Inzerce
Inzerce
Inzerce

OSVČ a mateřská

Dobrý den, jsem na OSVČ a neplatím si nemocenské pojištění. Chtěla jsem se zeptat, jestli se vyplatí začít si platit nyní nemocenskou, abych mohla mateřskou v budoucnu čerpat nebo rovnou přejít po porodu na rodičovský příspěvek? Jaká je minimální výše nemocenské a kolik pak vychází mateřská? Je pravda, že pokud OSVČ čerpá rodičovskou již po porodu, tak si nemůže volit délku trvání a je mu přidělen automaticky příspěvek na 4 roky? Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

z mého pohledu je vhodné si při plánování těhotenství začít platit alespoň minimální pojistné na nemocenské pojištění. Pro rok 2020 je minimální výše pojistného 126 Kč měsíčně. Při této částce vychází denní dávka peněžité pomoci v mateřství (PPM) na 139 Kč, což činí za 28 týdnů celkem 27 244 Kč. Pokud byste dobrovolné nemocenské nehradila nebo pokud budete mít PPM takto nízkou, můžete volit rodičovský příspěvek do částky 10 tis. Kč měsíčně (15 tis. Kč u vícerčat) a vyčerpat tak celkových 300 tis. Kč nejrychleji za 30 měsíců. Případně můžete zvolit vyšší měsíční částku rodičovského příspěvku, pokud doložíte dostatečný denní vyměřovací základ otce dítěte. Maximální měsíční částka by pak byla 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Automatická čtyřletá varianta rodičovského příspěvku pro osoby, které nemohou doložit vyměřovací základ, je již zrušená. Pokud budete mít nízkou PPM, můžete o rodičovský příspěvek požádat ihned po porodu. Při souběhu těchto dávek v jednom měsíci náleží rodičovský příspěvek ve výši rozdílu mezi zvolenou částkou rodičovského příspěvku a PPM za daný měsíc.

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 22.01.2020, 17:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×