Inzerce
Inzerce
Inzerce

Docela jiný svět v Zoologické a botanické zahradě města Plzně 

Nejzápadnější z českých zoologických zahrad se nalézá v Plzni. Aktuální počet zvířat v roce 2021 dosahuje na 1200 druhů a 7000 jedinců; počet forem pěstovaných rostlin přesahuje 15 000.  Návštěvností se posledních několik let pohybuje na 5. místě v Unii českých a slovenských zoo, nejnovější rekord je z roku 2018 a činí 481 773 návštěvníků. 

Mezi speciality plzeňské zoo patří chov zvířat v přirozených a přitažlivých podmínkách. Expozice tvoří výseky celých biotopů s charakteristickými druhy rostlin a živočichů. Velmi často tak nežije ve výběhu jedno zvíře nebo jediný druh, ale několik druhů najednou. 

Inzerce

Za pozornost stojí volné výběhy šelem a opic – tygři a lvi v přírodních expozicích, skalní výběhy irbisů - sněžných levhartů, ostrovy poloopic a opic. V zoo naleznete nejrozsáhlejší tuzemský výběh hnědých medvědů nebo velkou skupinu šimpanzů. 

Inzerce

Plzeňská zoo vždy lákala milovníky plazů. Například nejplodnějším zvířetem jsou želvy ostruhaté, největší suchozemský kontinentální druh, kde již bylo zaznamenáno vylíhnutí 580. mláděte. 

Inzerce

Rok 2010 znamenal pro plzeňskou zoo historický mezník. Zcela poprvé se nastěhovali do nových pavilonů zástupci největších suchozemských zvířat, která ještě nikdy ve zdejší zoo nebyla chována. Jsou to nosorožec indický, hrošík liberijský a žirafa Rothschildova v rámci Afrických a asijských expozic, podpořených dotačně z Evropské unie. Dále vznikly pavilonky pand červených, prasat savanových, stylový dům makaků lvích a několik dalších expozic. Poprvé se objevili i gepardi. Malý nosorožec Maruška se narodil v únoru 2014, následovala ji Adélka (hrošík liberijský) v listopadu. V roce 2017 byla odchována druhá samice nosorožce – Růženka. 

Za pozornost stojí doprovodný program v zoo, ukázková krmení a zejména sokolnické ukázky na amfiteátru. Příjemné posezení nabízí africká restaurace Kiboko, Hospoda Na Statku či Sibiřský srub u tygrů, upomínkové drobnosti lze získat v prodejně Suvenýry U Lemura. O zábavu se dětem postará rozsáhlé přírodní hřiště u amfiteátru a interiérové hřiště na statku Lüftnerka. Letní žízeň pomohou utišit stylová pítka. Lochotínský amfiteátr v sezóně od roku 2006 nabízí pravidelné zajímavé sokolnické ukázky. Do zoo lze v létě zajet vyhlídkovým vláčkem z náměstí Republiky. 

Inzerce

Ti z návštěvníků, kteří se do zoo opakovaně vracejí, mohou využít výhodné permanentky. Od 90. let je možné pomoci s vývojem zoo symbolickou adopcí zvířete, dlouhodobě má svého kmotra kolem 450 zvířat. Návštěvu zoo lze v sezóně spojit i s procházkou po nejstarším českém Dinoparku. O dění v zahradě informuje řadu let čtvrtletník Iris, od roku 2006 o ní vyšla i řada publikací. Zahrada je otevřena 365 dní v roce.

Tento docela jiný svět se těší na Vaši návštěvu …

Otevírací doba:

březen–říjen: 8.00–19.00  

listopad–únor: 9.00–17.00

Více informací zde: www.zooplzen.cz

Zpracováno podle podkladů dodaných Zoologickou zahradou Plzeň.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Plzeňský kraj, Plzeň: Zoologická zahrada Plzeň - diskuze

Poradna

Pupínky

| Lucka4444 | 30.01.2023, 15:24

Dobrý den,
je to cca 2 dny zpátky, co jsem přišla na to, že mám v pochvě pupínek. Normálně bych si ho asi nevšimla, ale cítila jsem nepohodu “tam dole”. Byl s bílou čepičkou. Ještě ten fén večer mi prasknul, ale objevil se podobný (viz zakroužkované). Mám bělavý výtok. A přijde mi, že mě v poslední době častěji bolí v podbřišku. Cca před rokem jsem vysadila HA. Menstruaci mam pravidelnou jako hodinky. O co by se mohlo jednat?

Dobrý den, 

dle pořízených fotografií (a ještě i nízké kvality) opravdu nemohu určit diagnózu. Může se jednat o obyčejný "ucpaný" folikul, ale také např. o počínající cystu Bartholiniho žlázy. Takto bez možnosti Vás vyšetřit se k tomu validně vyjádřit nelze. V případě potíží navštivte svého gynekologa.

MUDr. Pavla Kolíková | Babyonline | 31.01.2023, 10:44
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
×