Inzerce
Inzerce
Inzerce

Nemocenská v souvislosti s porodem

Dobrý den,

mám dotaz, na který se snažím získat odpověď už snad 2 měsíce a stále nevím, jak mám postupovat. Jsem OSVČ, momentálně ve 33. týdnu těhotenství. Bohužel jsem si začala platit zálohy na nemocenském pojištění až 7.1.2019 a nevznikne mi nárok na PPM. Našla jsem ale, že v tomto případě mám nárok na Nemocenskou v souvislosti s porodem. Konkrétně dle Zákona o nemocenském pojištění:

§ 57
Vznik dočasné pracovní neschopnosti
(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
...
f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

§ 59
Ukončování dočasné pracovní neschopnosti
(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti
...
h) pojištěnky, která byla v dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem podle § 57 odst. 1 písm. f), uplynutím šestého týdne po porodu, pokud není nadále dočasně práce neschopna z jiných důvodů,

§ 56
Režim dočasně práce neschopného pojištěnce a místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti
(1) Režim dočasně práce neschopného pojištěnce stanoví ošetřující lékař při rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Režim dočasně práce neschopného pojištěnce může být ošetřujícím lékařem změněn v souladu se změnou zdravotního stavu. Režim dočasně práce neschopného pojištěnce se nestanoví v případě dočasné pracovní neschopnosti podle § 57 odst. 1 písm. c) a f).

Jenže narážím na praktické uplatnění. Byla jsem na OSSZ, že chci potvrzení, že nemám nárok na PPM, abych mohla dostat Nemocenskou v souvislosti s porodem. Koukali na mě, jakože chci něco, co neexistuje. Nakonec paní uznala, že mám nárok na nemocenskou od 6 týdnů před termínem až do skončení šestinedělí, ale že potvrzení mi žádné nedá, že to nedělají. Chtěla jsem alespoň potvrzení, které budu potřebovat k žádosti o rodičovský příspěvek, bylo mi řečeno, že mi ho dá až po porodu.

U lékaře mi řekli, že nemocenskou mi vystaví, ale že neví jak by měli vystavit "neomezený režim". Že odjakživa píšou a hlásí místo pobytu a k tomu se dohodneme, jak bych ráda vycházky standardně, jako pro každou jinou neschopenku (tedy na max. 6 hodin v rozmezí od 7 do 19). Už si připadám jako blázen. Když jsem se ptala na OSSZ, jak má lékař napsat, že nestanovuje řežim, paní po mě div nezačala křičet, že nic takového není, že mám být ráda vůbec za vycházky, na které si mylně lidi myslí, že mají právo, ale je to pouze dobrá vůle lékaře. A že na mě pošle kontrolu a seberou mi peníze. A jestli teda nutně chci, tak mi může lékař vystavit žádost o individuální režim k posudkovému lékaři.

To je opravdu nezbytně nutné? Mně z výše citovaného zákona vyplývá, že bych měla mít možnost neomezeného režimu, jen lékař neví, jak to má sepsat. Snažila jsem se na internetu dohledat radu, ale moje zkušenost je evidentně podobná u všech, které se snažily o stejné - lékař napsal vycházky a nevěděl, jak by měl postupovat jinak. Já bych jen ráda měla možnost třeba odjet z rozpáleného města na návštěvu k rodičům na vesnici do hor a nelítat kvůli tomu pokaždé k lékaři, ať mi změní místo pobytu tam a pak zpět.

Omlouvám se, že je dotaz tak obsáhlý, ale jak jsem psala na začátku, snažím se zjistit, jak správně postupovat už delší dobu. Od právníků se dozvím jen, že na to nárok mám. Od lékaře, že neví, jak má postupovat. Na sociálce buď neví, nebo byli nepříjemní, že mám v plánu podvádět. Děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den,

doložte OSSZ žádost o PPM, ve které bude uvedeno předpokládané datum porodu. Na základě toho OSSZ může posoudit nárok na PPM k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu a vydat rozhodnutí o zamítnutí, které předložíte gynekologovi. U pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem se nestanovuje režim dočasně práce neschopného pojištěnce, není tedy povinnost zdržovat se na uvedeném místě pobytu, nestanovují se vycházky. Pokud lékař neví, jak postupovat při vyplňování tiskopisů, měl by se obrátit na OSSZ. Podle mých informací "nestanovený režim" vyplývá z diagnózy, kterou lékař vyplní pro OSSZ (diagnóza pro pracovní neschopnost v souvislosti s těhotenstvím a porodem) a na základě toho by OSSZ měla vědět, že se nestanovuje režim a neměla by provádět kontrolu dodržování režimu. Lékař by tedy neměl vyplňovat šestihodinové vycházky, ani žádost o individuální režim. Individuální režim a nestanovení režimu jsou rozdílné věci.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 14.08.2019, 13:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace