Inzerce
Inzerce
Inzerce

Preventivní vakcinace – není důvod k obavám

Očkování dětí je v posledních letech poměrně „horkým“ tématem. Podle dlouhodobých zkušeností dětských lékařů, epidemiologů a dalších odborníků nejsou ale obavy namístě a prevence závažných onemocnění by měla být hlavním argumentem rodičů při rozhodování, zda jejich ratolest nechat očkovat. Vedle povinného hrazeného očkování jsou i ta nepovinná, hrazená nad rámec veřejného zdravotního pojištění, která mohou rodiče zařadit do individuálního očkovacího kalendáře svého dítěte a na něž Oborová zdravotní pojišťovna přispívá zajímavou částkou. 

Nevěřte neprokázaným mýtům

Tzv. plošné očkování má svůj smysl a nelze ho zastavit „jenom“ proto, že se některé z vakcinovaných onemocnění v dané zemi už nevyskytuje. To by bylo možné udělat až ve chvíli, kdyby nemoc zmizela celosvětově, což by byl, samozřejmě, ideální stav. Předčasné ukončení očkování by naopak mohlo vést k epidemiím i v zemích, v nichž bylo ono konkrétní onemocnění v podstatě vymýceno.

OZP přispívá na očkování až 1 000 Kč

Přehled povinných, ale i nepovinných vakcinací plně hrazených z veřejného zdravotního pojištění, i doporučený věk, kdy bychom měli nechat děti očkovat, najdete například na stránkách Státního zdravotního ústavu (http://www.szu.cz/uploads/Epidemiologie/Ockovani/detsky_ockovaci_kalendar_1_002_.pdf). 

Je ale mnoho jiných, velmi závažných nemocí, jež mohou zanechat i trvalé následky, u nichž vakcinace není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Oborová zdravotní pojišťovna proto zařadila mezi benefity pro své pojištěnce příspěvky na očkování například proti klíšťové encefalitidě, meningokokové infekci typu A a C, hepatitidě nebo HPV. Právě teď v září mohou pojištěnci OZP čerpat příspěvky na očkování prostřednictvím kuponu, a to do max. výše 1 000 Kč. Na mnohem vyšší částky lze dosáhnout prostřednictvím kreditů ve VITAKARTĚ během celého kalendářního roku.

Inzerce

Chytrý pomocník jménem VITAKARTA

Nejjednodušší způsob, jak u OZP získat benefity a čerpat příspěvky, nabízí aplikace VITAKARTA. Jejím prostřednictvím klient OZP může z pohodlí domova využít veškerých služeb, aniž by musel osobně navštívit kamennou pobočku. Na webu i v mobilní verzi VITAKARTY lze kontrolovat přehled uhrazené péče, spravovat osobní zdravotní profil, kontrolovat léky a jejich vzájemné interakce. V rámci VITAKARTY je také možné nahlásit změnu osobních údajů, ztrátu průkazu pojištěnce nebo např. podat přehled OSVČ či uhradit pojistné. Pojištěnci OZP zaregistrovaní ve VITAKARTĚ mají k dispozici zdarma 24 hodin denně a 7 dní v týdnu asistenční službu, prostřednictvím které mohou s lékaři specialisty konzultovat ať již telefonicky, nebo online dotazem svůj zdravotní stav. V neposlední řadě mohou využít možnosti objednání ke specialistovi v pokud možno co nejkratších lhůtách. 

Přes 50 benefitů

VITAKARTA nabízí více než 50 příspěvků rozdělených do programů na podporu zdraví a zdravého životního stylu. Výše příspěvku závisí na získaných kreditech (bodech), kdy kromě základní výše, kterou automaticky získává každý klient OZP, lze počet kreditů navýšit za aktivní přístup k péči o své zdraví, např. za absolvování preventivní prohlídky u zubního lékaře. Veškeré získané kredity lze převést na jakoukoliv jinou osobu, čímž se otvírá možnost získání příspěvků ve velmi zajímavých částkách.

V neposlední řadě VITAKARTA nabízí možnost čerpání příspěvků prostřednictvím tzv. kuponů na prevenci. Tyto příspěvky nejsou nijak vázány na počet získaných kreditů a může je čerpat každý pojištěnec, který splní podmínky daného programu. Již druhým rokem lze čerpat kupon na dentální hygienu ve výši 2 000 Kč, kupon na očkování ve výši 1 000 Kč a příspěvek 500 Kč na preventivní aktivity, jako jsou plavání, rehabilitační procedury, dětské sportovní kroužky, ale také vitamíny, rovnátka, brýle a čočky nebo test na covid-19. Od 1. 8. 2020 mohou klienti OZP nově čerpat příspěvky prostřednictvím kuponů na preventivní vyšetření onkologických onemocnění, a to rakoviny kůže, prsu, dutiny ústní, prostaty, ledvin a nádorů břišních orgánů, či na prevenci dalších civilizačních chorob, jako je osteoporóza a infarkt.

Inzerce

Více na 

Inzertní sdělení
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Preventivní vakcinace – není důvod k obavám - diskuze

Poradna

Chování miminka

| B82 | 18.02.2021, 18:16

Dobrý den,

mám doma 2 měsíce a kousek miminko. Chtěla bych se zeptat, snad to popíšu správně, na chování, případné "drncání" natřásání" miminka, Chovám ji v ruce, vždy hlídám hlavičku, když brečí utišuju ji houpáním držím jí na svém tělem a její tělíčko a hlavně hlavičku fixuji, případně ji v trochu rychlejším tempu v obou případech, hlavně v tom druhém, rychlejším "třesením" tedy pohybu kdy jde jakoby nahoru ruku mám po zadečkem a druhou fixuji hlavičku a tělíčko se zvedá, jakoby vytahuje nahoru, dále lehké drncání na kolenou nebo v autosedačce kdy hlavně v té sedačce se jí ta hlavička díky narážení spodní části sedačky na kuchyňskou linku jako by "třes" ale nejde dozadu ani dopředu, mám tam zdravotní vložku, jen se třese podobně jako v kočárku když se jede přes kostky, takto to dělám v podstatě od narození, hlavička je vždy fixovaná ale i tak dochází k tlaku na mozek? Bojím se abych jí nezpůsobila poškození mozku, také sem četla o syndromu třesoucího dítěte, což mě děsí, tak doufám, že je to všechno v pořádku s tímto třesením a drncáním které uvádím, snad je můj popis srozumitelný, vím, že případě syndromu třesoucího dítěte se jedná opravdu o hrubé zacházení... Jaké jsou kdyžtak příznaky?
Malá se směje, je čilá a celkem mi přijde v pohodě, prosím tedy o radu. Děkuji

Dobrý den, jemné drncání dítěti nevadí, nedochází k poškození mozku.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 19.02.2021, 15:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce