Inzerce
Inzerce
Inzerce

Proč miminko stále pláče aneb jak na bolesti bříška miminek?

 1. Co je kolika a co ji způsobuje
 2. Může za to i mléko?
 3. Řešení bolesti bříška
 4. Co dále pomáhá na bolest bříška?

Téměř každé čtvrté děťátko trpí opakujícími se bolestmi bříška. To se projevuje pláčem, který trvá více než tři nebo čtyři hodiny několikrát týdně, a zjevuje se v pravidelnou denní nebo noční hodinu. Mnohé maminky tak zažívají bezesné noci plné vyčerpání a pocitů vlastního selhání. Kojenecká kolika je prostě strašákem! Nejčastěji se koliky objevují mezi druhým a třetím měsícem života a odezní většinou po půl roce. 

Co je kolika a co ji způsobuje

Určit přesnou příčinu, proč se kolika objevuje, je velmi náročné. Za stanovením diagnózy stojí především detailní a cílené kladení otázek rodičům, zejména matce, o problémech a potížích dítěte. Kdy se objevují, jak často, jakou dobu trvají, zda se opakují, zda se nevážou na konkrétní potravinu, kterou matka konzumovala apod. Využívá se i vyšetření ultrazvukem, aby se vyloučily vnitřní deformace nebo gastroezofagální reflux.

Existuje mnoho faktorů, které mohou stát za žaludečními problémy vašeho děťátka. Obtíže mohou souviset jak s psycho-sociálními faktory, jako jsou např. napětí mezi matkou a dítětem, přílišná úzkostlivost matky, nesprávné kojení, či poporodní deprese, tak i s organickými onemocněními (např. napadení parazity). Potíže mohou souviset se stravou matky i dítěte. V mnoha případech je příčinou dětské koliky intolerance laktózy.

Může za to i mléko

V prvních měsících života je mateřské mléko nebo tekutá kojenecká strava jediná potrava, kterou miminko dostává. Problém nastane, když ji malý človíček nedokáže úplně strávit. Hlavním cukrem každého mléka, včetně toho mateřského i tekuté kojenecké stravy, je laktóza. Aby docházelo ke správnému trávení laktózy, je nutné, aby strava obsahovala enzym zvaný laktáza. U mnoha kojenců však v prvních měsících života není produkce tohoto enzymu dostatečná. Intolerance laktózy je běžným problémem jak u dětí, tak u dospělých. Nedostatek enzymu laktáza zanechává v těle nevstřebané zbytky laktózy. Ty vlivem bakterií existujících ve střevech spouštějí proces kvašení, což vede k produkci plynů a následně k nadýmání a zvětšení a ztvrdnutí bříška. Tento přebytek kvašení ve střevech může také způsobit poruchy pohybů střev, což způsobuje, že dítě trpí křečemi.

Řešení

Je důležité, aby bylo dítě za všech okolností kojené ve správné poloze, kdy nedochází k nasávání vzduchu. Zároveň je dobré dbát na příjemné a klidné prostředí. Pokud je však kojenecká kolika způsobená intolerancí laktózy, pomocí může být podávání enzymu laktázy např. ve formě kapek. Novinkou jsou kapky ColiPrev®. Jde o doplněk stravy, který je složen z přírodních ingrediencí, a hlavní složkou je právě enzym laktáza. Kapky můžete dítěti podat přímo s mateřským mlékem nebo s tekutou kojeneckou stravou, případně na sterilované lžičce před krmením. V důsledku toho tak předejdete nafukování, křečím a potížím s trávením u svého miminka. Můžete se informovat také na stránce www.detskekoliky.cz.

Co ještě pomáhá

 • masáž bříška do kruhu ve směru hodinových ručiček.
 • cvičení s nožičkami
 • pohupování miminka na rukou bříškem dolů
 • teplé obklady bříška, například nahřátou plenkou nebo nahřátými třešňovými peckami
 • procházky v kočárku
 • jemné použití rektální trubky na odplynění
 • úprava stravy matky - vyloučit ze svého jídelníčku potraviny, které mohou příznaky koliky zhoršit, např.: květák, brokolice, růžičková kapusta, okurky, cibule, česnek, paprika, káva a příliš kořeněná jídla.
Inzerce

Inzertní sdělení

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Proč miminko stále pláče aneb jak na bolesti bříška miminek? - diskuze

Poradna

Zlatý Stafylokok

| JitkaStrmiskova | 09.05.2022, 13:38

Dobrý den, prosím Vás o radu. Dnes synovi (1.5 let) přišly výsledky z výtěru z nosu a z krku, jelikož měl dlouho rýmu a taky kašel a v nose má zlatého stafylokoka. Pan doktor mi řekl,ze se to léčit nebude. Trochu mě to zarazilo,ikdyz synovi už je lip ,zmizla i ryma..ale chci se zeptat,zda to není lepší přeléčit, aby s tím nenakazil i ostatní kolem sebe a hlavně,aby pak neměl nějaké problémy...moc vám děkuji:) Strmisková

Dobrý den. Staphylococcus aureus je bakterie, která patří do běžní flory, není třeba léčit.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 06:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×