Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Olomouc (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Pracoviště Porodnicko-gynekologické kliniky Olomouc. V budově sídlí společně s Novorozeneckým oddělením.

Vstup na Porodnicko-gynekologickou kliniku. Porodnice má od roku 1999 statut Baby-Friendly Hospital = nemocnice přátelská dětem. Jde o známku kvality udělovanou světovou zdravotnickou organizací Unicef.

Vchod

Vstupní hala porodního sálu.

Vstupní hala porodního sálu

Ambulantní trakt porodního sálu.

Ambulance

Přípravna. Zde je přijímána rodička.

Přípravna

Přístroj na měření kardiotokografického záznamu (KTG).

KTG vyšetření

Staniční sestra porodních sálů v pilné práci.

Staniční sestra

Porodní asistentka připravuje lůžko k porodu.

Porodní asistentka

Porodní lůžko. Nerodí se v leže, ale v polosedě, samozřejmě záleží na rozhodnutí rodičky.

Porodní lůžko

Připravený porodní box. Je možno provést porod i alternativní metodou.

Porodní box

Vstupní chodba na oddělení šestinedělí. Oddělení má 23 lůžek.

Chodba

Pracovna sester na oddělení šestinedělí.

Pracovna sester

Pracovna sester na oddělení šestinedělí.

Pracovna sester

Standardní pokoj na oddělení šestinedělí. Pokoje jsou dvoulůžkové a každé dva sousední pokoje mají společné sociální zařízení.

Standardní pokoj na oddělení šestinedělí

Šťastná maminka.

Šťastná maminka

Pokoje jsou útulné a vymalovány příjemnými barvami, které působí velmi dobře na psychiku maminky.

Útulné pokoje

Oddělení šestinedělí je vybaveno útulně, aby se maminky cítily jako doma.

Chodba

Jídelna oddělení šestinedělí.

Jídelna

Polohovací křeslo, může se nastavit na několik poloh. Slouží k převozu maminky z porodního sálu na oddělení šestinedělí.

Polohovací křeslo

Nadstandardní pokoj, který působí rodinným dojmem.

Nadstandartní pokoj

Miminko

Nadstandardní pokoj je vybaven telefonem, lednicí, televizí, přehrávačem s rádiem, DVD přehrávačem, WC, koupelnou. Takže maminky si mohou dopřát veškerý komfort.

Nadstandardní pokoj - vybavení

Na chodbě je kojenecká váha, na které může maminka sledovat váhový přírůstek svého dítěte.

Kojenecká váha

Erudovaný a spokojený personál oddělení šestinedělí.

Personál

Vstup na novorozenecké oddělení.

Vstup na novorozenecké oddělení

Inkubátor připravený pro nově narozené dítě.

Inkubátory

Inkubátory

Novorozenecké oddělení je vybaveno nejnovější technikou.

Novorozenecké oddělení

Nejnovější observační boxy.

Observační boxy

Personál pracuje s maximálním nasazením a přesto mu nechybí úsměv na rtech.

Než se rozloučíme, nahlédneme ještě na novorozenecké oddělení,

takto příjemně laděné jsou pokoje intermediární péče

Edukační pokoj slouží k výuce maminek v péči o miminko, správným technikám kojení apod.

A tím končí naše prohlídka porodnice FN Olomouc.

Rozhovor s panem doc. MUDr. Radovanem Pilkou, Ph.D, přednostou Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc

Pane docente, nakolik komplexní péči o ženu poskytuje olomoucká gynekologie?
Co se týká porodnictví, jsme perinatologickým centrem, tzn. poskytujeme péči ženám s normálním průběhem gravidity, dále i ženám s průběhem těhotenství rizikovým a patologickým, případně koncentrujeme rovněž porody předčasné.   
V gynekologické části kliniky jsme onkogynekologickým centrem – řešíme případy gynekologických nádorů, jsme též urogynekologickým centrem, kde se zabýváme případy močové inkontinence, v neposlední řadě jsme centrem asistované reprodukce, což znamená léčbu neplodnosti, sterility. Řečeno komplexně, naše klinika se zabývá gyn. porod. problematikou v celém svém spektru.

S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?
Jak už jsem naznačil v předchozí odpovědi, ženy se na nás mohou obrátit se všemi onemocněními, jež se týkají celého gynekologicko porodnického oboru.

Do kompetence olomoucké gynekologicko-porodnické kliniky náleží poměrně velká spádová oblast. Z jakých měst či okresů sem mohou ženy přijíždět?
Samozřejmě primárně zajišťujeme péči pro ženy z Olomouckého kraje. Ale s ohledem na rozsah péče, kterou tu poskytujeme, k nám přijíždějí ženy i z okolních moravských krajů – Moravskoslezského, Zlínského, ale i Jihomoravského.
Výjimečně se objevují pacientky z krajů českých.

Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2008?
V roce 2008 se zde narodilo 2093 dětí.

Tak to je opravdu vysoké číslo. Byla mezi nimi i nedonošená miminka?
Ano, jak už jsem říkal, koncentrujeme předčasné porody, loni jsme měli téměř 60 dětí s porodní váhou pod 1500 g.  V letošním roce se zpomaluje křivka nárůstu porodů, ale dětí s takto nízkou porodní váhou máme již 70.

Jak zde probíhá péče o riziková těhotenství? Jsou rodičky v takových případech v péči specializovaného pracoviště?
Ano, tyto ženy chodí do speciální poradny, kterou vede odborník na tento druh specializované péče – jde o ženy s cukrovkou, vysokým tlakem, preeklampsií, se zvýšenou krvácivostí.  Těch patologií je samozřejmě celá řada.

Umožňujete rodičkám veškeré alternativní metody?
Vycházíme vstříc rodičkám, pokud projeví zájem – máme k dispozici speciální stoličky, balóny, prostě to, co technické možnosti porodních sálů umožňují.

Upřednostňují, rodičky porody v alternativní poloze nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na porodním lůžku?
Naše rodičky tyto alternativní možnosti málo využívají a upřednostňují klasickou polohu na porodním lůžku.

V Olomouci je naprostým standardem přítomnost lékaře u porodu. Umožňujete také účast u porodu pro mimoústavní lékaře a porodní asistentky?
Ano, umožňujeme, ale tento zájem není příliš velký. Samozřejmě je potřeba smlouva s našim zdravotnickým zařízením, aby vše bylo i po právní straně ošetřeno.
Obecně - porodnictví je v poslední době oblastí, kde počet stížností narůstá, jak je patrné
i z informací v různých médiích. Takže právní stránka přítomnosti mimoústavního zdravotnického pracovníka u porodu je důležitá a musí být takto ošetřena.

Tak to je významná informace pro rodičky, které chtějí mít svého lékaře při porodu. Vítáte sepsání porodního plánu ze strany rodiček a lze jim vždy vyjít vstříc?
Ano, setkáváme, ale nejedná se o běžnou každodenní věc. Potom je ale potřeba tento porodní plán konfrontovat s realitou, ne vždycky se podaří porodní plán uskutečnit – v průběhu porodu se může normální fyziologický porod během několika minut změnit v porod relativně dramaticky probíhající s nutností akutního řešení. Pokud je průběh porodu fyziologický, je možné porodní plán respektovat.

Děkuji. Jak často používáte za porodu analgezii, a jakou? Pozn.: Je možné použít data z roku 2008, prosím o popis paracervikálního bloku – bude pro čtenářky zajímavé.
Takže paracervikální blok je způsob analgezie, kdy se aplikuje anestetikum jehlou do míst nervových zakončení v oblasti hrdla děložního. Ve srovnání s epidurální analgezií se jedná o metodu s nižší účinností a s kratší dobou efektu. Tento způsob porodnické analgezie proto příliš nepoužíváme, ale ve stále větší míře aplikujeme epidurální analgezii. V roce 2008 to bylo u 10% porodů a jejich počet stále narůstá. U císařských řezů stále častěji využíváme spinální anestézii. V roce 2008 jsme ji použili u 30% porodů císařským řezem.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Kolik porodů bylo na Vaší klinice provedeno SC v roce 2008? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
Určitě je císařský řez téma, které se široce diskutuje. Císařský řez na přání - ano či ne? Na úvod bych chtěl ale říci, že to určitě není porod bezbolestný, jak se mylně některé ženy domnívají. Ve fázi po operaci jsou bolesti mnohem silnější než po spontánním porodu a musí se řešit zvýšeným přísunem analgetik. V záležitosti císařského řezu na přání je dle mého názoru nutná důkladná diskuze mezi porodníkem a rodičkou, jaký postup při ukončení gravidity bude nejoptimálnější. V loňském roce bylo na naší klinice provedeno asi 27% císařských řezů. Toto relativně vyšší procento je způsobeno tím, že naše pracoviště koncentruje riziková a patologická těhotenství.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve?
Ano, my jsme cca před 1 – 2 lety odběry umožňovali, dnes v souladu se stanoviskem Ministerstva zdravotnictví ČR tuto možnost již neposkytujeme. Je to otázka změny legislativy a úpravy akreditačních standardů.

V kolika procentech byl ve Vaší porodnici u porodu přítomen otec dítěte. Jak na porod tatínci reagují, snaží se být rodičce oporou, nebo v některých případech snáší porod psychicky hůře?
U spontánních porodů byl otec přítomen v 90 procentech, v poslední době je o to velký zájem. Jedná se již o standardní situaci. Tatínci reagují velice dobře, personál je již s touto situací naprosto srozuměn, žádný problém v tomto směru nevidím.

Chystá Vaše oddělení v brzké době nějakou novinku? Chtěl byste touto cestou oslovit budoucí maminky, které se chystají rodit v Olomouci na Vaší klinice?
Jelikož jsme chtěli našim rodičkám umožnit maximální komfort po porodu, zrekonstruovali jsme oddělení šestinedělí. Nyní bychom se chtěli soustředit na nová moderní porodní křesla pro rodičky.

Jaký máte názor na porody v domácnosti?
V poslední době jsou žhavým diskuzním tématem porody v domácnosti. Jenom bych zde chtěl uvést ten fakt, že výsledky našeho porodnictví jsou na naprosté světové špičce a porody v domácnosti - to je vlastně návrat ke stavu, který byl před sto lety. Jak jsem již zde jednou říkal, pokud porod probíhá normálně, je to pro rodičku radostný zážitek, výsledkem je pak spokojená rodička se zdravým dítětem. To ale neplatí samozřejmě ve sto procentech případů. My zde v ČR si umíme poradit s komplikacemi při porodu ve zdravotnických zařízeních. Rozhodně nejsme ale toto schopni řešit v domácnostech. Bohužel jsem se setkal i se stížností, kdy porod v domácnosti nedopadl tak, jak měl. Myslím si, že kdyby probíhal v nemocnici, mohl dopadnout lépe. Z tohoto pohledu jsem tudíž velmi zdrženlivý k porodům v domácnosti. Nemůžeme si za příklad brát země, které mají úplně jinou tradici, co se týká těchto porodů, a dávat si je za příklad. A to i z toho důvodu, že jejich porodnické výsledky jsou horší než ty naše.

Vím, že poskytujete na Vaší klinice pregraduální a postgraduální vzdělání. Jak vnímají Vaše rodičky přítomnost studentů?
Naše klinika je akreditovaným pracovištěm zajišťujícím pregraduální i postgraduální výuku. To samozřejmě s sebou nese pro pacientky i handicap v podobě přítomnosti studentů na odděleních. Pacientka má právo odmítnout jejich účast při vyšetřeních.  Na druhé straně se zde studenti i lékaři vzdělávají u erudovaných odborníků. Při zajišťování zdravotní péče je nutný určitý komfort – moderní budova  s odpovídající úrovní a technologickým vybavením, ale myslím si, že mnohem důležitější je erudovaný a zkušený personál /lékaři i porodní asistentky/, které právě na půdě naší kliniky máme.
Pane docente, mockrát Vám děkuji za milý rozhovor.

Zpracovala Jana Martincová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×