Od smyslů ke zdravému vývoji dítěte

Víte, že vývoj svého děťátka můžete ovlivňovat již od prvního dne jeho života? Nemusíte čekat, až vyroste, abyste mohli začít podněcovat jeho zvědavost a nechali jej poznávat svět všemi jeho smysly.

Když se narodí děťátko, jeho hmat, čich, zrak a sluch jsou velmi dobře vyvinuty. Průzkumy provedené za podpory značky JOHNSON’S® dokazují, že současná aktivace několika smyslů najednou má mimořádně pozitivní vliv na vývoj dětského mozku.

V prvních třech letech života dítěte je vyvinuto 85 % mozku1 a současná aktivace několika smyslů může tento vývojový proces výrazně posunout kupředu. Značka JOHNSON’S® chce o tomto důležitém poznatku přesvědčit rodiče – péče o děťátko zapojující všechny smysly má totiž pozitivní vliv nejen na dětskou pokožku. Může dát mnohem víc. Přínos multisenzorické stimulace zdůrazňuje nová iniciativa značky JOHNSON´S®, kampaň pro podporu multisenzorického rozvoje dětí nesoucí název So much moreTM. Jejím cílem je naučit rodiče, jak pomocí velmi jednoduchých gest a svědomité péče formovat budoucnost svého dítěte.

Od rutiny po rodinné rituály2,3

Činnosti, jako jsou koupání, krmení, uspávání nebo masírování po koupeli, představují dokonalou příležitost pro multisenzorickou stimulaci.

Výzkumy dokazují, že časté mluvení na děťátko vytváří paměť, která podporuje rozvoj jazykových schopností. To je skvělá zpráva, pokud se již nemůžete dočkat, až Vaše děťátko vysloví svá první slova. Mluvte na něj, protože slovní zásoba, kterou bude používat za pár měsíců, se vytváří již nyní.

Oční kontakt usnadňuje první komunikaci a díky němu bude vaše dítě v budoucnu komunikovat se svým okolím mnohem snadněji. 

Časté dotýkání se miminka potlačuje pocity úzkosti u děťátka i jeho rodičů, zároveň pozitivně ovlivňuje hmotnost děťátka a zlepšuje jeho náladu.

Vůně, která péči doprovází, je přímo spojena s emoční pamětí.

Stimulace smyslů upevňuje vztah s dítětem a posiluje jeho pocit bezpečí. Doporučujeme rodičům, aby k takovým rituálům přistupovali svědomitě. Zkuste se zaměřit na společné aktivity, které mohou Vašemu děťátku přinést celou řadu výhod. Tímto způsobem můžete proměnit všední činnosti v rodinné rituály. 

Víc než jen koupel

Koupel se může stát jednou z nejvíce smysly podněcujících aktivit, kterých se děťátko během dne účastní. Nejlepší je proměnit běžnou koupel ve výjimečný rodinný rituál, který zahrnuje umývání celého těla a vlasů, péči o pokožku, masáž a zvlhčení pokožky. Dovádění ve vodě, lesklé a praskající bubliny, jemná vůně pěny, maminčin klidný hlas, její smějící se oči a teplé ruce – to všechno bystří smysly Vašeho děťátka. Jeho mozek vstřebává nové zážitky jako houba. U starších dětí milujících vodní hrátky hraní s pěnou zlepšuje koordinaci rukou a očí. V očích děťátka je vana skvělým dětským hřištěm, kde se učí a zároveň baví.  Pro rodiče jsou to také chvíle odpočinku po rušném dni. Prostřednictvím pravidelné večerní péče mají jedinečnou příležitost upevňovat toto výjimečné pouto, které je s dítětem spojuje.

Pro pokožku a smysly

Pokud chcete mít jistotu, že je pokožka Vašeho miminka v naprostém bezpečí a že mu čas koupání přináší mnoho rozvíjejících smyslových podnětů, využijte výhod spolehlivé, prověřené kosmetiky. Při koupání bude ideální JOHNSON’S® dětská koupel pro celé tělo i vlásky s recepturou No More Tears®, protože neštípe v očích a nezpůsobuje slzení. Všem rodičům doporučujeme do koupelového rituálu zařadit také jemnou masáž. Masírování bude mnohem jednodušší a příjemnější, pokud použijete jemný dětský olej JOHNSON’S®, který zjemňuje ruce a zaručuje děťátku příjemný zážitek. Navíc je tento olej díky své jemné vůni také potěšením pro jeho malý nosík. Víte, že olej je také výborným prostředkem, který pokožku vyživuje, zvláčňuje a při aplikaci na vlhkou pokožku v ní uzamyká vlhkost? Jemný dětský olej JOHNSON’S® obsahuje tři složky, včetně 99 % parafínu ve farmaceutické kvalitě. Večerní masáž olejem má hydratační účinek a zároveň je relaxačním rituálem, který dítě připraví na dlouhý, nerušený spánek.

Více na: www.facebook.com/ johnsonsbabycz a 

 
1. Bruner, Charles, et al. „Early Learning Left Out: An Examination of Public Investments in Education and Development by Child Age.” Voices for America’s Children (2004). 2. Clemo HR, Keniston LP, Merideith MA. Structural basis of multisensory processing: Convergence. In: Murray MM, Wallace MT, editors. The Neural Basis of MultisensoryProcesses. 2012; 1-8. 3. Eliot L. What’s Going On in There? How the Brain and Mind Develop in the First Five Years of Life. New York, NY: Bantam Books; 1999.
 

Komerční prezentace

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Od smyslů ke zdravému vývoji dítěte - diskuze

Poradna

Unavené miminko

| Kučís | 24.01.2019, 08:13

Dobrý den, mám 7m syna. Od narození trochu uplakánka, ale tak od 4. měsíce pozoruji, že je to kvůli únavě. Probudí se a cca po 20 minutách začne kňourat, nic ho nebaví, není schopný se v tomhle stavu ani pořádně najist, ale usnout taky ne, tak se ho snažím zabavovat aspoň jeste hodinu a pak ho jdu uspat. Spi tak 30 - 40 minut a je to znova dokola. Od 4. měsíce přikrmuji, ale je dost vybíravý, ovoce moc nechce, UM přes den vůbec nepije, jen v noci. Přes den dávám 2x kaši aby měl mléko. Na váze přibírá. V noci se budi cca 4x ( z toho 1x -2x krmim). Nedávno jsme ho přestěhovali do svého pokoje, protože se budil i 20x. Je to normální, že je takhle hned unavený? Můžu mu nějak zkvalitnit spánek? K lékaři jdeme až za měsíc. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Zkuste nasadit Pyridoxi tbl 1xdenně 1/2 tbl, ze to vitamín B6, podporuje vyzrávání mozkových funkcí a pomáhá zklidnění.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 24.01.2019, 10:22
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce