Inzerce
Inzerce
Inzerce

Docela jiný svět v Zoologické a botanické zahradě města Plzně 

Nejzápadnější z českých zoologických zahrad se nalézá v Plzni. Aktuální počet zvířat v roce 2021 dosahuje na 1200 druhů a 7000 jedinců; počet forem pěstovaných rostlin přesahuje 15 000.  Návštěvností se posledních několik let pohybuje na 5. místě v Unii českých a slovenských zoo, nejnovější rekord je z roku 2018 a činí 481 773 návštěvníků. 

Mezi speciality plzeňské zoo patří chov zvířat v přirozených a přitažlivých podmínkách. Expozice tvoří výseky celých biotopů s charakteristickými druhy rostlin a živočichů. Velmi často tak nežije ve výběhu jedno zvíře nebo jediný druh, ale několik druhů najednou. 

Inzerce

Za pozornost stojí volné výběhy šelem a opic – tygři a lvi v přírodních expozicích, skalní výběhy irbisů - sněžných levhartů, ostrovy poloopic a opic. V zoo naleznete nejrozsáhlejší tuzemský výběh hnědých medvědů nebo velkou skupinu šimpanzů. 

Inzerce

Plzeňská zoo vždy lákala milovníky plazů. Například nejplodnějším zvířetem jsou želvy ostruhaté, největší suchozemský kontinentální druh, kde již bylo zaznamenáno vylíhnutí 580. mláděte. 

Inzerce

Rok 2010 znamenal pro plzeňskou zoo historický mezník. Zcela poprvé se nastěhovali do nových pavilonů zástupci největších suchozemských zvířat, která ještě nikdy ve zdejší zoo nebyla chována. Jsou to nosorožec indický, hrošík liberijský a žirafa Rothschildova v rámci Afrických a asijských expozic, podpořených dotačně z Evropské unie. Dále vznikly pavilonky pand červených, prasat savanových, stylový dům makaků lvích a několik dalších expozic. Poprvé se objevili i gepardi. Malý nosorožec Maruška se narodil v únoru 2014, následovala ji Adélka (hrošík liberijský) v listopadu. V roce 2017 byla odchována druhá samice nosorožce – Růženka. 

Za pozornost stojí doprovodný program v zoo, ukázková krmení a zejména sokolnické ukázky na amfiteátru. Příjemné posezení nabízí africká restaurace Kiboko, Hospoda Na Statku či Sibiřský srub u tygrů, upomínkové drobnosti lze získat v prodejně Suvenýry U Lemura. O zábavu se dětem postará rozsáhlé přírodní hřiště u amfiteátru a interiérové hřiště na statku Lüftnerka. Letní žízeň pomohou utišit stylová pítka. Lochotínský amfiteátr v sezóně od roku 2006 nabízí pravidelné zajímavé sokolnické ukázky. Do zoo lze v létě zajet vyhlídkovým vláčkem z náměstí Republiky. 

Inzerce

Ti z návštěvníků, kteří se do zoo opakovaně vracejí, mohou využít výhodné permanentky. Od 90. let je možné pomoci s vývojem zoo symbolickou adopcí zvířete, dlouhodobě má svého kmotra kolem 450 zvířat. Návštěvu zoo lze v sezóně spojit i s procházkou po nejstarším českém Dinoparku. O dění v zahradě informuje řadu let čtvrtletník Iris, od roku 2006 o ní vyšla i řada publikací. Zahrada je otevřena 365 dní v roce.

Tento docela jiný svět se těší na Vaši návštěvu …

Otevírací doba:

březen–říjen: 8.00–19.00  

listopad–únor: 9.00–17.00

Více informací zde: www.zooplzen.cz

Zpracováno podle podkladů dodaných Zoologickou zahradou Plzeň.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Plzeňský kraj, Plzeň: Zoologická zahrada Plzeň - diskuze

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně syna. Jsou mu 2 roky a 8 měsíců. Byl kojen 7 měsíců. Už od malinka je na mě závislý. U babiček byl dohromady čtyřikrát přes noc, nejdříve plakal, pak už to zvládl bez breku, ale nešťastný. S jídlem se trápime cca od roka. Nechce jíst s nikým jiným než se mnou. Do teď mi odmítá jíst kousky. Takže doteď mu jídlo mačkám vidličkou, když cítí maso, hned ho vyplivuje. Myslela jsem, že to bude problém s kousky jako takovými, ale sušenky a to co mu chutná normálně sní, rozkouse. Celkově ho do jídla musíme nutit. Ovoce nechce vůbec, jí pouze kapsičky. Jogurty má rad, kakao a k večeři pouze chleba se žervé. Šunku, sýr taky odmítá. Jídlo se snažíme řešit různými doplňky stravy k navození chuti k jídlu. Věřím, že z toho vyroste. Teď v září nastupuje do školky a já doufám, že až uvidí ostatní děti, tak začne papat normálně. Více mě ale trápí ta závislost na mě. Je nešťastný i s manželem. Potřebovala bych poradit, jak ho to odnaučit. Před 8 měsíci jsem začala chodit na poloviční úvazek do práce, mysleli jsme, že se to zlepsi, když nebude furt se mnou. Ale je to stále stejně. Vždycky tu dobu přetrpi, pláče když odcházím. Neustále ho ubezpečuji, že se vrátím, že jdu jen do práce. Je vidět, že tomu rozumí, ale přesto se to nelepší, spíše naopak. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Šafránková

Dobrý den, ohledně synovy stravy se poraďte s ošetřujícím lékařem. Pokud dítě prospívá, i když konzumuje jen určitá jídla, pak není důvod k obavám. S lékařem byste ale také měli konzultovat případné doplňky stravy, které dítěti dáváte. Ne všechny musí být pro takto malé dítě vhodné. Také by možná bylo dobré, aby lékař chlapci udělal krevní obraz, jestli mu opravdu nějaké živiny chybí, abyste mu nepodávali nadbytečné množství některých živin či vitamínů. Některé děti vykazují při jídle zvláštnosti, jedí jen určitá jídla a vybírají si. Není dobré dítě do jídla nutit a nutit jej k experimentování. Nová jídla však je dobré nabízet, v případě zájmu nechat ochutnat. Chutě dětí se mění a časem třeba syn může být ke zkoušení jiných jídel přístupnější. Zvláštnosti v jídle však ale také mohou vykazovat děti např. s poruchami autistického spektra, či děti hodně v jídle konzervativní. Mám příliš málo informací a váš syn je příliš malý. Ohledně pobytu bez vás nepíšete, kdo syna hlídá, když jste v práci. To že pláče, když odcházíte bývá u dětí normální. Je potřeba mu to citlivě vysvětlit na úrovni jeho chápání a vývoje. Dobu odchodu však neprodlužovat, dítě ani nadměrně nelitovat, nemazlit apod. Potom by si myslelo, že váš odchod je něco mimořádného a je důvod se bát. Takto malé dítě také nemá ještě vyvinutý pojem času, žije přítomností a myslí si proto, že odcházíte navždycky. Trošku mi z vašeho popisu připadá, že maličko chcete, aby na váš syn byl závislý, že vám to dává dojem výlučnosti a důležitosti. To vše dítě vycítí. Proč myslíte, že dobu bez vás protrpí. Žádné malé dítě se pokud je o něj dobře postaráno, má dobře rozvinuté citové vazby a navíc třeba už zná osobu, která jej hlídá, se celé čtyři hodiny určitě netrápí a také není důvod , aby bylo nešťastné. Nemohou to být spíše vaše domněnky? Zkuste chování a vývoj syna zkonzultovat s dětským klinickým psychologem. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 06:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×