Inzerce
Inzerce
Inzerce

Když se miminko narodí předčasně, je to pro celou rodinu velmi náročné, říká Lucie Žáčková z organizace Nedoklubko

Organizace Nedoklubko dlouhodobě pomáhá předčasně narozeným miminkům a jejich rodičům. Rodinám poskytuje okamžitou a ucelenou informační podporu a zvyšuje povědomí o neonatologii v ČR i na mezinárodní úrovni. Ředitelkou organizace je Lucie Žáčková, jejíž dcera se narodila v 6. měsíci těhotenství.

Dovedla byste nám popsat, čím si rodiče po předčasném narození jejich miminka procházejí?

Pro celou rodinu je to náročné životní období. Předčasný porod přichází ve většině případů nečekaně, na takovou situaci nikdo není připraven a rodiče se tak ocitají ve zcela novém prostředí, cítí strach a hlavně maminky pocity selhání a viny. Je to velmi individuální, ale čím je miminko menší a nezralejší, tím je strach o život a budoucnost miminka silnější a větší. Roli ale hraje celá řada okolností.

Co je čeká z lékařského hlediska?

To závisí na týdnu a míře nezralosti miminka. Záleží také na porodní hmotnosti a důvodu, pro který přišlo na svět dříve. Mají problémy s poporodní adaptací, nemají vyvinuté plíce a další orgány, nejsou schopné sát a přijímat potravu. Nejčastěji mají problémy s dýcháním, krevním tlakem, po porodu většina dětí potřebuje přísun živin pomocí infuze, ale současně se i začíná s prvními kapkami mateřského mléka pomocí sondy přímo do žaludku. Miminka jsou ohrožena infekcemi, protože nemají zralý imunitní systém. V prvních dnech je také velké riziko krvácení do postranních mozkových komor v důsledku oběhové a ventilační nestability, často je dítě ohroženo také zánětem střev v důsledku nezralosti trávicího traktu. Máme ovšem v České republice velmi dobré výsledky neonatologické péče, řadíme se ke špičkám ve světě, a tak se neustále zvyšují šance na život předčasně narozených dětí bez větších komplikací. Máme také celosvětově ty nejlepší výsledky pozdní mortality a morbidity novorozence, což znamená nízkou úmrtnost novorozence a nízké riziko těžkého postižení.

Inzerce

Kolik dětí se ročně v ČR narodí předčasně?

Ročně se u nás narodí přibližně 8 500 dětí předčasně, tedy asi každé dvanácté.

Jak péče o takto malá miminka probíhá? Jaké speciální pomůcky jsou potřeba v perinatologických centrech?

Velmi důležité je vědět, že u nás již třicet let funguje tzv. třístupňový systém péče o novorozence a je potřeba vědět, že o extrémně nedonošené novorozence se dokáží postarat ve 12 perinatologických centrech intenzivní péče a dále v 15 centrech intermediární péče, kde se starají o miminka narozená od cca 31. týdne těhotenství.

Fyziologické těhotenství trvá 40 týdnů, tedy 9 kalendářních nebo 10 lunárních měsíců. Narodí-li se miminko před ukončeným 37. gestačním týdnem, je porod považován za předčasný. Hranice životaschopnosti plodu je v různých státech světa stanovena na jiný gestační týden. V České republice byla v roce 1994 legislativně snížena hranice životaschopnosti na porodní hmotnost 500 g nebo ukončený 24. týden těhotenství, přičemž i menší děti, pokud se narodí v dobrém stavu, nejsou zcela bez šance. 

Inzerce

Podle gestačního stáří (neboli délky těhotenství) dělíme nezralé novorozence na několik kategorií. Nejpočetnější je skupina lehce nezralých novorozenců (narozeni v 34.–36. týdnu těhotenství), ročně se jich narodí přibližně 6 000. Středně nezralých novorozenců (narozených v 32.–33. týdnu těhotenství) se ročně narodí přibližně 1 100. Těžce nezralých novorozenců (narozených v 28.–31. týdnu těhotenství) se ročně narodí cca 850 a nejméně je extrémně nezralých novorozenců (narozených před 28. týdnem těhotenství), těch se v České republice narodí zhruba 400 za rok. (MUDr. Tereza Lamberská, Ph.D. – úryvek z knihy Když přichází na svět miminka do dlaně).

Péče o taková miminka vyžaduje vysoce specializovaný zdravotnický personál. Lékaři a sestry, kteří o takto nezralá miminka pečují jsou profesionálové v oboru neonatologie. Vedle vysoké úrovně lidských zdrojů je také potřeba přístrojové vybavení od inkubátorů, vyhřívaných lůžek přes různé monitory životních funkcí po nemocniční odsávačky mateřského mléka. K nezbytnému drobnému vybavení pak neodmyslitelně patří pelíšky, různé polohovací pomůcky, dečky, monitory hluku na oddělení, přehozy přes inkubátor, nebo také malinké plenky, které odpovídají velikosti i těch nejmenších pacientů.

Inzerce

Co byste vzkázala rodičům, kterým se právě předčasně narodilo miminko?

Přála bych jim, aby se co nejdříve snažili přijmout celou situaci. Je důležité si uvědomit a smířit se s tím, že nastalá situace je nevratná, že miminko je už na světě a obrovský díl péče a zodpovědnosti je nyní na rodičích. Na tom, jak se k tomu postaví, jak budou i dílčími kroky pro miminko oporou. Aby mu důvěřovali, respektovali a naslouchali radám lékařů a sester. Aby se i přes možná úskalí co nejvíce věnovali miminku, aby u něj byli, alespoň maminka, po celou dobu hospitalizace. Situace, ve které se nyní ocitají je velmi těžká, emocionálně náročná. Zdravotní stav miminka kolísá, jsou dny, kdy jde vše dobře a dny, kdy se nedaří. Ale v těch všech dnech musí dítě cítit přítomnost a účast rodičů. Chovat ho, klokánkovat, být s ním. Je to pro uzdravování miminka i psychický stav maminky to nejdůležitější. A moc bych všem přála, aby všechno šlo dobře, aby se dětem komplikace vyhnuly a rodiče si mohli své miminko v pořádku odvézt domů, do jeho vlastní postýlky. Pro všechny rodiče předčasně narozených dětí jsme tady my v Nedoklubku. Připravujeme edukativní materiály, příručky, nedávno jsme vydali knihu pro těhotné ženy, kterým hrozí riziko předčasného porodu. Podílíme se na výzkumu příčin a prevence předčasného porodu a různými osvětovými kampaněmi a akcemi zvyšujeme povědomí o této problematice.

Více o Nedoklubku na: www.nedoklubko.cz

Pro pohodlí a rychlý růst předčasňátek

Aby předčasně narozená miminka měla co největší pohodlí, dobře spala, rychle sílila a mohla jít co nejdříve domů, bude značka Pampers ve spolupráci s organizací Nedoklubko a svými zákazníky přispívat na nákup hnízdeček Neobed. Zapojit se může až do 7. června jednoduše úplně každý – stačí zakoupit jakýkoli produkt (nebo rovnou celou zásobu!) Pampers v prodejnách Tesco a automaticky přispějete na nákup hnízdeček Neobed organizací Nedoklubko.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Lucie Žáčková, Nedoklubko: Když se miminko narodí předčasně, je to pro celou rodinu velmi náročné - diskuze

Poradna

Špatný spánek

| HeroutM | 10.06.2022, 14:25

Dobrý den, nevím jestli se obracím na správného odborníka, ale potřebovali by jsme pomoci/poradit:
Miminko 11 měsíců nám strašně špatně spí, kolikrát to je otázka i hodin než se nám ho podaří položit do postýlky
Na rukách usne, ale odložení do postýlky je strašně složité a neustále se budí , protahuje, klepe nožkama a brečí
Opravdu nevíme , jak s ním správně postupovat aby hezky usnul
Je už hodně těžký cca 12kg, takže uspávání na rukou je dost bolestivé
Budu rád za jakoukoliv odpověď či pomoc
Děkuji moc
S pozdravem Michal Herout

Dobrý den, mám velmi málo informací na nějakou efektivní radu. Nevím, jestli takto špatně chlapec spává od narození, nebo se jeho spaní zhoršilo až nyní v 11 měsících? Jak vypadá jeho třepání nožkama a protahování. Děti mívají různé spánkové fáze a období, kdy spí hůře a lépe z různých důvodů, může to být bouřlivým vývojem, růstem zubů, změnou denního rytmu, životosprávy, spánkového rituálu, psychického přetížení v důsledku změn v rodině a mnoho dalších důvodů. Obecně je dobré rozhodnout se pro jeden rituál ukládání a ten dodržovat. Pokud dojde ke změně, třeba že se rozhodnete pro usínání syna v postýlce místo na rukou, což bych vám doporučovala, pak musíte počítat s tím, že dítě může být rozhozené a může několik večerů plakat, než si zvykne. Je potřeba k němu přistupovat citlivě, být u něj, konejšit ho slovně, doteky, hlazením, aby neměl pocit, že je sám. Nebrat ale miminko do náručí, jinak můžete začít od začátku a proplakané večery byly zbytečné. Ve vašem případě bych ale raději spánek chlapečka konzultovala s dětskou lékařkou, povězte jí hlavně o třepání nožkami a protahování, které syn dělá i o potížích s usínáním. Lékař pak rozhodne zda není potřeba odborné vyšetření, nebo vám poradí. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 14.06.2022, 22:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×