Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Kadaň (2023)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

K porodu jsou maminky přijímány na recepci porodního sálu.

Následuje samozřejmě gynekologické vyšetření (foto z ambulance) a kontrola srdeční akce plodu na CTG monitoru.

Dobu před porodem maminky tráví na některém z pokojů – jednolůžkový pokoj pro I. dobu porodní.

Tento nápis je na vstupních dveřích zvláštního pokoje, kde může být rodička s doprovodem a je-li porod bez komplikací, asistuje mu pouze porodní asistentka (více v rozhovoru s p. primářem).

Pokoj CAP je příjemně "domácky" zařízený.

Jeho součástí je zázemí k relaxaci s relaxační vanou.

Další zvláštností je pokoj s porodní vanou.

Vana je nezvykle prostorná.

Nyní vcházíme kolem zázemí pro personál na porodní sál.

Porodní sál má oddělené boxy – box 1.

Box 2.

Součástí porodního sálu je prostor pro první ošetření novorozence.

Na porodní sál navazuje také operační sál pro porody císařským řezem.

Maminky mohou po porodu využít hned několika nadstandardních pokojů.

Kuchyňka na pokoji.

Standardní pokoj

Společná koupelna a toalety pro standardní pokoje.

Tyto záběry již jsou z novorozeneckého oddělení.

Maminkám je k dispozici také elektrická odsávačka mateřského mléka.

Maminky mohou po dobu pobytu na oddělení šestinedělí navštívit bufet a ke klasickým snídaním, obědům a večeřím si dát ovoce, pečivo, šunku, sýry, cereálie, vodu čaj a moučníky pro nekojící maminky.

V nemocnici se konají předporodní kurzy, které vede personál porodnice.

Rozhovor s paní Petrou Vrškovou, primářkou Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Kadaň, s.r.o.

Paní primářko, dočetla jsem se, že Vaše gynekologicko-porodnické oddělení jako takové zajišťuje komplexní péči o ženu. Co se týče samotné porodnice, dojíždějí k Vám rodičky i z poměrně vzdálených regionů. Čím je Vaše porodnice tak vyhlášená?

Je pravda, že k nám přichází zhruba 40 % mimospádových pacientek.
Jsme menší nemocnice, proto jsme se rozhodli konkurovat velkým nemocnicím svým rodinným prostředím a přístupem. Vytvořili jsme porodnici přátelskou k lidem, navíc jsme i držitelem titulu Baby Friendly Hospital (nemocnice přátelská k dětem).

Zajímavostí zcela jistě je existence tzv. Centra aktivního porodu (CAP). Co tento pojem přesně znamená a co jiného maminkám přináší?

Jde o kompromis mezi porody v domácnosti a v porodnici.
Pokoje v CAP jsou domácky zařízené, jednolůžkové, samozřejmě může být s rodičkou po celou dobu přítomen doprovod.
Samotný porod probíhá pouze pod dohledem porodní asistentky, lékař pouze přihlíží a zasahuje v případě komplikací.
Je třeba říci, že CAP je určeno pouze maminkám, které mají fyziologický průběh těhotenství a takovýto porod opravdu chtějí, absolvovaly předporodní kurz a o průběhu porodu mají představu.

Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2022?

782 dětí, v 70 % byl u porodu přítomen partner nebo jiný doprovod.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?

Zajišťujeme intermediární péči, takže přijímáme porody od ukončeného 34. týdne těhotenství – tedy stáří gravidity 34+1 a více. Nutný je předpoklad hmotnosti miminka 2000 g a více.

Jak vypadají a jakým vybavením disponují Vaše porodní sály?

Porodní sály jsou vybaveny standardně podle vyhlášky – máme porodnická lůžka, fetální a mateřské monitory, infuzní pumpy a další nezbytné přístrojové vybavení.
Vlastní porodní sál tvoří 2 oddělené boxy, novorozenecký box a místnost s porodní vanou.
Maminky si mohou pustit relaxační hudbu, 1. a 2. dobu porodní strávit ve vaně, na míči. Máme systém Multitrac – systém, který umožňuje rodičkám prožít porod ve vzpřímené poloze-sedu, systém se závěsným lanem. Dále umožňujeme a provádíme bylinkové vaginální napářky, bylinky máme k dispozici.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavního lékaře nebo porodní asistentky?

Ano, má ale pouze roli pozorovatele a psychické pomoci mamince.
Porod vést nemůže, to může pouze zaměstnanec nemocnice – totéž platí i pro Centrum aktivního porodu.

U jakého procenta porodů je ve Vaší porodnici přítomen lékař?

Lékař je přítomen u všech porodů  znamená to, že je vždy k dispozici. Samotný porod odvádí při rizikovém a patologickém porodu. Fyziologické porody vedou a rodí porodní asistentky.

Jste Vy i Váš personál nakloněni porodním plánům rodiček a vycházíte jim vstříc?

Přijde-li k nám maminka s porodním plánem, plán s ní bod po bodu projdeme a ve většině případů se jej snažíme dodržet, případně se při sporných bodech dohodneme na jeho úpravách.

Jak často používáte za porodu analgezii a jakou?

Epidurální analgezii využíváme jak na přání rodičky, tak i z medicínských důvodů. Procento porodů vedených v epidurální analgezii je kolem 9 %. Dále u nás rodičky mohou využít inhalaci rajského plynu – Entonoxu.
Zhruba třetina maminek využívá nefarmakologických metod – masáže, teplé vody, hudby…

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete? Jak velký je zájem o porod na CAP?

Většina maminek nakonec volí porod na porodním lůžku.
Pak dle četnosti následuje porod na porodním vaku, na porodní stoličce, porod do vody, ve dřepu, na všech čtyřech, ve stoje, v závěsu na laně atd. Alternativních poloh maminky využijí dle svého uvážení a volí si porodní pozici, která jim vyhovuje nejlépe. Naše porodní asistentky odvádí porod v jakékoli poloze, pokud to stav miminka a maminky dovolí.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověla byste jí?

Ano, procento císařských řezů skutečně rok od roku narůstá, je to dáno populací (věk rodiček, málo aktivity, přidružená chronická onemocnění).
Je snaha procento porodů císařským řezem snižovat. Procento císařských řezů v naší porodnici už několik let pohybuje mezi 14,5–16,5 %. Riziko komplikací při císařském řezu je daleko vyšší než při porodu spontánním. Vždy se s maminkou, která preferuje císařský řez, snažíme domluvit, vysvětlit ji výhody a nevýhody obou způsobů porodu. Často se stane, že si rodička nakonec zvolí porod spontánní. Pokud ale má rodička se spontánním porodem opravdu problém a nechce jej za žádnou cenu, vyhovíme jí, a porod císařským řezem jí umožníme.

Vaše porodnice umožňuje odběr pupečníkové krve? 

Ano, umožňuje. Provádíme i odběry pupečníkové tkáně. Odběry provádíme pouze komerční. Maminka si před porodem sama kontaktuje CPK – Národní tkáňové centrum.

Máte pro budoucí maminky nějakou další zajímavost týkající se Vašeho pracoviště nebo Vás samotné?

Na přání umožňujeme také ambulantní porody, kdy po několika hodinách po porodu odchází maminka s miminkem a doprovodem domů. Musí mít ale zajištěnou domácí péči a kontrolu pro miminko.

Před 3 lety proběhla rekonstrukce šestinedělí, celé oddělení je bezbariérové. Každá maminka má k dispozici pokoj hotelového typu se sociálním zařízením, televizi, ledničkou  a zabudovanou vaničkou pro koupání miminka. Na pokojích umožňujeme i hospitalizaci partnera, případně jiného doprovodu. Partner může být přítomen po celou dobu hospitalizace. Maminkám je k dispozici po celý den svačinový bufet, kde si v průběhu dne mohou uvařit čaj, vzít si vodu, ovoce, zeleninu, jogurt, sýr, pečivo apod.

Každou první středu v měsíci pořádáme na porodnici Den otevřených dveří. V tento den se nastávající maminky a jejich doprovody setkají se mnou a s primářkou novorozeneckého oddělení.

Při těchto příjemných setkáních probereme vše, co se týká porodu, péči po porodu a péči o novorozence. Zodpovíme na otázky. Nakonec sestřička zájemce provede oddělením šestinedělím i prostory porodních sálů.

V našem „Balíčku“ benefitů pro nastávající maminky nabízíme také od 10. 1. 2024 pobyt na nadstandardním pokoji zdarma.

Nabízíme Předporodní kurzy a Kurzy první pomoci zaměřené na děti, které si sice nastávající maminka zaplatí, ale pokud u nás přivede děťátko na svět, peníze jí budou vráceny.

Dále máme Laktační poradkyni, jejíž služby mohou maminky využít jak na oddělení šestinedělí, tak kdykoliv po návratu domů.

Více o naší porodnici se lze dozvědět z webové stránky www.prirozenyporod.com.

Děkuji za rozhovor.

 

Reportáž připravila Věra Tautová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×