Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice FN Ostrava (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Porodnicko-gynekologickou kliniku FN Ostrava není možné v areálu Fakultní nemocnice přehlédnout.

Typická je její oranžová fasáda a uvnitř nově vybavené pracoviště, které bylo zprovozněno roku 2002. Také zázemí porodnice je k veřejnosti "přátelské", nebývá většinou problém vjet do areálu autem a najít místo k parkování, což rodičky, na které "to" právě přišlo, uvítají.

Areál kromě gyn.-por. části obsahuje neonatologickou část, kde se starají o rizikové novorozence z celé severní Moravy.

Příjem a čekárna před porodními sály nabízí maminkám velmi příjemné prostředí.

Z čekárny budoucí maminka směřuje na vyšetřovnu, kde se nejdříve "natočí" KTG (kardiotokografie - zaznamenává srdeční činnost plodu a stahy děložního svalstva rodičky), sestřička odebere anamnézu a lékař maminku vyšetří pomocí ultrazvuku, ověří si tak polohu, velikost miminka apod.

Poté je rodička uvedena na porodní sál,....


kde ji čeká mladý a erudovaný kolektiv lékařů,...příjemné prostředí jak na chodbách,...

tak uvnitř porodního pokoje.

V tomto pokoji s relaxačním gymnastickým balónem a vanou, porodnickou stoličkou a vakem.

Sprchový kout je samozřejmostí.

K porodům císařským řezem je připraven operační sál

Při problémovém průběhu těhotenství je rodička hospitalizována na pokojích rizikového těhotenství.

Prostředí je příjemným pracovním místem i pro personál, proto je stále (alespoň v případě mé návštěvy) příjemně naladěn, pan přednosta v hovoru s lékařkou.

 A to již přecházíme na Oddělení neonatologie FN Ostrava, kde mají špičkové vybavení k péči o předčasně narozené děti - inkubátory a další.

Nechybí možnost fototerapie pro děti s novorozeneckou žloutenkou.

Pooperační pokoj

Maminky pečující o svá miminka na oddělení šestinedělí.

Nechybí ani možnost zajistit si nadstandardní pokoj na oddělení šestinedělí.

Na viděnou v Ostravě :-)

Rozhovor s panem MUDr. Ondřejem Šimetkou, přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava

Když se řekne Gynekologicko-porodnická klinika FN Ostrava, většině těm, které rodily již v 21. století, se vybaví příjemné prostředí porodnice, která navenek zaujme svou typickou oranžovou barvou. Jedná se o velmi kvalitně a moderně vybavené centrum, jedno z nejmladších v České republice. První dítě se v něm narodilo symbolicky 1. června roku 2002. Pane přednosto, čím je toto pracoviště v rámci severomoravského regionu či dokonce v rámci ČR jedinečné?
V rámci regionu je bezpochyby výjimečné komplexností péče, kterou poskytuje. I ve srovnání s ostatními porodnicemi si troufám tvrdit, že jsme velmi moderní porodnice. Maminky se zde mohou cítit jak bezpečně, tak příjemně. Praktikujeme velmi kvalitní porodnictví a poskytujeme komplexní péče o ženu a dítě.  Navíc máme výborné personální a přístrojové zázemí neonatologického oddělení, zejména novorozenecké jednotky intenzivní péče.

Jak jsem se dočetla na Vašich stránkách, porodnice je velmi kvalitně a moderně vybavena, dokonce je jedním z mála pracovišť v ČR, které má k porodnici přidruženo i perinatologické centrum. Jelikož toto nebývá běžné, můžete rodičkám popsat, jaké výhody pro ně přítomnost centra skýtá?
Naše zařízení je jedním z 12 perinatologických center v ČR, což jsou vysoce specializovaná pracoviště. Jsou personálně, přístrojově i materiálně vybavena k péči o předčasně rozené děti. Ostatní nemocnice v regionu jsou povinny odesílat pacientky s hrozícím předčasným porodem či závažnými komplikacemi vedoucími k nutnosti předčasného ukončení těhotenství do těchto zařízení tak, aby k porodu došlo již na tomto specializovaném pracovišti. Zároveň jsou k nám převáženi i novorozenci, kteří se po narození v jiné porodnici potýkají s problémy a potřebují intenzivnější péči.  Staráme se rovněž o komplikovaná a riziková těhotenství a o závažné mateřské porodní a poporodní komplikace.
Výhodou centra je obrovská erudice lékařů, velká zkušenost s komplikovanými případy a komplexní zajištění péče, zejména novorozenecké.  

V roce 2007 se ve Vašem zařízení narodilo 2267 dětí, tj. 189 dětí měsíčně, 6 dětí denně. To je poměrně vysoké číslo. Část z toho jsou navíc novorozenci s nízkou porodní váhou nebo vícečetná těhotenství. Dokážete odhadnout, u jakého procenta porodů je v jeho průběhu přítomen kromě porodní asistentky i lékař?
V naší porodnici je fyzicky přítomen lékař u každého porodu, ale běžné, nekomplikované porody odvádí většinou porodní asistentka, lékař „jen dohlíží“ na nekomplikovaný průběh a je připraven zasáhnout v případě nutnosti. U předčasných, komplikovaných nebo vícečetných porodů je vždy přítomen lékař porodník s nejvyšší specializací v oboru.  U každého porodu je rovněž vždy přítomen lékař neonatolog, který ošetřuje novorozence přímo na porodním pokoji u maminky.

S vícečetnými graviditami se většinou setkáváme u těhotných po IVF (umělé otěhotnění). Jak tomu bylo v případě dvojích trojčat narozených roku 2007 ve Vaší porodnici?
V posledním roce a půl jsme měli dokonce tři trojčetná těhotenství a všechna tato těhotenství byla po spontánním otěhotnění. Všechna měla rovněž víceméně nekomplikovaný průběh a maminky i děti byly po narození v pořádku. Tč. se v naší poradně staráme o další trojčetné těhotenství a zatím se vše vyvíjí velmi dobře.

Díky perinatologickému oddělení jste spádovou oblastí pro riziková a patologická těhotenství. V roce 2007 se u Vás narodilo 35 dětí s porodní váhou pod 1000 gramů. Vzpomínáte si, kolik vážilo to s nejmenší porodní váhou?
Nejmenší miminko mělo méně než 500 gramů. V roce 2007 se u nás narodilo téměř 120 dětí pod 1500 gramů.

Víte, jaký byl další vývoj nejmenšího miminka?
V tomto případě to nedopadlo dobře, což je, bohužel, odvrácenou stranou naší práce.  Jednalo se o velmi závažný stav od samého přijetí až k porodu.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
Procento císařských řezů je v naší porodnici stabilní, za posledních 10 let se jejich frekvence v naší porodnici zvýšila o pouhá 4 procenta a dnes dosahuje 27%. Je to do značné míry dáno vysokým zastoupením komplikovaných porodů, předčasných porodů, což je u nás každý 5. porod, a vícečetných těhotenství – jen v loňském roce jsme měli 219 dětí z vícečetných gravidit.  Srovnávání porodnic dle počtu císařských řezů je velmi zavádějící, vždy je nutné srovnávat i skupinu žen, o které se porodnice stará apod. a jen prosté udání procenta císařských řezů nevypovídá o mnohém.   
Co se císařského řezu na přání týče, tak to v ČR zatím možné není, ale těžko předvídat, kam se situace dostane za dalších 5-10 let. Pokud žena vysloví přání, že chce rodit císařským řezem, je nutné si s ní v klidu sednout a velmi podrobně a pravdivě pohovořit o výhodách, nevýhodách a rizicích jednotlivých způsobů vedení porodu. Některé ženy mohou mít velmi silné důvody, proč odmítat vaginální porod – jsou to ženy, které mají za sebou porodnické neúspěchy, jsou po mnohaletém čekání na těhotenství nebo podstoupily několik pokusů IVF atd. a současné těhotenství vidí jako svou poslední šanci – tyto ženy jsou pro bezpečí miminka schopny udělat cokoliv a často na císařském řezu kategoricky trvají. Jsou i ženy, které mají panický strach z porodu, bolesti i ze samotného vyšetřování. Všechny takové ženy je nutno dobře informovat a najít společné řešení. Takže, nechci říci, že děláme císařské řezy na přání, ale v takových případech nasloucháme rodičce a jsme relativně benevolentní.  Jedná se o velmi malou skupinu žen.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo spíše se kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle. Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
U nekomplikovaných porodů donošených těhotenství umožňujeme v podstatě cokoliv za dodržování minimálně nutných standardů k bezpečnému monitorování průběhu porodu. Dá se říci, že skupina žen, která má zcela jasnou představu o poloze při porodu je relativně malá a většina žen si přirozeně hledá svou úlevovou polohu až při samotném porodu. V průběhu první doby porodní je asi nejoblíbenější úlevovou metodou pohyb na míči ve sprše.  
Mnohé porodnice se dnes předhání v různých službách pro rodičky a situace v českém porodnictví vůbec není tak špatná, jak by se někdy z médií mohlo zdát.

Na Vaší klinice se věnujete i onkologické problematice, tj. prevenci, diagnostice a léčbě nádorů pohlavních orgánů. Zaznamenal jste po dobu své praxe případy nádorů u těhotných žen? Mívají šťastný konec?
Poměrně nedávno jsme měli případ těhotné ženy s pokročilou rakovinou děložního čípku. Rodička i dítě, oba dopadli dobře, přímo u porodu byla provedena radikální onkogynekologická operace. A maminka je v dalším sledování našich onkogynekologů.

Pane přednosto, utkvěl Vám, pane přednosto, v paměti naopak nějaký dojemný porodní případ se šťastným koncem?
Těch jsou u nás desítky, stovky ročně. Co mě ale osobně letos nejvíc potěšilo, byly 3 případy rodiček, u kterých se nám podařilo doslova na poslední chvíli zachránit jejich životy, které byly bezprostředně ohroženy silným krvácením a závažnými komplikacemi po porodu, 2 z nich v jiných porodnicích, které k nám byly převezeny doslova za 5 minut dvanáct. U dvou z nich jsme dokonce použili poměrně unikátní metodu radiologické embolizace cév, což je metoda, která vede k omezení krvácení bez nutnosti rozsáhlé operace či nutnosti odstranění dělohy.

Ještě jsem si všimla na Vašem pracovišti jednoho unikátu, a to velmi mladého, energií nabitého týmu. Může být tento fakt pro rodičky výhodou?
Věřím, že ano. Máme skutečně mladý tým, přitom ale vysoce erudovaný, dalo by se říci, že v nejlepším věku. Moderní porodnictví je jiné, než bylo před 10-15 lety, porodnice se ještě více otevřely rodičkám, ty jsou mnohem informovanější, mají mnohem vyšší nároky a mnohé se pečlivě informují o tom, co se s nimi děje. Moderní pracoviště se musí neustále přizpůsobovat trendům doby, myslím, že náš mladý kolektiv je toho schopen.

Pane přednosto, sám máte 2 malé děti. Pokud mohu mít osobní otázku: Rodil jste své děti nebo jste porod přenechal kolegům či kolegyním. Pokud ano, jaký je to pocit rodit vlastní dítě?
Ano, byl jsem u obou porodů, u toho druhého nejen jako otec, ale i jako porodník.  Manželka si to tak přála. Porod probíhal klidně, přesně v den termínu, zcela nekomplikovaně, jen s jednou porodní asistentkou. Byl to úžasný pocit.  

O Vás je, pane přednosto, známo, že jste se zúčastnil misí mezinárodní humanitární organizace „Lékaři bez hranic“. Jakých konkrétních programů jste se účastnil?
„Lékaři bez hranic“ jsou mojí srdeční záležitostí. Pracoval jsem několik let ve válečné zóně na Srí Lance, na Východním Timoru a v Libérii  - byla to krásná, ale často drsná a jen těžko sdělitelná zkušenost.

Když srovnáte situaci lidí, které jste potkal v rámci svých mezinárodních misí, lidí bez domova, na útěku či v jiné svízelné situaci, nemáte někdy pocit, že si lidé v České republice dostatečně neváží podmínek, ve kterých žijí? Podmínek, ve kterých mají uspokojeny základní životní potřeby, možnost využívat kvalitních zdravotních služeb, které mnohdy poskytují špičkoví lékaři, možnost kvalitního vzdělání, zábavy apod.?
Podmínky v některých krizových oblastech světa jsou naprosto nepopsatelné a nejvíce na ně vždy doplácí běžné obyvatelstvo. Pobyt v takovém prostředí dokáže pěkně zatřást vašimi dosavadními hodnotami.  Vždy mě po návratu zpět do ČR znovu a znovu „tloukla“ do očí „nepochopitelná“ nespokojenost mnoha lidí téměř se vším, ale koneckonců to pochopitelné je - nelze se utěšovat tím, že jinde se mají lidé hůř. Lidé vždy chtějí sami pro sebe to nejlepší, je to normální. Trochu víc pokory by ale někdy neškodilo.

Změnily nějak tyto mise Váš životní postoj, schopnost nadhledu nebo Vaše životní motto?
Nemám žádné životní motto, myslím ale, že člověk by měl dělat věci, za které by se nemusel nikdy stydět, a doufám, že se mi to zatím daří.

Děkuji za milý rozhovor.

Rozhovor zaznamenala Jana Martincová.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×