak často používáte za porodu analgezii a jakou?
Nejobvyklejší metodou je analgesie podáním léků nebo relaxačními postupy, např. teplou vodou ve vaně.
Epidurální analgesii je možno poskytnout také, o tuto službu je mezi rodičkami malý zájem.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
Porod vedeme vždy po domluvě s rodičkou, nejčastější je poloha na porodnickém lůžku vpolosedě. Dle přání rodičky a v souladu s vybavením porodních sálů je možno vést porod i v jiných polohách a s pomůckami. Jsme vybaveni porodnickou stoličkou pro porod vsedě, porodnickým vakem umožňujícím opět polohu vsedě nebo polosedě.  Na porodnickém lůžku lze zaujmout k porodu i polohu na boku nebo "á la vache", v pokleku na všech čtyřech.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
Císařský řez je velká operace, která má i přes moderní poznatky na poli anestezie a porodnické operativy stále větší riziko komplikací než porod přirozenou cestou a toto riziko je několikanásobné. Proto císařský řez pouze na přání není vhodný a ani v naší porodnici jej neprovádíme. Ale souhlasím, že počet císařských řezů stoupá, trend je patrný i ve statistikách naší porodnice, v roce 2008 bylo provedeno 19,9 % porodů touto cestou.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve?
Ano, provádíme komerční odběry pupečníkové krve pro Cord Blood Centre.
Pane primáři, děkuji za rozhovor.

Reportáž připravila Jana Martincová.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×