Řešení situace po 4. leté rodičovské dovolené

Krásný večer, jsem trošku bezradná ohledně následného řešení situace. Před mateřskou dovolenou a rodičovskou jsem byla mnoho let zaměstnána a z důvodu zdravotních problémů u dětí mi byla prodloužená rodičovská do 4. let. Zvažuji, co dál. Do práce bych se měla vracet v dubnu 2019 po 20.04. a jsem ve služebním poměru, proto si nejsem jistá řešením. Samozřejmě je možnost nahlásit se na ÚP, ale ještě určitě půl roku nebudu mocit plně hledat práci a děti (dvojčata) mám dost často doma a hlídání vždy není. Do původní práce se vracet nechci a stálo mě to zdraví a nervy. Asi nejschůdnější varianta se mi zdá zůstat ještě chvilku doma jako žena v domácnosti a dle možností brigádničit, ale nejsem si úplně jistá čistým celkovým výdělkem, jak přesně mít sepsanou smlouvu a zda mohu mít více brigád, či jak jinak lze přivydělat. A po ukončení ženy v domácnosti, pokud se mi hned po půl roce nepodaří vyřešit práci a šla bych se nahlásit na ÚP, zda mám nárok a z čeho se vypočte její výše. Přijde mi, že tato varianta by asi byla i z pohledu nějakých příjmů výhodnější, svobodnější než být hlášená na ÚP. Jde mi o dočasnou možnost, ale zase nevím, jak by to bylo s případným těhotenstvím, PPM a rodičákem. I tohle je stále ve hře. Jednou z možností a reálnou by bylo nastoupit někam na zkrácený úvazek, ale i tady mi přijde, že bych na tom finančně také nebyla nejlépe a těžko asi najdu. Zvažuji pro a proti, hledám, ale nevím, co zvolit jako řešení a jaké jsou další možnosti. Možná právě pohled odborníka mi pomůže :-) Mnohokrát děkuji za rady.

Dobrý den,

předpokládám, že pojmem žena v domácnosti máte na mysli nahlášení se na zdravotní pojišťovně jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let (nebo 2 děti do 15 let). Abyste mohla být v této kategorii pojištěnců, nesmí dítě navštěvovat školku nebo podobné zařízení více než 4 hodiny denně a zároveň nesmíte mít příjem ze zaměstnání nebo jako OSVČ. Za zaměstnání se v tomto ohledu nepovažuje práce na dohodu, která nezakládá účast na nemocenském pojištění. U DPP je pojistné odváděno od výdělku vyššího než 10 tis. Kč, u DPČ od výdělku 3 tis. Kč rovných. Pokud byste částky překročila, zaměstnavatel odvede pojistné a nebudete dál v kategorii státních pojištěnců jako osoba pečující o dítě/děti, ale je možné se do ní opět přihlásit při splnění podmínek.

Pokud se zaevidujete na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání, musíte samozřejmě plnit povinnosti uchazeče (chodit na schůzky, pohovory, účastnit se případných dalších aktivit). Péče o dítě do 4 let se bere jako náhradní doba zaměstnání. I v případě, že jste byla skutečně zaměstnaná, ale čerpala jste rodičovskou dovolenou a následně neplacené volno, je to náhradní dobou a pokud nedojde k návratu do práce alespoň na 1 den (resp. nebude alespoň za den náležet plat nebo náhrada) a následné evidenci na ÚP do 3 dnů, považuje se tato náhradní doba za poslední zaměstnání a podpora v nezaměstnanosti se nepočítá z platu. Po náhradní době je nárok pouze na nízkou podporu počítanou podle procent z průměrné mzdy, což aktuálně vychází na podporu ve výši zhruba 4600 Kč první dva měsíce, pak se snižuje. Během evidence na ÚP si můžete přivydělat maximálně do výše poloviny minimální mzdy a nesmí se jednat o práci na DPP. 

Co se týče případné další PPM, pokud otěhotníte po skončení služebního poměru a do dalšího zaměstnání s odvodem nemocenského už nenastoupíte, nebudete mít nárok na další PPM. Výši rodičovského příspěvku byste pak mohla volit do 7600 Kč měsíčně nebo dle výše vyměřovacího základu otce dítěte.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 10.01.2019, 08:44
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce