PPM nárok při kombinaci práce v zahraničí a ČR

Dobrý den,
pracuji od ledna 2019 v zahraničí a budu se vracet zpět z důvodu těhotenství do ČR. Pracuji v Irsku, ale jsem zdravotně pojištěna v ČR (tj. nejsem pojištěna v Irsku) a od zaměstnavatele mám placeno pouze sociální pojištění. Po příjezdu do ČR se budu muset přihlásit na Úřad práce na mezidobí do porodu (bude mi ukončen pracovní poměr v Irsku).
Můžete mi poradit, zda mám vůbec nárok na PPM s touto kombinací? popř. jaké dokumenty/formuláře budu muset deklarovat po svém návratu, aby mi byla peněžitá pomoc v mateřství přiznaná?
Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obecně pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v ČR musíte splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění (ne zdravotního) za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze zaměstnání (pojištění), které skončilo v těhotenství, je tak dlouhá jako dané zaměstnání, max. 180 dnů; z některých zaměstnání však neplyne (např. z DPP).  Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. 

Na PPM byste mohla mít nárok po práci v zahraničí za předpokladu, že po návratu do ČR nastoupíte do zaměstnání, ze kterého bude odváděno nemocenské pojištění. V tomto zaměstnání byste musela pracovat do nástupu na PPM nebo alespoň tak dlouho, abyste se vešla do ochranné lhůty z tohoto zaměstnání. Zároveň byste musela splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Do této doby lze započítat všechny doby nemocenského pojištění v období 2 let, lze započítat taky dobu úspěšně dokončeného studia (při splnění podmínek) a lze započítat i dobu pojištění ze zahraničí, pokud jste tam byla účastna obdobného pojištění pro případ mateřství (v takovém případě je potřeba doložit evropský formulář E104, nebo příslušný papírový SED, potvrzující dobu pojištění od příslušné instituce v zahraničí, tento formulář si od dané instituce může vyžádat i OSSZ za Vás, ale může to trvat déle).

Za určitých okolností je možné získat PPM i v případě, že po práci v zahraničí žena nenastoupí do práce v ČR, pokud i tak splní podmínku 270 dní a zároveň se vejde do ochranné lhůty, ale musí splnit také další podmínky (registraci na ÚP, získání podpory v nezaměstnanosti) a týká se to přeshraničních pracovníků, kteří si zachovali centrum zájmu v ČR.

Doporučuji Vám obrátit se pro podrobnější informace na call centrum ČSSZ (pro klienty volající ze zahraničí +420 257 066 077, jinak 800 050 248). A ohledně evidence na úřad práce a k tomu potřebných dokumentů na příslušný úřad práce nebo celorepublikové call centrum (844 844 803).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 17.04.2019, 11:18
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce