Inzerce
Inzerce
Inzerce

Koupel jako sbližující rituál pro rodiče a jejich děti

Začátky rodičovství jsou plné otázek. Mnoho z nich se přitom vztahuje k pravidelné hygieně, na níž má každý odlišný názor. Kdy můžeme začít své novorozené miminko koupat? A jak často bychom ho měli umývat? Nejen na četnost, ale i délku koupele a její pravidelnost se běžně ptá snad každý novopečený rodič. Společné chvilky v obklopení teplé vody však nemusí být pro rodiče jen povinností, ale také potěšením, jež si společně se svým potomkem užijí.

Koupel se může stát skvělým relaxačním rituálem pro kojence i batolata. Dávno neplatí, že by měla probíhat jen večer před spaním, můžete ji uskutečnit kdykoli během dne, přesně podle vašeho časového vytížení nebo nálady. Koupel vám pomocí vzájemných doteků umožní nenásilně posilovat vzájemné pouto, ale také aktivovat smysly dítěte a užívat si s ním neopakovatelnou radost z volného pohybu.

První koupel

Období bezprostředně po narození je důležité především z hlediska spojení s novorozencem. Blízký kontakt s pokožkou a magická směs hormonů zajišťují, že se mezi rodiči a dítětem vytvoří pevné pouto. V první hodině po porodu je miminko obzvlášť ostražité a velmi brzy začne hledat prsa své matky. Unáhlené umývání kojence může narušit kontakt matky s kůží dítěte a mít tak nepříznivé dopady na hladké nastartování kojení. Novorozence stačí pečlivě osušit, udržovat v teple a zajistit přímý kontakt s holou kůží matky nebo otce. To pomáhá pokožce dítěte zvyknout si na svět mimo dělohu.

Inzerce

Přirozená ochrana pokožky

Vernix caseosa neboli mázek je výživná a ochranná vrstva, která po narození zcela nebo částečně pokrývá pokožku dítěte. Není ji nutné smývat nebo odstraňovat, během prvních dní života se postupně vstřebá a dodává jemné dětské kůži lipidy a vlhkost, zajišťuje udržení vyváženého pH. Suché zbytky mázku v záhybech pokožky by však měly být po několika dnech jemně odstraněny, a to nejlépe dětským olejem, aby nedošlo k podráždění. Od tohoto okamžiku můžete bez výčitek začít své dítě pravidelně koupat. Není nutné čekat na odpadnutí pupečníku, nezapomeňte však oblast pupku po koupeli vždy šetrně osušit.

Správné načasování

Některá miminka jsou koupelí stimulována a aktivizována, což jim ztěžuje následné usínání. Pokud je i vaše dítě takové, zkuste přesunout koupání do ranních hodin nebo na dobu, kdy je miminko vyspané. Rodiče během prvních týdnů sami přijdou na to, která doba je pro koupel jejich potomka nejvhodnější, důležitá je především trpělivost a čas na vzájemné seznámení. Pro mnoho maminek se ukázalo jako užitečné před koupáním miminko nakojit – hladové dítě je totiž jen zřídkakdy uvolněné.

Inzerce

Jak často a jak dlouho?

I v případě pravidelné hygieny se rodiče mohou řídit tím, co přesně jejich dítě vyžaduje. Miminka, která mají ráda vodu, se mohou koupat každý den. Stejně tak je ale v pořádku, když bude mezi koupelemi několikadenní pauza. Děti, jež koupání zcela odmítají, není třeba zbytečně nutit. Stačí to čas od času zkusit znovu, v klidu a bez násilí. Obecně platí, že v době, kdy se mohou děti samy posadit, rády tráví čas ve vodě. Co se týče délky samotné koupele, doporučuje se pobyt ve vodě mezi 3 až 10 minutami; starší děti však samozřejmě mohou zůstat déle, protože jejich tělo tak rychle nevychladne.

Inzerce

Klíčová teplota

Důležité je také prostředí, v němž se miminko koupe: místnost by měla být útulná (děti dávají přednost tlumenému světlu) a vytopená (alespoň 24 ℃). Teplota vody pro koupel by měla být přibližně 37 ℃. Pokud zrovna teploměr k dispozici nemáte, můžete zkusit jednoduchý test pomocí vlastní pokožky - ta je nejcitlivější v oblasti lokte. Nikdy na měření teploty vody ve vaně nepoužívejte ruce a prsty, protože ty jsou zvyklé na vyšší teploty.

Přírodní péče

Pokud chcete, aby byla koupel pro vaše miminko co nejblahodárnější, zkuste do vody přidat koupelový přípravek, který byl speciálně vyvinut pro citlivou dětskou pokožku. Ten totiž pomůže jemně čistit pokožku od zbytků výkalů i krému na opruzeniny. Samotná čistá voda je také v pořádku, ale může způsobit vysoušení jemné dětské pokožky. Stejně tak se nedoporučuje ani používání koupelových pěn. Weleda Měsíčková kojenecká koupel obsahuje výživné látky, jako je například mandlový olej, ale i účinné výtažky z rostlin – měsíčku a heřmánku – se zklidňujícími účinky. U dětí s velmi suchou pokožkou lze do koupele přidat malé množství Měsíčkového kojeneckého oleje od Weledy, jenž je bez parfemace a pokožku tak zbytečně nezatěžuje ani nedráždí. Jakmile však do vody přidáte olej, buďte opatrní, neboť na pokožce vytvoří kluzký film. Pro neklidné a rozrušené děti je pak ideální Weleda Měsíčková koupel s bylinkami s obsahem organického tymiánu, který pomůže tělo dítěte zahřát a uvolnit.

Inzerce

Po koupeli

Po tom, co vyndáte miminko z vaničky, je potřeba jej důkladně zabalit a rychle osušit, nejlépe měkkým předehřátým ručníkem. Pokud poblíž nemáte žádný zdroj tepla, lze ručník předehřát na vlastním těle. Velmi vítaná je po koupeli také uklidňující masáž. Využít můžete i dětských přípravků, třeba Měsíčkového kojeneckého oleje od Weledy bez parfemace, který pomůže vyživit a chránit citlivou pokožku vašeho miminka. Ještě před tím, než dítě oblečete, můžete nanést Weleda Měsíčkový dětský krém.

Pláče vaše dítě po koupeli? Možná právě díky několika řádkům níže zjistíte, proč:

 • Miminko mohlo vylekat náhlé ukončení příjemného pocitu beztíže nebo změna z teplé vody ve vaně zpět do chladnějšího ovzduší. Možná se právě chystalo uvolnit a bylo vyrušeno tím, že jste jej osušili a oblékli.
 • Koupel mohla vyvolat pocit hladu nebo chuť k jídlu. Koupání je vzrušující, a dokonce i vyčerpávající, vaše dítě proto může vyžadovat nejen blízkost, teplo a pocit bezpečí, ale i jídlo.
 • Nakrmení dítěte, dostatečný kontakt s pokožkou a zahřívání tělem a ručníkem nebo přikrývkou jsou ověřené způsoby, jak tyto potřeby uspokojit a miminko spolehlivě uklidnit.
 • Po koupeli je čas na osušení, péči o pokožku a oblékání – ideálně do oblečení, které příliš silně nevoní pracím prostředkem.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Koupel jako sbližující rituál pro rodiče a děti - diskuze

 • Koupel jako sbližující rituál
  U nás od narození dceru koupe tatínek.
  Vytvořili si tím nádherný vztah a malá se na každé koupání neskutečně těší a naplno si ho užívá.
  Akin33   | 30.11.2021 20:41:33
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den paní doktorko, reaguji na Vaši odpověď ohledně mého minulého dotazu- psala jsem Vám,že se syn (4 roky) ve spánku potí i když v místnosti kde spí je chladno. Poradila jste nasadit vit.D, ten syn už ale dlouhodobě bere- užívá rybí olej,kde je ve složení zastoupený i vit.D3,předpokldám,že tedy taková dávka je dostačující,ale zřejmě neřeší tento problém. Mám to tedy nějak řešit se svou lékařkou,nebo myslíte,že to pocení nesignalizuje jiný problém?Ještě jednou Vám moc děkuji za odpověď na můj dotaz.VH

Dobrý den. Ano, zkonzultujte stav se svým pediatrem.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 27.11.2022, 20:31
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×