Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice I. LF UK a Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Porodnice na Bulovce působí příjemně a upraveně již od samotného vstupu na 3. patro pavilonu, kde sídlí.
Maminky, které sem dochází na ambulanci, mají k dispozici čekárnu. Na ambulanci jsou maminky i přijímány k porodu – na fotografii vidíte paní doktorku zpracovávající údaje o pacientce.

Další fází příjmu je vyšetření.

A vyšetření ultrazvukem.

Pro I. dobu porodní slouží hned několik pokojů, jedno i vícelůžkových, vybavených ribstolem, žíněnkou, balony.

Vlastní porod probíhá na porodním sále – v oddělených místnostech, kde má maminka zaručené své soukromí - na polohovatelném porodnickém lůžku.

Součástí porodního sálu je i zázemí pro první ošetření novorozence.

Na oddělení je stále připravený také operační sál pro porody císařským řezem.

Dvě hodiny po porodu se maminka i s miminkem uloží na některý z pokojů Oddělení šestinedělí.
Pokoje jsou nadstandardní, jednolůžkové, s vlastní sprchou a WC, vybavené zázemím pro ošetření a koupání novorozence, TV atd.

Standardní pokoje jsou jedno, dvou až třílůžkové, taktéž se zázemím pro ošetření a koupání novorozence. Sprcha a WC je po rekonstrukci – společné pro 2 pokoje.

Maminky se několikrát denně setkávají ve společné jídelně.


Navážeme prohlídkou zrekonstruovaného Neonatologického oddělení – čekárna.


V místnosti pro fyziologické novorozence se nachází běžné postýlky, kde miminka spokojeně odpočívají, dále observační boxy s možností fototerapie a zázemí pro koupání, vážení a ošetření miminek.

 
Maminky s dětmi mohou docházet i na místní ambulanci.


Neonatologické oddělení disponuje izolačním boxem pro případ, že se miminko narodí se závažným infekčním onemocněním.


Kuchyňka slouží zejména pro přípravu a zpracování mléka.


Pokoje pro maminky dětí, které jsou hospitalizované na Jednotce intenzivní péče. Před propuštěním mohou na těchto pokojích ošetřovat miminka systémem rooming-in.


Při odchodu nemůžeme přehlédnout nástěnku fotografií a poděkování zde narozených miminek.

Rozhovor s panem MUDr. Danielem Driákem, Ph.D., primářem Gynekologicko-porodnického oddělení I. LF UK a Fakultní nemocnice Na Bulovce:

Pane primáři, jak komplexní péči o ženu zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení? Z jaké části Prahy či jiných regionů se na Vás obracejí pacientky nejčastěji?
Gyn.por. klinika FNB poskytuje komplexní porodnickou péči od 33. týdne těhotenství, jsme intermediárním centrem. Spádovou oblast tvoří části Prahy 4-10, z mimopražských nejvíce Praha - východ. Vzhledem k centralizaci porodů v posledních letech a rušení některých malých porodnic se na nás stále častěji obracejí maminky takřka z celých Čech.

Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2008?  
Od roku 2002, kdy jsem na Bulovku nastoupil, zaznamenáváme stále zvyšující se oblibu u pražských i mimopražských rodiček. Nárůst porodů byl v loňském roce rekordní a největší ze všech pražských porodnic – téměř o 60 %. V roce 2007 jsme odvedli 1839 porodů, z nichž se narodilo 1852 miminek, v roce 2008 již 2400 porodů (tj. o 600 více) a 2432 miminek.  

Jak vypadají a jakým vybavením disponují Vaše porodní sály?
Porodní boxy mají standardní vybavení (monitory, rozvody medicinálních plynů atd.), 2 porodní boxy jsou po rekonstrukci, aby zajistily celkově útulnější prostředí pro rodičky, případně jejich doprovod.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky?
Umožňujeme přítomnost osoby, kterou si nastávající maminka vybere, tedy i duly. Podmínkou je, aby respektovala pokyny zdravotnického personálu a spolupracovala s ním.

Jste Vy i Váš personál nakloněni porodním plánům rodiček a vycházíte jim vstříc? Jak často k Vám rodičky s porodním plánem přicházejí?
Je-li to s ohledem na stav plodu a matky možné, tak přáním maminky vyhovíme. V současné době odhaduji, že s porodním plánem přichází asi 1 z 10 rodiček.

Jak často používáte za porodu analgezii a jakou? Kolik procent rodiček (zhruba) tuto možnost využívá?
Využíváme všechny typy porodní analgezie – přes zaujímání úlevové polohy, masáž zad, teplá sprcha, přes farmaka (čípky, injekce, opiáty) až k zákrokům, jako je paracervikální blok a epidurální anestézie. Analgezii žádá téměř 100 % rodiček. Epidurální anestezie se podílí asi 15 %.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
Během I. doby porodní mají rodičky naprostou volnost pohybu a zaujímají polohu, která jim nejvíce přináší úlevu a nejlépe jim umožní snášet porodní stahy. V II. době maminky rodí v klasické poloze na gynekologickém křesle.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
Narůstající podíl císařských řezů je celosvětový problém a potýká se s ním i Česká republika. Podle statistik je zřejmé, že překročí-li se určitá hranice císařských řezů, není to již k dobru, ale perinatální výsledky se začnou opět zhoršovat. Díky velké erudici a trpělivosti por. asistentek a lékařů má Bulovka tradičně nízké (mezi pražskými porodnicemi nejnižší) procento císařských řezů. Bohužel i zde narážíme na celospolečensky nepříznivou situaci, která se často staví proti vaginálním porodům, jako by to bylo něco, co již do moderního světa nepatří, a podíl SC nám narůstá  – 2007 – 14,5 %, 2008 … 17,6 %.  Laická veřejnost a někdy i lékaři jiných specializací považují císařský řez za banalitu, zákrok bez rizik a komplikací a velmi snadno jej preferují. Přitom SC je velká břišní operace, kde rizika nemocnosti i úmrtnosti ve srovnání s normálním porodem narůstají několikanásobně. Normální porod je stále pro rodičku i miminko ta nejbezpečnější varianta. SC by měl zůstat zákrokem pro případy, kdy normální porod není možný.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve? (vím, že jsou odběry momentálně pozastaveny…) Jedná se o odběry komerční či nekomerční?
Naše porodnice má smlouvy se zařízeními, které provádějí komerční i nekomerční odběry pup. krve a samozřejmě je umožňujeme.  

Pane primáři, děkuji Vám za rozhovor.

Rozhovor s panem MUDr. Martinem Čihařem, primářem Neonatologického oddělení  Fakultní nemocnice Na Bulovce:

Pane primáři, jako zařízení poskytující intermediární péči se staráte o novorozence od 32. týdne gravidity. Se kterým perinatologickým centrem nejčastěji spolupracujete, je-li nutné zajistit péči dětem „mladším“?
Maminkám, u kterých hrozí předčasný porod v nižším než 32. týdnu gravidity, zajistíme porod v některém z pražských perinatologických center. Překlad se uskuteční po dohodě na to pracoviště, které v dané chvíli aktuálně disponuje volnými neonatologickými lůžky. Pokud se takové děťátko na našem pracovišti již přímo narodí, tak pokud není jeho stav příliš závažný, pečujeme o něj na naší jednotce intenzivní péče. Veškerý provoz je zajištěn lékaři s neonatologickou erudicí a dlouhodobou zkušeností z perinatologických center.

Vaše oddělení bylo před 2lety zrekonstruováno a vybaveno novými přístroji. O jaké přístroje se konkrétně jedná a k čemu slouží?
Samostatné Neonatologické oddělení  bylo zřízeno ve  FNB již v roce 2006. Teprve rok 2007 však byl rokem přelomovým. Byla realizována zásadní změna v organizaci oddělení a v rozsahu poskytované péče.  Byl zásadním způsobem rozšířen počet lékařů a sestřiček. Do roku 2007 bylo ve FNB pečováno pouze o fyziologické novorozence, Jednotka intenzivní péče je zcela novou kapacitou.
Jednotka intenzivní péče disponuje moderním vybavením nutným k léčbě novorozenců. Jedná se o inkubátory, vyhřívaná lůžka, přístroje pro podporu dýchání, monitory životních funkcí, infuzní pumpy atd. Dále oddělení disponuje diagnostickými přístroji: ultrazvuk, RTG a krevní analyzátor.
Mimo jednotku intenzivní péče byla nově zrekonstruována i polovina lůžek pro zdravá miminka – roaming-in, oddělení šestinedělí.
Vše si můžete prohlédnout na našich stránkách www.novorozenci.cz

Dočetla jsem se, že máte Oddělení specializované neonatální péče. Předpokládám, že na tomto oddělení pečujete o nedonošené novorozence. Může být matka hospitalizována s dítětem, nebo jakým způsobem u Vás probíhá jejich vzájemný kontakt?
Nedonošené děti jsou u nás hospitalizované někdy i několik měsíců. V těchto případech maminka většinou po několika dnech odchází domů. Dále pravidelně dochází na návštěvy, kdy může být u miminka dle vlastní potřeby. Maminky před propuštěním děťátka znovu přijímáme a jsou společně ošetřování na nedonošeneckém oddělení rooming-in.
Mimo nedonošené děti pečujeme na jednotce intenzivní péče samozřejmě i děti s dalšími problémy, které se mohou v novorozeneckém období vyskytnout (poruchy vnitřního prostředí, infekce, stavy po hypoxii atd.)

Plánujete v blízké budoucnosti na Neonatologickém oddělení nějaké další novinky?
V současné době nově zařizujeme novorozenecký box na porodním sále. Jedná se o moderní techniku k poporodnímu ošetření dítěte včetně speciálního přístroje pro resuscitaci a pro monitorování životních funkcí u děťátka, které se narodí s nějakými problémy. Změní se rovněž interiér boxu.
Pokud se děťátko narodí zdravé, potom samozřejmě dbáme na okamžitý kontakt s maminkou (položení miminka na břicho matky a přiložení k prsu)
Dále počítáme s postupným vylepšením té části oddělení šestinedělí, která dosud nebyla rekonstruována.

Chtěl byste touto cestou něco sdělit našim čtenářkám – budoucím maminkám?
Vzkázal bych jim, že doufám, že se jim bude na našem oddělení líbit. Že budou v hezkém prostředí a že se jim bude věnovat milý a odborně vysoce erudovaný personál.  Drobné potíže mohou nastat v souvislosti s baby-boomem.  Občas není možno všem maminkám zajistit, aby byly od počátku na oddělení rooming-in.   Jedná se především o maminky, které nechtějí cestovat do jiné porodnice, kdy je u nás přeplněno. Toto je však v současnosti problém všech porodnic.

Pane primáři, děkuji Vám za rozhovor.

Reportáž připravila Věra Tautová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×