Inzerce
Inzerce
Inzerce

Živnostenský list před PPM

Dobrý den,
před nástupem na PPM jsem byla zaměstnaná (soc. a zdravotní poj. za mne odváděl zaměstnavatel). Nyní jsem na RD a zvažuji zřízení ŽL. Problém je, že bych chtěla opět otěhotnět a na současnou RD navázat s novou PPM. Budu mít nárok na PPM jako u prvního dítěte i když budu mít ŽL? Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

pokud trvá Váš pracovní poměr, budete z něj mít nárok i na další PPM a Vaše podnikání tento nárok na PPM z pracovního poměru nijak neovlivní. Pokud netrvá Váš pracovní poměr a chtěla byste mít nárok na PPM ze samostatné výdělečné činnosti, musela byste si hradit dobrovolné nemocenské pojištění a to tak, abyste splnila alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (do těchto 270 dní je možné započítat i předchozí zaměstnání, pokud spadá do období daných 2 let) a zároveň abyste si nemocenské pojištění hradila jako OSVČ alespoň 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM. Dále je také podmínkou nastoupit na PPM v době trvání pojištění nebo v ochranné lhůtě. Pokud by trval Váš pracovní poměr a chtěla byste mít nárok současně i ze samostatné výdělečné činnosti, musela byste splnit výše uvedené podmínky, přičemž splnění daných 270 dní by se posuzovalo u zaměstnání i samostatné výdělečné činnosti zvlášť. Po dobu čerpání PPM ze samostatné výdělečné činnosti není možné tuto činnost vykonávat osobně.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 10.07.2019, 13:09
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce