Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Ivančice (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Hlavní vchod do Nemocnice Ivančice, p.o. najdete ve zcela nové budově.

Porodnice sídlí v 6. patře přilehlé budovy. V čekárně gynekologické ambulance si můžete prohlédnout nástěnku s fotografiemi z Porodního oddělení. Na ambulanci je budoucím maminkám naměřeno např. CTG plodu.

V další místnosti se přijímají budoucí maminky, poté jim je přímo zde naměřeno CTG plodu a provedeno vyšetření ultrazvukem.

Porodní sál má celkem 5 samostatných boxů a operační sál pro porody císařským řezem.

Po porodu je maminka i s dítětem převezena na některý z pokojů Oddělení šestinedělí.

Na závěr nahlédneme i na Novorozenecké oddělení a jeho spokojené malé klienty.

Rozhovor s panem MUDr. Alešem Soukalem, primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Ivančice, p.o.

Pane primáři, zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?
Naše oddělení samozřejmě zajišťuje komplexní péči o ženu (výjimku tvoří předčasné porody před 35. týdnem gravidity - tyto posíláme do centra - jak je správné).
V gynekologické oblasti provádíme kompletní spektrum gynekologické operativy s upřednostněním přístupu vaginálního a laparoskopického.
Řešíme u nás i onkologické případy.
Nemocnice má nové operační sály - perfektně vybavené, UTZ techniku i CT vyšetření.
Z uvedeného vyplývá, že pacientky se na nás mohou obrátit s veškerou gynekologickou a porodnickou problematikou. Pokud naznáme, že jinde by to pro ni bylo lepší (IVF, eventuelně ozařování apod.), pacientkám to navrhneme.

Jak velká je Vaše spádová oblast, odkud k Vám rodičky přijíždějí? Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2007?
Přestože Ivančická nemocnice původně sloužila pro okres Brno-venkov, dnešní spádová oblast se od této liší. Základní klientelou zůstává oblast původního okresu, dále však k nám pacientky a rodičky jezdí i kvůli provedení toho kterého zákroku či porodu, takže vlastně dle specializace.
Naše oddělení si vybírají rodičky, které upřednostňují klidné a kvalitní prostředí a péči, možno říct až domácí.
Počet porodů v roce 2007 byl 569, v roce 2008 bude kolem 650.

Umožňujete na Vašem oddělení alternativní porody? Jak jsou k tomu přizpůsobeny porodní sály?
Umožňujeme samozřejmě alternativní porody, vybaveni jsme dobře – porodnická lůžka, stoličky, křesla, velká vana s vířivkou atd.
Porody do vody však neprovádíme, jednak o ně není v poslední době zájem, ale ani bych je paušálně pro rodičky nedoporučoval.
Na porodním sále jsou 3 zcela oddělené boxy + 1 klasický porodní sálek, který je nutný v případě operačních porodů.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle?
Většina rodiček během první doby porodní tyto různé pomůcky a hlavně vanu využívá, avšak 90% z nich v druhé porodní době tzn. vlastní porod - samy žádají klasickou polohu v křesle či na porodnickém lůžku.
Musím podotknout, že pokud vše probíhá tak jak má, tzn. rodička i dítě jsou v pořádku, respektujeme plně přání rodičky. Samozřejmě že pokud diagnostikujeme např. hypoxii u plodu, těžko můžeme přání rodičky vyhovět, v tomto případě jí však situaci řádně a pomalu vysvětlíme…

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře?
Zatím jsme se s tím nesetkali, mimoústavní lékaři se rozhodně k porodům nehrnou. Kromě toho by takový lékař musel mít s nemocnicí podepsanou smlouvu. O tom bych však rozhodoval já, protože nakonec za vše co se na našem oddělení děje plně zodpovídám.
Naopak nemám nic proti doprovodu rodiček, např. dula apod., protože ty vlastně jen s rodičkou vykládají a proti tomu nic nemám. Narození dítěte je pro něj tak důležitý moment, že by všichni měli respektovat tento fakt.

Je pro Vás u porodu přijatelnější ústní domluva s rodičkou nebo předem připravený porodní plán? Nakolik jsou rodičky, které přicházejí s porodními plány, radikální a trvají na nich?
Proti porodním plánům nic nemám, z vlastní 40 leté zkušenosti však vím, že skutečnost je jiná. Plán však respektuji, samozřejmě pokud vše probíhá fysiologicky - normálně.
Rodičky, které kategoricky vyžadují plnění jejich plánů (ty plány vlastně nejsou jejich, ale jsou opsané někde z internetu) by neměly uvádět do rizika porodní asistentky a porodníky profesionály. Nezlobte se, ale když půjdu na operaci se slepým střevem, asi si budu těžko připravovat operační plán či s sebou brát Dulu apod….

Jak často ženy žádají o analgezii?
Analgezii - myslíte asi epidurální, většina rodiček během těhotenství zásadně odmítá. Tato záležitost se nedá odpovědět jednoduše.
Pokud vidíme, že rodička špatně snáší děložní činnost (každý máme jiný práh bolestivosti) a má strach z „bolestí“, které vlastně pro zdárný průběh porodu potřebujeme a bez kterých žádná rodička neporodí, doporučíme ji epidurální analgezii. Tato má u nás velkou tradici, provádí se v naší porodnici již 20 let.
Můžu jen sdělit, že u nás proběhne 35% porodů s epidurální analgezií. Máme možnost epidurální analgezie 24 hodin denně.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
Přirozený porod je pro ženu fyziologický, takže tento upřednostňujeme. Pokud naznáme, že by mohl být porod pro rodičku traumatizující záležitostí a nepříjemným zážitkem, provedeme císařský řez.
Zatím se držíme velmi slušně, t.č. máme 12% císařských řezů.
Císařský řez na přání rodičky provedeme zcela výjimečně, budete se asi divit, moc takových žen není. Je mylnou informací pro rodičky, že císařský řez je zcela bez rizika. Je jisté, že rodičku, která je o něčem přesvědčena, těžko „zvikláme“pro něco jiného. Mohu říct, že jsem velmi uspěl s touto větou: “tak já vám navrhuji, že zkusíme rodit normálně a když to nepůjde, tak císařský řez můžeme provést vždycky“. Na toto řada rodiček slyší a řada jich porodí spontánně.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve?
Odběr pupečníkové krve na kmenové buňky samozřejmě provádíme. Většinou rodička nás již dopředu upozorní, že o toto bude žádat, takže jsme plně připraveni.

Co když se porod zkomplikuje? Jak je pak zajištěná péče o rodičku? Probíhá další péče ve Vašem zařízení, popř. kam je transportována? Zvláště, když dítě potřebuje speciální neonatologickou péči?
Když se porod zkomplikuje? No na to právě ti porodníci jsou, aby to vyřešili! Ale řeknu vám jednu věc. Opravdu dobrý porodník má tak vyvinutý pozorovací smysl a cítění, že bohudík rozpozná drobné nuance, které mu napoví, že se porod asi zkomplikuje. A  to je vtip a poslání – předejít komplikacím a vůbec je nedopustit. Vyloučit však je nelze, riziko nula neexistuje v žádné činnosti, i když se po nás chce 100%.
Každá porodnice by měla být personálně a přístrojově vybavena tak, aby tyto komplikace vyřešila. Ale jak jsem uvedl dříve, ten dobrý porodník jich má za život málo, naštěstí.
Pokud dítě vyžaduje specializovanou péči, převáží se do centra v Brně, kde je za 30minut.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?
Předčasné porody existují. My tyto rodičky - tzn. před 35. týdnem těhotenství - převážíme k porodu do Brna.
Nejde zde o porod, jde o to, aby dítě mělo po narození maximum péče. Jen pro orientaci, těchto převozů máme 2 - 3 za rok. Pokud však přijde na porodní sál rodička před 35. týdnem s porodem již v běhu a tzv. pokročilým nálezem, porod proběhne u nás a pak se zařizujeme dle doporučení pediatra.

Pane primáři, bavili jsme se spolu i na téma domácích porodů. Babyonline rozhodně není jejich příznivcem, naopak nás překvapuje, s jakou suverenitou některé ženy mohou říci, že ony to doma "v pohodě" zvládnou. Setkal jste se během své praxe s porody, které ač vypadaly naprosto nekomplikovaně, tak se nakonec zkomplikovaly natolik, že by je rodička doma nemusela přežít. Víte, připadá mně, že pouze Vy, porodník s více než 30letou praxí, můžete věrohodně ukázat, že porod se naprogramovat nedá.
Celá tisíciletí se rodilo doma. Co vedlo k tomu, že se rodí nyní většinou v porodnicích? Je to prosím hledání bezpečnosti. To ty katastrofy a rodinné tragédie dovedly rodičky do porodnice.
Jak chcete sledovat stav dítěte za porodu doma? To bude sledovat ta dula nebo tatínek? Chcete, abychom došli do stadia, aby se prováděly císařské řezy a jiné operace v panelácích? A kdo to bude dělat? Po 37 letech denně v porodnici vám s klidným svědomím mohu sdělit, že mám před porody čím dál větší respekt, když přímo neřeknu strach.
Opravdu si myslíte, že všechna letadla, která vzlétnou tak doletí? Já tedy ne, takže na toto téma v žádném případě diskuzi nepovedu. A propos - kdo má za výsledek porodu doma odpovědnost?

Do vaší profesní kariéry také patří pracovní pobyt ve Francii a v Africe. Jaké máte zkušenosti s rodičkami a porodnictvím v těchto zemích? Jak dlouho jste v obou zemích pobýval?
Ano, v Tunisu jsem pracoval 4 roky, přímo v poušti, kde jsme byli 2 gynekologové na spádovou oblast 1 milion lidí, to je asi, jako kdyby v celém jihomoravském kraji byli k disposici 2 gynekologové.
Samozřejmě, že to byla úžasná praxe, množství patologií, prováděli jsme operace, které v Evropě jsou již obsoletní a hlavně - těm lidem jsme hodně pomohli.
Pak jsem byl půl roku ve Francii, to je samozřejmě něco jiného. Myslím si však, že toto je široké téma, lze těžko srovnávat způsoby práce v zemích s naprosto odlišnými návyky a zvyky.
Děkuji Vám za milý rozhovor!

Reportáž připravila Martina Ťoková.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×