Inzerce
Inzerce
Inzerce

Můžete být sebelepší rodič, ale vše může být marné, pokud přijde meningokok

Reklamní sdělení společnosti GSK

Přesně takovou větu si pravděpodobně řekly jen v loňském roce desítky rodičů, jejichž malé dítě prodělalo infekci meningokokem B nebo C. Bakterie meningokoku způsobuje jedno z nejzávažnějších a nejrychleji probíhajících infekčních onemocnění. Kolem 10 % pacientů nákaze podlehne a téměř každý pátý, který meningokokovou nákazu přežije, trpí trvalými následky ve formě hluchoty, slepoty, poškození mozku či epilepsie. Při záchraně života musí mnoho pacientů podstoupit amputaci prstů nebo i celých končetin. Nejčastěji přitom meningokok napadá kojence a malé děti. Dostupnou, ale lidmi bohužel stále ještě opomíjenou ochranou je přitom očkování, které je doporučené pro kojence již od 2 měsíců věku.

Nejbezpečnější autosedačka, certifikované hračky a bio příkrmy… i to může být někdy málo

Každý rodič se snaží udělat pro své dítě maximum možného. Zejména prvorodiče se snaží opravdu nic nepodcenit a dbají na bezpečný a zdravý vývoj svého dítěte. Bedlivě sledují složení příkrmů, pečlivě vybírají kojenecké lahvičky a autosedačky s nejvyšším hodnocením. A někteří pro ještě větší pocit klidu zakoupí i speciální helmu chránící dítě na každém kroku. Rodiče se snaží dítěti dopřát co nejlepší start do života, zahrnout ho láskou a pozorností. Můžete být sebelepší rodič, ale vše může být marné, pokud přijde meningokok. Jen v loňském roce u nás prodělalo infekci meningokokem B nebo C celkem 22 dětí mladších pěti let. Tři z nich infekci nepřežily. Očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním jsou v ČR doporučena pro kojence ve věku od 2 do 11 měsíců, přičemž aplikace první dávky se upřednostňuje v průběhu prvního půl roku života. Dále je očkování doporučeno mj. pro děti ve věku 1–4 let. Již dříve byly k dispozici vakcíny proti meningokoku různých séroskupin. Od roku 2014 je k dispozici také vakcína proti meningokoku B, který je nejčastější séroskupinou meningokoku na našem území. A právě tento meningokok má v posledních letech na svědomí kolem 60 % případů invazivního onemocnění.

Až jeden z deseti lidí může mít bakterii meningokoku v nosohltanu. U nejmenších dětí je častým zdrojem nákazy rodič

Až jeden z deseti lidí (podle některých odborných zdrojů dokonce až 15 % mladých lidí) může mít bakterii meningokoku v nosohltanu. Bez jakýchkoliv zjevných příznaků je ji takto schopen přenášet po dobu až šesti měsíců. Nemoc se sice rozvine u méně než jednoho procenta nosičů, ale potenciálně se může kdokoli stát jejím přenašečem. Meningokoková nákaza se totiž jednoduše šíří kašláním, kýcháním nebo i přímým kontaktem s jejím přenašečem. Riziko přenosu bakterie je v případě přímého kontaktu s přenašečem až osmisetnásobné. Riziko invazivního meningokokového onemocnění zvyšuje také aktivní i pasivní kouření. Odborná studie prokázala, že u dětí do 15 let věku toto riziko stoupá trojnásobně, pokud kouří jeden z rodičů, a osminásobně, pokud kouří oba rodiče.

Onemocnění probíhá velmi rychle a příznaky se často podceňují, varuje dětská lékařka 

U nejmenších dětí je nejčastějším zdrojem nákazy rodinný příslušník – bezpříznakový nosič bakterie. Často se může jednat i o jednoho z rodičů, prarodičů nebo staršího sourozence. „Meningokoková infekce je mimořádně závažné, život ohrožující onemocnění, a nejen laici ji dokáží jen komplikovaně rozpoznat včas pro její snadnou zaměnitelnost s příznaky ‚obyčejné‘ chřipky. Jde především o vyšší teplotu, únavu, bolesti kloubů a případně ztuhnutí šíje. O to snadněji pak dochází k podcenění situace. Nejčastěji přitom meningokok napadá kojence a malé děti. Druhou skupinou jsou pak adolescenti a dospělí. Průběh nákazy je překvapivě rychlý – pouhých 24 až 48 hodin stačí na to, aby meningokok napadl mozek nebo přivodil otravu krve, v nejhorším případě dokonce i smrt. Pokud má pacient vysokou horečku a objeví se u něj vyrážka (krvavé skvrnky na kůži), která po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc,“ varuje před onemocněním dětská lékařka MUDr. Hana Cabrnochová, MBA. Základem komplexní léčby jsou antibiotika. Nezřídka je nutná i umělá plicní ventilace a připojení na dialýzu, protože nemocnému často selhávají plíce, ledviny i další orgány.

Nepovinné očkování, které může změnit život celé rodiny

Stabilně nejvyšší výskyt meningokokových onemocnění a nejvyšší smrtnost je ve věkové kategorii 0–11měsíčních dětí, s dominujícím meningokokem séroskupiny B. Očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním jsou v ČR doporučena pro kojence ve věku od 2 měsíců, přičemž aplikace první dávky se upřednostňuje v průběhu prvního půl roku života. Dále jsou očkování doporučena mj. pro děti ve věku 1–4 let. 

Očkování dětí proti meningokoku skupiny B vakcínou Bexsero je možné již od 2 měsíců věku. Počet dávek závisí na věku dítěte. Například u dětí ve věku 2 až 5 měsíců se očkování provádí ve schématu 3+1. U dětí ve věku 6 až 11 měsíců pak ve schématu 2+1. Se změnou očkovacího kalendáře na počátku letošního roku bude možná pro rodiče jednodušší zařadit i toto nepovinné očkování do očkovacího plánu dítěte.

Očkování proti meningokoku, resp. proti všem typům meningokokových onemocnění, se řadí mezi tzv. nepovinná očkování, která nejsou hrazena zdravotními pojišťovnami (s výjimkou vybraných rizikových skupin). Některé zdravotní pojišťovny však svým pojištěncům na očkování proti meningokokům přispívají. Například VZP přispívá až 2 500 Kč dětem do 18 let na očkování proti meningokokovým nákazám. Výše příspěvku pojišťoven se může lišit.

ZAJÍMAVOST: 

Anne Geddes fotografuje nejen rozkošná miminka, ale podporuje také Hnutí Mámy proti meningitidě 

Jistě znáte světoznámou fotografku Anne Geddes a její osobité ztvárnění malých miminek. Anne se i v letošním roce rozhodla podpořit celosvětovou kampaň společnosti GSK, Mámy proti meningitidě. Hnutí Mámy proti meningitidě se snaží pomoci lidem vysvětlit, jak důležitých je pro život dítěte prvních 24 hodin od vyslovení podezření na meningitidu, a snaží se zvyšovat povědomí o tomto onemocnění prostřednictvím jednotného a vzájemně propojeného úsilí matek z celého světa. U zrodu hnutí stálo 24 matek, které nafotily kolekci fotografií u světoznámé fotografky Anne Geddes a které se se světem podělily o svou osobní zkušenost s meningitidou. 

„Mámy proti meningitidě je silná kampaň, která staví na roli matek a vychází ze samé podstaty mateřství, které je pečující a zároveň silně ochranitelské a chce vždy pro dítě to nejlepší,“ uvedla ke kampani Anne Geddes a dále dodala: „Toto hnutí vychází z důvěry ve vlastní instinkty, na nichž je založeno následné jednání. Onemocnění meningitidou se rozvíjí hrozivou rychlostí. Tato kampaň se snaží zvýšit povědomí o tom, jak důležitých je pro život dítěte prvních 24 hodin po vyslovení podezření na meningitidu, informuje o rizicích a o důležitosti vakcinace.“ 

Více informací o meningokokových onemocněních a možnostech očkování naleznete také na stránkách

Podobně jako ostatní vakcíny ani přípravek Bexsero nemusí chránit 100 % očkovaných osob.

Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci, dostupnou též na

Bexsero je vakcína proti meningokokům skupiny B a je vázána na lékařský předpis. Přípravek není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění (s výjimkou rizikových skupin). Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce (obvykle do stehna nebo horní části paže). Aplikace vakcíny může být spojena s nežádoucími účinky, které jsou popsány v příbalovém letáku přípravku. O očkování se poraďte s lékařem. Případné nežádoucí účinky, prosím, nahlaste na cz.safety@gsk.com. Vakcinační akce č. j.: 59391/2017-11/OVZ je schválena Ministerstvem zdravotnictví ČR.
 
GlaxoSmithKline s.r.o.
Hvězdova 1734/2c
140 00 Praha 4
Česká republika
Tel.: 222 001 111
e-mail: cz.info@gsk.com
www.gsk.cz

Schváleno 6/2018    CZ/BEX/0023/18

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Můžete být sebelepší rodič, ale vše může být marné, pokud přijde meningokok - diskuze

Poradna

Dobrý den,je možné očkovat prvorozene dítě (2,5 roku) na meningokoka (Bexsero,Nimerix) v okamžiku, kdy jsem těhotná? Existuje nějaké riziko přenosu a nakažení embrya? Děkuji, Vacková

Dobrý den, 

oba druhy vakcín proti meningokokovým infekcím – jak proti B tak i čtyřvakcína proti seroskupinám A,C,Y,W – jsou neživé a přenos od očkovaného na osoby v okolí proto nehrozí. V dané situaci je očkování možné, nemusíte mít obavy. U Bexsera se doporučuje preventivní podání paracetamolu těsně po očkování a následně ještě 2-3 dávky po šesti hodinách - jako prevence horečky a pro snížení lokální bolestivosti v místě vpichu. Dá se to však zvládnout i bez toho. V porovnání s tím, čeho jsou meningokoky schopné, je to nevýznamné. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

  
 
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 04.11.2019, 07:09
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce