Inzerce
Inzerce
Inzerce

Krajská nemocnice Liberec, a.s.

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Rozhovor s MUDr. Dagmar Zemanovou, lékařkou Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Liberec

Vážená paní doktorko, zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?

Ano, nabízíme komplexní péči. V gynekologické části poskytujeme 24hodinovou pohotovost pro akutní případy, dále u nás funguje specializovaná ambulance pro onemocnění děložního čípku, urogynekologická ambulance pro ženy s problémy s močením a dále ultrazvuková ambulance. Z operačních výkonů provádíme klasické gynekologické operace od malých výkonu typu přerušení těhotenství přes laparoskopie po odstranění dělohy. Ze specializovaných výkonů potom páskové operace při inkontinenci moči a dále k nám dojíždí specialista na operativu nádorových gynekologických onemocnění. Z novinek provádíme chemické ambulantní přerušení těhotenství. 

V porodnické části nabízíme komplexní péči pro těhotné v nově rekonstruované ambulanci a na příjemně vybavených porodních sálech. Na oddělení šestinedělí jsou pak pacientky na  1-3 lůžkových pokojích, kde se plánuje další rekonstrukce ke zkvalitnění pobytu rodiček. Naše porodnice má statut intermediárního centra a proto je možno u nás rodit od 32.týdne těhotenství. Ze specializovaných služeb nabízíme všechna screeningová ultrazvuková vyšetření,konsiliární UZ vyšetření těhotných , dále odběry plodové vody a konzultace s klinickým genetikem.  

Kolik dětí se zhruba ročně narodí ve Vaší porodnici? 

V naší porodnici se ročně narodí kolem 1450 dětí. V loňském roce to bylo přesně 1433děti.

V letošním roce pozorujeme vzestup počtu porodů a k červenci máme o 50 porodů více , než loni touto dobou.

Umožňujete na Vašem oddělení alternativní porody? Jaké a jsou k tomu nějak přizpůsobeny porodní sály?

Záleží, co přesně považujete za alternativní porod. Snažíme se ve většině případů vyjít pacientce vstříc v jejích požadavcích, pokud neohrožují plod a pokud neznemožňují vést porod  dle postupů lege artis. Postup lege artis znamená postup dle nejnovějších dostupných poznatků vědy. Vždy se snažíme o diskuzi s pacientkou a o vysvětlení, proč daný postup navrhujeme. Většina pacientek je před porodem předána do péče naší poradny a jsme tedy v kontaktu již v týdnech před porodem. Umožňuje to tedy pacientkám informovat se stran konkrétních požadavků ještě před termínem porodu. Dále je u nás možno navštěvovat předporodní kurzy, kde je opět možné informovat se .

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? 

Naše porodní sály jsou vybaveny jako modernější porodní pokoje se soukromím pro pacientku a disponují speciálními porodnickými lůžky. Tato lze z klasického lůžka lehce přetvořit v porodní lůžko. Nerodíme tedy na klasickém gynekologickém křesle s podnožkami, ale spíše v polosedě ve fyziologičtější poloze. Většině pacientek tato poloha vyhovuje. Méně často rodí pacientky v alternativní poloze na boku, na porodní stoličce či v kleče. Na vybavení porodních sálů se pacientky mohou podívat v rámci předporodních kurzů, kde se  ukazují i jednotlivé polohy při porodu.  

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře?

Umožňujeme, ale pouze jako doprovod k porodu ve smyslu psychické podpory. Vedení porodu je plně v kompetenci našich zaměstnanců. 

Je pro Vás u porodu přijatelnější ústní domluva s rodičkou nebo předem připravený porodní plán? Nakolik jsou rodičky, které přicházejí s porodními plány, radikální a trvají na nich?

S porodními plány se setkáváme často. Přesto se domnívám, že většina z nás preferuje ústní domluvu, kdy může probrat konkrétní požadavky v konkrétní situaci. Každý porod je jiný a někdy se nelze striktně držet předem stanovených požadavků. S velkou částí pacientek se rozumně domluvíme, co vhodné je a co není. Občas pacientky na porodním plánu trvají radikálně,  pak je dobré probrat plán s lékařem v porodnické ambulanci ještě před porodem a ujistit se, že jsme schopni jim daný postup umožnit. 

Jak často ženy žádají o analgezii?

O analgezii je zájem veliký. Nabízíme celou škálu analgetických metod. Z nefarmakologických metod je to primárně předporodní příprava, dále např. hydroanalgezie, aromaterapie, alternativní polohy v první době porodní jako např. sed na balónu.  Z farmakologický metod nabízíme léky na bolest aplikované do žíly, dále pak Entonox, což je Rajský plyn aplikovaný inhalačně. Z nejúčinnějších metod je k dispozici epidurální analgezie. Podrobnosti naleznete na našich webových stránkách nebo na předporodních kurzech.  

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás?

V loňském roce jsme měli 21% porodů císařským řezem. V České republice se procento zastoupení císařských řezů pohybuje kolem 26%. Pravdou je, že celosvětově procento císařských řezů stoupá. S tím ale také narůstají komplikace. Jde o operační zákrok, který má svá rizika jako např. Vyšší krevní ztrátu, rizika z anestezie, riziko poranění okolních orgánů apod..  Dále tím narůstá počet žen s jizvou na děloze a tedy rizikem do dalšího těhotenství. V neposlední řadě je císařským řezem ovlivněn nejen první kontakt matky s dítětem, ale i zdraví dítěte. Prokázáno je větší procento výskytu cukrovky, astmatu a např. obezity u dětí. Každý císařský řez by tedy měl být řádně odůvodněn. Nelze provádět císařské řezy na přání nebo bez jasného zdravotního důvodu.

Co když se porod zkomplikuje? Jak je pak zajištěná péče o rodičku? Probíhá další péče ve Vašem zařízení, popř. kam je transportována? 

Stran péče o rizikové pacientky spolupracujeme s perinatologickými centry, kam referujeme všechny pacientky, o kterých předem tušíme, že budou vyžadovat specializovanou péči. Jde např. o pacientky, jejichž dítě má prokázanou vrozenou vadu a je nutno provést hned po porodu operaci ve specializovaném centru. Dále transportujeme do vyšších center pacientky, které se rozrodí před 32.týden těhotenství. Na děti pod 1350g jsou vybaveny pouze perinatologická centra. Naším spádových perinatol. centrem je porodnice Ústí nad Labem, ev. posíláme i do pražských porodnic. Komplikace vzniklé za porodu řešíme plně na našem pracovišti. K dispozici máme multioborový tým specialistů z celé nemocnice. 

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?

Jako intermediární centrum jsme schopni se postarat o nedonošence nad 32.týden gravidity a tedy zhruba nad 1350g.  Péče o ně je v kompetenci zkušených neonatologů na JIP ve 4.patře naší budovy.Je zde cca 10 inkubátorů z toho 4 lůžka mají možnost umělého dýchání.

Pod touto hranicí jsou pacientky referovány do vyššího perinatologického centra. Těchto center je v republice 12, my spadáme pod Ústí nad Labem. Pokud nelze pacinetku přesunout, porodíme zde a voláme neonatologický tým, který převeze novorozence na vyšší pracoviště.   

Rozhovor ve spolupráci s porodnicí zpracovala Andrea Blažková
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×