Nárok na mateřskou dovolenou

Dobry den. Prosim o pomoc a tady ohledne naroku na pobirani materske dovolene. Jsem uz druhym rokem v USA a momentalne jsem otehotnela. Priblizny termin je v listopadu a s pritelem se v zari planujeme vratit zpatky do ceska. V případě ze budu mit z USA kopii pracovni smlouvy s trvanim od zari 2018 do zari 2019, doklad o radnem placeni dani pro toto obdobi a doklad o placeni radneho zdravotního pojisteni po dobu cele doby pobytu v USA. Je možné zadat o mateřskou dovolenou? Narok na rodicovsky prispevek bych mela mit bez problemu? Poprilade nenapada vas nejake dalsi reseni, co bych tu mohla vyridit, dokud jsem jeste v zahranici? Dekuji mockrat a preji hezky zbytek dne!

Dobrý den, zdravotní pojištění není pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) podstatné. Podmínkou nároku na PPM v ČR je účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň je podmínkou nastoupit na PPM z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě. V ČR Vám tedy nárok nevznikne, protože nejste účastna nemocenského pojištění. Není možné započítat případně obdobné pojištění pro případ mateřství ze zahraničí, protože s USA nemá Česká republika mezinárodní smlouvu, která by to umožňovala. 

Pokud se přestěhujete zpět do ČR, budete tady mít trvalý pobyt i skutečné bydliště (oba rodiče i dítě), můžete po porodu požádat o rodičovský příspěvek.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 14.03.2019, 18:26
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce