Předporodní příprava s Aniballem

  1. Zkušenosti
  2. Klinická studie

Co je Aniball?

Aniball je zdravotnická pomůcka podporující a usnadňující přirozený porod. Zpočátku slouží k tomu, aby žena objevila své pánevní dno, jeho sílu a pochopila, na jakém principu funguje. Cvičení s Aniballem vede k účinné předporodní přípravě a regeneraci svalstva po porodu. Patří mezi efektivní pomůcky na posílení pánevního dna pro ženy trpící inkontinencí.

Cvičení s Aniballem prokazatelně přináší:

  • těhotná maminka
    fyzickou a psychickou přípravu k porodu
  • podstatně nižší riziko natržení či nástřihu hráze při porodu
  • významné zkrácení 2. doby porodní
  • přípravu hráze na obvod hlavičky při porodu
  • posílení svalstva pánevního dna po porodu
  • prevence inkontinence moči

Začít můžete od ukončeného 36. týdne, stačí 15 minut denně.

Buďte na porod připravená

Narození dítěte je jednou z nejdůležitějších událostí v životě ženy - krásné, ale zároveň velmi obtížné. Je to doba, kdy se žena musí vyrovnat s vlastním strachem, poslouchat své tělo, konfrontovat představy s realitou. Proto je dobré o porodu přemýšlet a vhodně se na něho připravit. Čím lépe se žena naučí pracovat se svým tělem, tím lépe se dokáže vyrovnat s tak obrovskou výzvou, jakou samotný porod nepochybně je.

Je možné se na porod připravit?

Na porod je nejen možné, ale taky důležité se připravit. Důvodů je mnoho. Za prvé, dobrá tělesná a psychická příprava při samotném porodu dává pocit bezpečí, jistoty a sebedůvěry. Je pak mnohem jednodušší naslouchat svému tělu i dítěti. Za druhé, dobrý přístup k porodu výrazně zlepšuje jeho průběh a pravidelné cvičení pomůže zlepšit porodní proces.

Jedním z častých a obávaných lékařských zásahů při porodu je nástřih hráze (epiziotomie) na konci druhé doby porodní. Proč a kdy se nástřih provádí?

Jde o chirurgický zákrok v oblasti perinea – hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem) prováděný výlučně v druhé době porodní. Jsou případy, kdy je epiziotomie nevyhnutelná nebo prospěšná, ale často se však nástřih provádí rutinně. V českých porodnicích je tato praxe bohužel velmi častá, a to zejména u žen, které rodí poprvé. Ze statistik vyplývá, že je v Česku nastřižena každá druhá žena. Přitom akceptovatelná míra nástřihu dle doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace) by se měla pohybovat kolem 10 %, tj. nástřih by měl být proveden maximálně jedné z deseti žen.

Z naší vlastní statistiky vyplývá, že byl nástřih proveden 5% žen, které s Aniballem cvičily. Aniball doporučují lékaři, porodní asistentky, duly i porodnice.  Tisíce zkušeností maminek z ČR i Slovenska efekt tohoto cvičení jen dokazují.

Příprava na porod s Aniballem

Aniball je zdravotnická pomůcka, která funguje na jednoduchém principu ručního nafukování silikonového balónku pumpičkou.  S touto pomůckou má předporodní příprava smysl - umožňuje ženě pochopit své tělo, uvolnit a protáhnout svaly pánevního dna a tím vhodně připravit porodní cesty. Aniball pomáhá nejen k uvolňování těchto svalů, ale je to i výborná pocitová příprava na porod – žena se při porodu těchto pocitů, které již důvěrně zná, neleká. 

Samotná vypuzovací fáze je pak mnohem snadnější a minimalizuje se riziko natržení nebo nástřihu hráze a to je důležité pro pohodlí ženy bezprostředně po porodu i v pozdějším životě. Zejména proto, že seznam potenciálních problémů, se kterými se mohou maminky po epiziotomii setkat, je velmi dlouhý. Nepohodlí, bolest, infekce nebo zánět patří mezi tyto znatelné dopady. Ale nejen to. Tento postup může navíc způsobit trvalé oslabení svalů pánevního dna, což je častou příčinou inkontinence, může mít také velký vliv na opožděnou schopnost sexuální aktivity. Jizva po nástřihu je jizvou nejen na těle, ale i na duši.

                               Aniball pomůcka k předporodní přípravě

Největší přínos cvičení

Skvělá věc je, že díky cvičení s touto pomůckou může žena zjistit, v jaké pozici by jí šlo nejlíp porodit – stačí, že zkusí vytlačit balónek například vleže na boku, ve stoje, v podřepu, na všech čtyřech. Porod v poloze, ve které se cítí nejlépe vaše tělo, je zpravidla nejbezpečnější. Tělo totiž instinktivně ví, co má udělat, aby se dítě narodilo nejrychlejší a nejjednodušší cestou. Porody žen, které cvičily s touto pomůckou, jsou rychlejší a jednodušší.  

Trénink s Aniballem opravdu umožňuje větší flexibilitu tkání, které by mohly potencionálně prasknout při průchodu hlavičky dítěte. Díky tomu, že je hráz uvolněná, nejen že neklade takový odpor, ale aktivně urychluje rození dítěte, což je pro dítě bezpečnější. Takto připravená tkáň se daleko lépe hojí. Pomůcku jde skvěle využít k posílení svalů pánevního dna také po porodu, dochází k rychlejší regeneraci. 

Existuje klinická studie, která by potvrdila efekt cvičení s Aniballem? 

Ano, klinická studie nazvaná „Antepartální možnosti prevence epiziotomie a ruptury hráze při porodu“ vznikala v období od února 2014 do listopadu 2015 v Nemocnici Český Krumlov. Cílem studie bylo zhodnotit efekt jednotlivých metod, používaných v těhotenství jako prevence poranění hráze, na výskyt porodního poranění u prvorodiček. Výsledky studie ukázaly významné snížení počtu epiziotomií a vaginálních operačních porodů ve skupině žen používajících Aniball. Ze studie jasně vyplývá, že používání Aniballu představuje pro rodičku jednoznačný benefit.

Nemůže se kvůli tréninku pochva rozšířit trvale?

Ne, je tomu právě naopak. Tato mylná informace bohužel často vede k rezignaci na cvičení. Svaly pánevního dna jsou složeny z mnoha mikroskopicky malých vláken. Tato vlákna se při svalové kontrakci stahují díky působení dvou látek – aktinu a myozinu. Ke stažení dochází pouze tehdy, jsou-li svaly trénovány opatrně a zůstanou neporušené. Pokud se však během porodu svaly pánevního dna v průběhu zhruba 20–30 minut roztáhnou o 300 %, vznikají mikroskopická zranění, která se v krátkém čase zajizví – toto už však znemožňuje pozdější stahování svalových vláken. K maximálnímu roztažení svalů pánevního dna dochází v momentu procházení hlavičky dítěte – svaly se roztáhnou trojnásobně z cca 3 na 10 cm. Proto je jasné, že netrénovaná svalová tkáň se může trhat. Cvičení s Aniballem je tedy nejen prevencí mikro traumat v průběhu porodu, ale i prevencí rutinního přestřižení svalů, což se děje při epiziotomii. 

Jana Čurdová, porodní asistentka, dula říká: „Argumentace některých gynekologů o možném vytahání pochvy je nesmysl. Pochva je elastický orgán, který nejde vytahat. Skládá se ze záhybů a je plastická sama o sobě. Úkolem cvičení není ovlivňovat pochvu, ale svaly pánevního dna.“ 

Je tento typ cvičení (příprava porodních cest) něco nového?

Inspirací k vytvoření pomůcky bylo africké porodnictví, kde se ženy už od pradávna připravovaly k porodu pomocí speciální tykve zvané kalebasa. Její přirozený tvar umožňuje ženám vykonávat cvičení podobně jak s Aniballem, která prakticky eliminují riziko natržení. Jak je vidět - vracíme se ke kořenům.

To, jak bude porod ve finále vypadat, záleží jak na rodičce, tak na porodnících. I když si toho ženy nejsou často vědomy, ve skutečnosti můžou udělat hodně pro to, aby bylo narození dítěte nejen významným a jedinečným, ale také krásným zážitkem. Ale příprava těla, i když důležitá, nemusí stačit. Psychická příprava je zásadní. Pozitivní postoj a vědomí toho, čemu bude třeba při porodu čelit, je ideální kombinací. Díky Aniballu získáte jistotu, že to zvládnete. 

Zkušenosti:

Dominika Martiniková

Můj porod byl díky Aniballu zážitek, na který budu rada vzpomínat a při druhem mimču už nebudu mít žádné obavy a stres. Cvičila jsem poctivě každé dva dny od 36. týdne a mé maximum bylo 30 cm. Efekt při samotném porodu byl neskutečný. Zatlačila jsem 3x a miminko bylo na světe, šlo to tak dobře, ze jsem byla vlastně sama překvapena, ze už je mimčo venku :). Pan doktor mě nesmírně chválil, jak výborně spolupracuji při tlačení a také porodní asistentka říkala, že mají s balonkem velmi dobrou zkušenost. Musím zdůraznit také psychologicky efekt balonku, mela jsem totiž pocit, že se můžu na porod nějak připravit, že je to aspoň trošku v mých rukou a to mě hodně uklidňovalo.

Markéta J.

Se cvičením jsem začala na 21 cm a 2 dny před porodem jsem dosáhla 29,8 cm. Díky Aniballu jsem měla menší strach z porodu a věřím, že i díky němu byl pro mě porod zážitkem. Byla to absolutní pohoda, v podstatě jsem zhruba věděla, co mě čeká. Porod trval cca 3 hodiny, bez epiduralu bez nástřihu a jakéhokoli poranění. V porodnici jsem byla exemplář - jako prvorodička rychlý porod a bez poranění a skoro jako jediná jsem byla po porodu schopna sedět, chodit a normálně fungovat. Porodní asistentka balonek také velmi chválila. Moc děkuji za skvělý vynález, který má smysl a mnoha ženám jistě pomohl. Dodávám, že kamarádka také cvičila, rodila v pondělí a je také bez poranění. :) Pokud budu plánovat další mimi, tak balonek opět využiji:) 

Michaela

Chtěla bych se přidat s pozitivním ohlasem a vyvrácením některých obav, které mohou mít potenciální zájemkyně. Je mi 25 let, jsem prvorodička a byla jsem rarita celé porodnice neb jsem měla jedno z největších dětí (dětská lékařka v porodnici: "Taková malá a drobná a takový velký dítě!") a porod proběhl bez nástřihu, bez jakéhokoliv poranění a doslova jsem 2x zatlačila a synáček byl venku :-) Všechny ženské pak do jídelny chodili s takovým tím polštářem s dírou na sezení, po chodbách se vlekly a očividně měly prvních pár dni velké bolesti - já nic takového. Tak jsem všem Aniball hned mohutně vychvalovala :-) S balónkem jsem měla nacvičených 30 cm, přenášela jsem a musela jsem jít na vyvolání - tedy pokud nemáte v průběhu těhotenství komplikace, tak balónek sám o sobě porod nevyvolá, i kdybyste si to pak třeba jak já přály ;-). Nikdo mi při žádné z návštěv u gynekologa a pak v porodnici neřekl, že bych ji "měla vytahanou" a paní doktorka mě po porodu za cvičení s balónkem pochválila. Jsem bývalá gymnastka a představuji si to jako provaz ;-) provaz umím, nedá mi to žádnou práci a rozhodně z toho nemám žádné vytahané svaly :-D, ale kdybych se snažila do provazu nacpat násilím někoho, kdo na něj nemá natrénováno, tak by si akorát natrhal všechno možné a nebylo by to nic příjemného. 

Všem, kdo váhají, tedy balónek vřele doporučuji. Nebojte se, je to investice do zdraví a rozhodně se to vyplatí :-) 

těhotná maminka2

Klinická studie

Klinická studie nazvaná „Antepartální1 možnosti prevence epiziotomie a ruptury hráze při porodu“ vznikala v období od února 2014 do listopadu 2015 v Nemocnici Český Krumlov. Publikována byla v odborného časopisu Česká gynekologie (2016, 81, č. 3). Cílem studie bylo zhodnotit efekt jednotlivých metod, používaných v těhotenství jako prevence poranění hráze, na výskyt porodního poranění u primipar2. Retrospektivní3 studii zpracovala a vyhodnotila MUDr. Pavla Bohatá. Studie je první svého druhu v České republice a co do počtu žen, používajících vaginální dilatační balonek (58) je, v porovnání s dostupnými zahraničními studiemi, druhá největší.

V  uvedeném období bylo 315 prvorodiček s  jednočetným těhotenstvím po vaginálním porodu pomocí dotazníku tázáno, zda v těhotenství používaly některou z metod prevence poranění perinea, a to buď vaginální dilatační balonky (dále jen VDB), masáž hráze nebo přírodní metody – čaj z maliníku a lněné semínko. Za sledované období proběhlo 1277 porodů, z  nichž 1017 (80 %) bylo vedeno vaginálně a 260 (20 %) císařským řezem. Ze skupiny vaginálních porodů 422 (43 %) žen byly primipary (obr. 1). U těchto žen bylo provedeno 226 (51,1%) epiziotomií.

Data byla sbírána formou tištěných dotazníků, které dostávaly ženy po porodu na oddělení šestinedělí. Porodník tedy při porodu nevěděl, zda rodička nějakou metodu prevence používala a nemohlo tak být ovlivněno případné provedení či neprovedení epiziotomie. Vyplněný dotazník zpět vrátilo 315 rodiček . Průměrný věk rodičky byl 28 let a  hmotnost novorozence činila průměrně 3300 g. Ženy rodily v  průměru ve 40. gestačním týdnu.

Efekt metod byl hodnocen podle výskytu intaktní5 hráze, ruptury6 perinea a epiziotomie7 v jednotlivých skupinách proti skupině kontrolní, která žádnou z těchto metod nepoužívala. Sledoval se rozdíl ve výskytu spontánních8 a vaginálních operačních porodů v uvedených skupinách.

Z  celého souboru použilo 58 žen (18,4 %) VDB. Průměrná délka užívání VDB činila 27 dní a průměrná dosažená dilatace (obvod) byla 27 cm. K signifikantnímu9 snížení četnosti porodních poranění došlo v kategorii VDB, pokud žena dosáhla dilatace minimálně na obvod 24 cm. Čím větší dilatace se ženě podařilo dosáhnout, tím větší měla šanci porodit bez poranění.

Všechny studie zabývající se touto problematikou ukázaly, že u žen používajících před porodem vaginální dilatační balonek je jednoznačně menší výskyt poranění perinea při porodu. Dalším benefitem může být fakt, že ženy používající VDB již měly zkušenost s tlakem, který balonek vyvolává v  pochvě. Neměly proto strach, když stejný tlak vyvolala hlavička plodu, věděly, jak nejlépe tlačit a neměly obavy z průchodu hlavičky porodními cestami. Jako zajímavost lze zde uvést fakt, že matka nejtěžšího dítěte v souboru (4480 g) před porodem trénovala s dilatačním balonkem Aniball a porodila s intaktní hrází. 

Výsledky studie ukázaly, že používání VDB před porodem vede k signifikantně vyšší šanci na intaktní hráz při porodu. Prokázalo se i statisticky významné snížení počtu epiziotomií a vaginálních operačních porodů ve skupině žen používajících dilatační balonky. Používání VDB je výhodné nejen pro rodičky, ale mohlo by být benefitem i pro porodnice, kde by mohlo přinést nižší náklady (např. vakuumextraktor, šicí materiál, analgetika aj.).

Výsledky srovnání všech uvedených skupin s kontrolní skupinou ukázaly, že jakákoliv předporodní prevence poranění hráze při porodu je lepší než žádná, ale pouze používání vaginálních dilatačních balonků představuje pro rodičku jednoznačný benefit. Více o studii zde.

antepartální1 – předporodní
primipara2 – prvorodička
retrospektivní3– ohlížející se do minulosti; podávající obraz něčeho minulého
perineum4 – hráz (poševní)
intaktní5 – nedotčený
ruptura6 – trhlina, zlom; roztržení tkáně nebo orgánu zevním zásahem
epiziotomie7 – nástřih hráze těsně pod pochvou ve druhé fázi porodu
spontánní8 – samovolný
signifikantní9– příznačný, důležitý, významný

Inzertní článek

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Předporodní příprava s Aniballem - diskuze

Poradna

Dobrý den, omlouvám se za možná přihlouplý dotaz. Jsem v 9. týdnu těhotenství a dnes mi masérka masírovala asi 10 min. loket krémem se zmijím jedem a kafrem (nevím, jestli to byl Viperoderm nebo Krotolan). O složení krému mi řekla až potom. Jsem vyděšená, jestli to nějak nemůže ublížit miminku. Mám za sebou 2 zamlklá těhotenství, tak proto mé obavy. Děkuji za odpověd. Tina

Dotaz není přihlouplý, jen prostě máte strach. Vámi jmenované preparáty se nemají aplikovat na sliznice, otevřené rány nebo tam, kde je na ně člověk přecitlivělý. Desetiminutová masáž lokte Vašemu těhotenství neublíží. A přeji, aby to pomohlo bolavému lokti.

PhDr. Miloslava Kameníková | Babyonline | 09.02.2018, 07:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce