Rodičovský príspevok

Dobrý deň,
som Slovenka s trvalým pobytom na Slovensku a v ČR nemám ani prechodný pobyt - žijem tu ale nepretržite od roku 2005 (najskor som tu študovala, od roku 2009 som stále zamestnaná - na dobu neurčitú). Manžel je Čech, trvalý pobyt má v ČR, rovnako ako miminko (na materskej som od dubna). Mám nárok na rodičovský príspevok tu v ČR a ako mám prípadne postupovať pri žiadosti? Aké formuláre bude treba doložiť v tomto prípade? A mala by som žiadať o príspevok na úrade podľa bydliska (trvalý pobyt manžela a dcéry) alebo na úrade práce, kam spadá moj zamestnávateľ?
Ďakujem za odpoveď.

Dobrý den, 

na rodičovský příspěvek v ČR byste měla mít nárok, protože v ČR máte Vy i společně posuzované osoby bydliště (tím je myšleno, že se tady dlouhodobě zdržujete, máte tady zaměstnání, rodinu apod.). Nicméně vyřizování může být složitější, když v ČR nemáte trvalý pobyt. Budete potřebovat standardně průkazy totožnosti, rodný list dítěte, formulář žádosti o rodičovský příspěvek,  formulář Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku (tzn. potvrzení o pobírání PPM od OSSZ). Dále pokud byste chtěla volit výši rodičovského příspěvku přes otce dítěte, tak také jeho Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. Protože nemáte trvalý pobyt v ČR, budete navíc potřebovat formulář Doplňující údaje o společně posuzovaných osobách pro účely vyplácení dávek v rámci EU. K tomuto formuláři se dokládá trvání pracovní smlouvy a doklad o zdravotním pojištění v ČR. Je možné, že úřad bude vyžadovat také potvrzení o přechodném pobytu, a to i přesto, že ke svému pobytu povolení nepotřebujete. Získání potvrzení o přechodném pobytu by nemělo být problematické, ale vyřízení může chvíli trvat. Informujte se proto, zda jej konkrétní úřad práce bude požadovat nebo ne. Také se může stát, že úřad bude vyžadovat formulář E411 o nároku na dávky na Slovensku potvrzený slovenskými úřady (odeslat na Slovensko by ho měl úřad práce), přesto, že by mělo stačit, když v žádosti o RP vyplníte, že jste dávky z jiného státu nepobírali. Ve Vašem případě je možné, že budete spadat pod ÚP dle sídla zaměstnavatele, protože v ČR nemáte trvalý pobyt. Doporučuji tuto informaci nejprve ověřit na call centru ÚP (tel: 844 844 803) a následně si už na konkrétním ÚP vyžádat potřebné formuláře a informace o dalších dokladech, které bude tento konkrétní úřad vyžadovat.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 12.10.2018, 07:05
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce