Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Karlovy Vary (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Budova porodnice Nemocnice v Karlových Varech (KKN, a.s.) je, jak je již zvenčí vidět, po rekonstrukci.

Každá přicházející rodička je po příjmu vyšetřena.

Pro první dobu porodní je připraven nadstandardní pokoj vybavený i kuchyňkou, TV a rohovou relaxační vanou. I standardní pokoj má nově vybavené sociální zařízení.

Vlastní porodní sál má 2 oddělené porodní boxy s novými plně polohovatelnými porodními lůžky a box se vším potřebným k prvnímu ošetření novorozence.

Oddělení šestinedělí září čistotou již od vstupních dveří.

Všechny pokoje jsou v systému rooming-in. První snímek je z pooperačního pokoje po porodu císařským řezem. Na dalších snímcích je standardní dvoulůžkový pokoj se zázemím pro ošetření a koupání miminek.

Nahlédnutí do sesterny Oddělení šestinedělí - milé úsměvy sestřiček jsou bonusem na závěr fotoreportáže.

Rozhovor s panem MUDr. Mgr. Miloslavem Nesybou, primářem gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice v Karlových Varech (KKN, a.s.)

Pane primáři, zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?
Ano, oddělení zajišťuje komplexní péči o ženu. Tedy naše spektrum péče pokrývá i oblast dětské gynekologie, spolupracujeme s centry pro léčbu neplodnosti, velmi dobrých výsledků dosahujeme v oblasti urogynekologie a léčby žen se zhoubnými nádory /vyjma léčby zhoubných nádorů zevních rodidel/. V operativě klademe důraz na minimálně invazivní metody s výhodou maximálního zkrácení doby hospitalizace.

Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2007?
1067 dětí  - 1037 porodů, z toho 30 dvojčat.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?
Naše oddělení přijímá ženy s hrozícím či probíhajícím předčasným porodem od 33. týdne, péči o tyto nedonošené novorozence pak přebírá jednotka intenzivní péče o nezralé novorozence dětského odd.

Jak vypadají a jakým vybavením disponují Vaše porodní sály?
Čtenáři si mohou udělat sami názor z vašich fotografií.  Por. sál je vybaven zcela novými porodními lůžky fy Borcad, které umožňují vést porody v nejrůznějších polohách, s využitím masážních segmentů a možností změny polohy i při probíhajícím porodu.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky?
V zásadě ano. Pokud ale chce tato porodní asistentka vést porod, musí mít tuto činnost nasmlouvanou s KKN.

Jste Vy i Váš personál nakloněni porodním plánům rodiček a vycházíte jim vstříc?
S porodními plány na oddělení přicházejí ženy jen velmi zřídka, pokud přijdou, snažíme se jim vyjít vstříc. Zkušeností máme tedy jen minimum.

Jak často používáte za porodu analgezii a jakou?
Analgezie za porodu je používána velmi často, od běžné medikamentózní až po epidurální analgezii /v r. 2007 bylo s nejrůznější formou analgezie vedeno 56% porodů/.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
Polohu při porodu si rodička více méně - pokud to lze - určuje sama. Žádnou polohu se nesnažíme rodičce vnucovat.  Mohou si tedy zvolit porod na por. stoličce, v podřepu, mají možnost používat ribstole, či v neposlední řadě si zvolit porod do vody.
Stejně tak striktně neaplikujeme očistné klyzma či holení genitálu.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
Počet císařských řezů v naší porodnici, stejně tak jako v celé republice, stoupá, v r. 2007 to bylo 19,7 %, letos k 15. 12. 08 pak již 23,1 %.
V odborné společnosti je stále vedena diskuze, zda je možno provést císařský řez na přání rodičky. Sám se kloním k převažujícímu názoru, že takovýto postup by neměl být běžným. Císařský řez je totiž závažná operace, která může mít řadu komplikací a stále platí, že přínos musí převažovat nad možnými riziky. Na druhé straně jsem příznivcem jakéhosi uvolnění indikací k císařskému řezu, i když si uvědomuji, že je tím dán nárůst počtu SC.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve?
Ano, spolupracujeme se všemi firmami, které pupečníkovou krev zpracovávají. Pokud žena si sebou nepřinese odběrovou soupravu, máme je na porodním sále vždy. Takže to znamená, že se rodička může rozhodnout i na poslední chvíli.

Věnuje se Vaše oddělení i onkologické problematice, tj. prevenci, diagnostice a léčbě nádorů pohlavních orgánů. Zaznamenal jste po dobu své praxe případy nádorů u těhotných žen? Mívají šťastný konec?
Na oddělení má onkologická problematika dlouhodobou tradici, provádíme velké spektrum i onkologických operací. Bohu díky jsme nepozorovali již řadu let případ zhoubného nádoru u těhotné.

Máte pro budoucí maminky nějakou další zajímavost týkající se Vašeho pracoviště?
Celý náš tým se snaží vyjít vstříc všem rodičkám. Neomezujeme proto žádným způsobem /až na výjimky dané provozem oddělení/ rodičky. Žel mezi tuto výjimku např. zatím patří nemožnost přítomnosti otce dítěte u císařského řezu.
Pane primáři, děkuji Vám za rozhovor.

Reportáž připravila Věra Tautová

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×