Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Zlín (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Novou budovu zlínské porodnice nelze v areálu Krajské nemocnice T. Bati přehlédnout.

Kromě porodnice je v budově také gynekologicko-porodnické, novorozenecké a dětské oddělení.

Příjemné prostředí Vás provází hned od začátku. Toto je čekárna před porodním sálem.

Z čekárny vchází budoucí maminka do místnosti, kde je vyšetřena a pokud „má ještě čas“,
může využít „čekacího“ pokoje.

Jakmile se porod rozběhne, maminka přejde na jeden z moderně vybavených samostatných porodních boxů, které poskytují soukromí každé nastávající mamince. Přítomnost tatínka je rovněž samozřejmostí.

Vše se děje pod odborným dohledem - usměvavý zdravotnický personál je vždy po ruce.

Součástí porodního sálu je operační sál. Zde přicházejí na svět miminka císařským řezem.

Součástí novorozeneckého oddělení je pokoj JIP s inkubátory pro nedonošené novorozence.

Na jednotce intermediární péče novorozeneckého oddělení již mohou s péčí o své drobečky pomáhat i rodiče.

Hned po porodu je zdravý novorozenec i s maminkou umístěn na oddělení šestinedělí – v systému roaming-in.
Takto jsou vybavené standardní dvoulůžkové pokoje.

A samozřejmě je možno využít i nadstandardních podmínek v jednolůžkovém pokoji.

Veselá žlutá barva září na celém oddělení šestinedělí.

Oddělení šestinedělí má i společnou jídelnu pro novopečené maminky.

Závěrem malé nahlédnutí do ambulance pro prenatální screening vývojových vad.

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Adamíkem, Ph.D., primářem gynekologicko- porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s.

Zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu?
Naše pracoviště patří mezi perinatologická centra, takže poskytujeme komplexní péči pro ženy i novorozence.
Zajišťujeme péči pro Zlínský kraj, který má zhruba 600 000 obyvatel. Vzhledem k nedostatku míst na jednotkách intenzívní neonatologické péče se však u nás objevují rodičky a novorozenci prakticky z celé Moravy.

Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2007/2008?  
V roce 2007 jsme měli 2650 porodů a narodilo se 2741 dětí, v roce 2008 při 2866 porodech přišlo na svět 2956 dětí.

Díky perinatologickému oddělení jste spádovou oblastí pro riziková a patologická těhotenství. Kolik dětí s porodní váhou pod 1000 gramů se u Vás narodilo v roce 2007? Vzpomínáte si, kolik vážilo to s nejmenší porodní váhou?
564 gramů a měřilo 28 cm, holčička v 25. týdnu těhotenství.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky?
Ano, mimoústavní porodní asistentky mohou být u porodu přítomny, porod však vedou a za jeho průběh zodpovídají porodní asistentky a lékaři našeho oddělení.

Jste Vy i Váš personál nakloněni porodním plánům rodiček a vycházíte jim vstříc?
Velmi často mají rodičky s sebou porodní plán a mohu říci, že se tyto plány většinou shodují s postupem, který navrhujeme i my.

Jak často používáte za porodu analgezii a jakou?
Během porodu máme celou škálu analgetických prostředků od balneoterapie až po epidurální analgezii. Všechny jsou také používány a metoda volíme individuelně u každého případu.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
Většinou se ženy kloní k porodům na porodnickém lůžku, což má však velkou variabilitu poloh. Ženy u nás rodí také na porodnické stoličce a měli jsme i několik porodů do vody. Jinak vany používáme v první době porodní téměř u všech rodiček. Jde vždy o individuální přístup porodních asistentek ke každé rodičce.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
Jsme perinatologickým centrem, takže koncentrujeme patologická těhotenství a rizikové porody, takže máme 21,9% porodů odvedených císařským řezem. Císařský řez na přání je stále diskutovaná otázka v odborné i laické veřejnosti. V případě požadavku na císařský řez se snažíme nalézt příčinu takového přání. Často se daří najít společnou řeč a řada těchto maminek nakonec porodní spontánně. Někdy mají obavy rodiček reálný podklad, který splňuje medicínské indikace.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve?
V naší porodnici odebíráme pupečníkovou krev pro komerční účely, ale také jako dárcovské odběry pro krevní banku, což je z medicínského pohledu snad ještě důležitější.

Máte pro budoucí maminky nějakou další zajímavost týkající se Vašeho pracoviště?
Myslím, že již končí období, kdy se porodnictví rozdělovalo na alternativní a klasické. Jde o to, aby se při zajištění příjemného prostředí současně zajistila maximální bezpečnost pro ženu i miminko.
V současné době podstatně větší informovanost. Mnohdy má však mediální tlak především v hodnocení práce zdravotníků i negativní následky. Myslím tím to, že se v porodnictví v případě patologických stavů hledá příčina v práci zdravotního personálu. Dříve byla větší důvěra k lékařům a porodním asistentkám.

Zpracovala Jana Martincová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×