Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mateřská po návratu ze zahraničí

Dobrý den, 31. ledna 2020 jsme se vrátili po třech letech z Německa, kde byla manželka po celou dobu zaměstnaná u jedné firmy (předtím pracovala 5 let v ČR) (já pracoval po celou dobu pro ČR ze zahraničí a všechny daně a pojištění platil v ČR). Termín porodu jsme měli na začátek dubna, takže od února byla manžleka nezaměstnaná, od 1. února byla registrovaná na pracovním úřadě kvůli pojištění, bez dávek v nezaměstnanosti, 8. února měla nastoupit na mateřskou. Žádost jí ale byla v ČR zamítnuta. V Německu se dozvěděla, že není občanem Německa ani v Německu nebydlí, takže tam nárok rozhodně nemá (německá sociálka nám to dala černé na bílém). Má tedy manželka nárok na mateřskou?
Komunikace s úřady není svižná věc a průběh byl následovně:
Začátek února:
Český sociální úřad nám řekl nemáte nárok, žádejte v Německu, nicméně vyplněnou žádost převzali.
Německý sociální úřad nám řekl nemáte nárok, žádejte v Česku.
Březen:
Zpátky na Českém s. ú. nám po ukázání papíru z německa řekli, že asi máme nárok a následně to, prošlo to přes paní ze sociálky, která nám vše připravila a spočítala.
Duben:
Paní ze sociálky se to celé vrátilo "shora" jako zamítnuté a ujišťovala nás, že je to jen nějaká papírová chyba a že to zařídí.
Květen:
Paní po urgování říká, že na tom pracuje a že se ozve.
Konec května:
Paní ze sociálky si moc neví rady, ale prý to snad nějak dopadne.
Teď je 10. 6. a pořád nemáme ani zamítnuto, ani potvrzeno a začínáme se bát, abysme vůbec dostali rodičovskou...
Jak postupovat dál, na co reálně máme nárok?

Dobrý den,

uznávání dob pojištění z jiné země EU se řídí právními předpisy na úrovni EU. Běžně je možné započítat účast na obdobném pojištění pro případ mateřství z jiné země EU pro splnění podmínky alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Pro nárok v ČR je ale dále nutné nastoupit na PPM v době účasti na pojištění v ČR nebo v ochranné lhůtě z pojištění v ČR. Dále existuje výjimka, kdy je možný nárok v ČR, i když účast na pojištění byla pouze v jiném státě EU. Tuto situaci popisuje článek Peněžitá pomoc v mateřství s mezinárodním prvkem (autorka Mgr. Ludmila Bicanová, časopis Národní pojištění č. 7/2017 vydaný ČSSZ). Podle článku je nárok v případě splnění podmínky účasti na obdobném pojištění pro případ mateřství po dobu alespoň 270 dní za poslední 2 roky, ukončení tohoto pojištění, registrace na úřadu práce v ČR, získání podpory v nezaměstnanosti a trvání ochranné lhůty ke dni nástupu na PPM (ochranná lhůta se v tomto případě posoudí podle českých právních předpisů). S jinou výjimkou jsem se nesetkala. V této situaci by Vám mohl lépe poradit právník, který se orientuje v předpisech EU týkajících se sociálního zabezpečení a v související judikatuře. Na rodičovský příspěvek byste měli mít nárok v ČR, pokud nyní bydlíte a pracujete v ČR, předchozí zaměstnání manželky v zahraničí na něj nemá vliv.

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 19.06.2020, 07:06
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×