Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kojenecké plavání prospívá dítěti i matce. ZP 211 vám na něj přispěje

Plavání s kojenci je u nás stále populárnější. Pravidelný pobyt ve vodě podporuje a urychluje psychomotorický vývoj kojenců a zlepšuje jejich pohybovou koordinaci. Navíc je to aktivita prospěšná i pro samotnou matku, která tak naváže nové kontakty a vymaní se ze sociální izolace. 

„Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nabízí z fondu prevence speciální program pro děti, V rámci tohoto programu mohou rodiče pro své dítě pojištěné u ZP 211 čerpat  až 1000Kč na plavání s miminkem.“ říká tisková mluvčí ZP 211 Hana Kadečková. 

Pravidelný pobyt ve vodě podporuje a urychluje psychomotorický vývoj kojenců a zlepšuje jejich pohybovou koordinaci. Je však nutné upřesnit, že nejde o skutečné plavání, ale spíše o polohování ve vodě na zádech a na bříšku, jistou hrou rodiče s dítětem, při které se dítě naučí potápět, cítit se ve vodě bezpečně. 

Konkrétní plavecký styl jsou schopny se naučit asi tak pětileté a starší děti. Voda a plavání nemusí vyhovovat úplně všem dětem. Je tedy potřeba brát ohled na individuální vývoj miminka.

Začít se může už ve třech měsících

S plaváním kojenců se může začít už ve třetím měsíci ve speciálních vanách, kdy matka vede plavání zvenku. V dobrém klubu navíc dostane spoustu užitečných informací o psychomotorickém vývoji dítěte. 

Po ukončení pátého měsíce už je možné přejít z vaniček do speciálních bazénů. Co se týče teploty vody, ve vaničkách se začíná podle přání rodiče, klidně na 37°C a pak se postupně snižuje. V bazénech bývá voda někde 32°C, většinou 30°C.

Klub musí být dobře vybaven

Než se rozhodnete, že začnete se svým miminkem chodit na plavání, ověřte si, že jste si vybrala kvalitní klub. Zajděte tam předem a vše si nechte ukázat. 

Klub by měl mít kromě koupacích van a bazénů i prostor pro adaptaci na změnu teplot a místo na malé občerstvení. Rozhodně se nedoporučuje hned po plavání jít s dítětem ven. Chce to chvíli času na tepelnou adaptaci. Přitom se můžete seznámit a popovídat s ostatními maminkami.

Klub má mít i speciální prostor na přebalení, oblečení a nakojení dítěte, na jeho bezpečné odložení ve chvíli, kdy se maminka sprchuje a převléká. Samozřejmostí by mělo být místo na úschovu kočárků.

Další informace o příspěvcích a benefitech ZP 211: 

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Kojenecké plavání prospívá dítěti i matce. ZP 211 vám na něj přispěje - diskuze

Poradna

Žehlení plen

| shopgirl.l | 02.07.2019, 10:17

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že se setkávám se zcela odlišnými názory, ráda bych se zeptala na názor odborníka. Kožní lékař není v nabídce, tak jsem zvolila lékaře dětského. V říjnu budeme mít miminko a zatím jsem předvědčená o tom, že nechci používat jednorázové plenky (vyjma výletů a cest). Velmi se ale liší názory na to, že bylo vždy zažité pleny vyvářet a žehlit, přičemž dnes se stále více dočítám o praní na 60 stupňů a nežehlení. Je mi jasné, že záleží i na materiálu plínek (bambusovým se prý snižuje žehlením savost atp.). Nicméně jsem se dočetla i názory, že nebezpeční mikroby se ničí již při 57 stupních a že žehlení plenku steriluje pouze dokud nevychladne, takže pokud ji pak složím a dám do skříňky, postrádá žehlení “dezinfekční” význam. Rozhodně chci miminku dopřát to nejlepší, ale také jsem zastánce názoru “v pohodě máma, v pohodě dítě”, takže proč dělat zbytečné věci na úkor času s miminkem či odpočinku. Ale než spekulovat, ocenila bych radu lékaře a odborníka. Ať už vezmu, že bychom používali plenky klasické bavlněné a možná i bambusové.
Mockrát děkuji za Vaši odpověď a Váš čas.
Laďka S.

Dobrý den. Nemám zkušenost s bambusovými plenkami, bavlněné plenky doporučuji žehlit do 3 měsíců, nejen z důvodů lepší desinfekce, ale i zjemnění povrchu pleny.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 02.07.2019, 13:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce