Kamevéda aneb jak vychovat dítě, aby bylo v životě úspěšné

Už jste slyšeli o Kamevédě? Jedná se o filozofii výchovy dítěte, založenou na rovnováze intelektuálního a pohybového rozvoje.  Jejím zakladatelem je Čech Pavel Zacha, který pomocí této promyšlené, ale velmi přirozené filozofie vychoval svého syna – nyní úspěšného hráče NHL. Pojďme si Kamevédu a její principy představit blíže.

Kamevéda neboli komplexní multirozvojová výchova dětí se zaměřuje na přirozený intelektuální a pohybový rozvoj dítěte hned po jeho narození. Jejím cílem je vychovat z něj šťastného a úspěšného jedince, který bude hravě zvládat svou profesi i osobní život. Jak toho dosahuje?

Principy Kamevédy

Na základě aktuálních vědeckých objevů v oblasti genetiky, molekulární biologie, antropologie, výživy či pedagogiky Kamevéda v prvé řadě doporučuje, aby dítě již v raném dětství plynule přecházelo mezi rozumovými a motorickými činnostmi. Mělo by si hrát, spontánně se zábavnou formou učit a být prakticky po celý den aktivní. Rodiče by ho přitom měli zodpovědně stimulovat, motivovat a podporovat.

Už v této fázi se dítě svými úspěchy a preferencemi výrazně podílí na výběru hlavního směru svého dalšího vývoje a budoucí kariéry. Tím Kamevéda vyvrací zažitý názor, že dítě si své koníčky vybírá až v předškolním, ne-li pozdějším věku. „Zjednodušeně můžeme říci, že tomu, co dítěti v první fázi vývoje nejvíc jde a zároveň ho nejvíc baví, se v další fázi věnujeme více než ostatnímu – u mého syna šlo o sport, u jiných dětí to může být třeba umění nebo technika,“ objasňuje svou filozofii Pavel Zacha. „Už v raném věku tak společně s dítětem najdeme oblast, ve které může být úspěšné. V další fázi potom odhalíme konkrétní odvětví – například hokej, jak tomu bylo u nás, anebo výtvarné umění, matematiku atd. To následně systematicky rozvíjíme víceméně až do dospělosti našeho potomka.“

Profesionální rodičovství

Ke svému naplnění tedy Kamevéda vyžaduje jakousi vrcholovou formu profesionálního rodičovství, kdy je dítě v hierarchii rodiny posunuto v žebříčku hodnot a pozornosti na první místo. Rodiče se mu zvlášť ve věku do šesti let věnují mnoho hodin denně na plný úvazek. Výsledky dle Pavla Zachy ovšem stojí za to a rodičům se jejich snaha vrací: „Kamevéda je reálná cesta, jak zvládat náročnou profesi s neobyčejnou lehkostí. Je to cesta z prostředí průměrných do světa jedinců mimořádných a úspěšných.“ Abyste jako rodiče tuto náročnou cestu zvládli, připravil Pavel Zacha řadu pomůcek, které vám na ní pomohou.

Knížky, hry i domácí tělocvična

Především jsou to tři

První díl Jak vychovat šampiona se zaměřením na vrcholový sport vás provede komplexní výchovou dítěte od jeho narození až po první třídu základní školy. Ve druhém dílu Strategie úspěšné výchovy se dozvíte, jak dítě dovést k životnímu úspěchu, maximální prosperitě a vysoké intelektuální úrovni.

Zatím poslední díl Správné dítě je určený pro rodiče i děti. Obsahuje pohádkové příběhy, které jsou podkladem pro plnění různorodých úkolů ve stejnojmenné hře. Ta děti vede k poznávání přírody, učení se sebekontrole a respektu k okolí, rozvíjení jazykových schopností, ale také budování vzájemného vztahu s rodiči.

Kromě knížek a hry nabízí Kamevéda i

vhodnou pro rodiče, kteří chtějí své děti vést k pohybovým aktivitám všeho druhu. „Jakmile si děti na aktivní pohyb zvyknou, stane se po celé mládí jejich součástí a jejich 'vyznáním'. To, že se dnešní děti tak málo pohybují, není přece jejich vina. Přišly na svět se stejnou touhou pohybovat se a být aktivní jako všechny předchozí generace. Ale svět se změnil. My dospělí jsme změnili naše současné prostředí a neuvědomili si, co to konkrétně u dětí způsobí. Kamevéda nabízí cestu, jak z toho ven,“ shrnuje smysl domácí tělocvičny, ale vlastně i celé Kamevédy Pavel Zacha.


A aby toho nebylo málo, má Kamevéda i svůj vlastní

jehož členové mají privátní přístup k nejnovějším výsledkům vědeckých studií souvisejících s výchovou a rozvojem dětí, k rozhovorům s odborníky z této oblasti, k informacím od rodičů výjimečných dětí atd. Pokud Vás Kamevéda zaujala, můžete se stát jeho členy ještě dnes.

Více informací o Kamevédě naleznete na

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kamevéda aneb jak vychovat dítě, aby bylo v životě úspěšné - diskuze

Poradna

Dobrý den,

máme roční holčičku která je už od malička živel. To nám ovšem nevadí já sama jsem temperamentní člověk a přítel též.

Náš problém je následující.

Od 6 měsíce jsem začala chodit parkrat v týdnu na 2-3 hodiny na brigády, proto když jsem přišla domu jsem se dceři snažila věnovat na 200% abych ji vynahradila cas kdy jsem byla mimo domov. Postupem casu se z dcera stávala přísavka.

Momentalne jsme v situaci kdy kazdy den chodim na 4 hodiny do práce a ona je doma s tatínkem. Cele dopoledne je neskutecne hodna! Nefnuka, dokáže si sama hrát, poslouchá, naprosto vzorna. To same je kdyz prijde návštěva, nebo je na vikend u babicky! Vsichni z rodiny ji chválí jak je vzorný dite.

Jak mile se vratim z práce promění se v ufnukaný klíště, které me nenechá ani si zout boty.
Nas společný cas od doby co přijdu domu vypada asi tak ze ji mam nonsto zavesenou na nohách, kdyz ji řeknu ne, to nedělej ( normálním hlasem) začne okamžitě fnuka, knourat, nedělá ji problem začít okamžitě brecet. Hrozne me to unavuje. Chvilkama začíná byt i zla. Vyrazí mi jidlo z ruky, ohanbí se po me. Mrzi me ze to dela jen v me přítomnosti. Přítel mi to predhazuje ze kdyz je s nim je uplne skvela. co proto muzu udelat aby to přestalo? Nema ze me žádný respekt ani kdyz zvýšim hlas.

Děkuji moc za jakoukoliv radu.

Dobrý den, chování dcery je spíše důsledkem normálního vývoje vztahu k matce, než problémovým chováním. Je přirozené, že roční normálně se vyvíjející se dítě chce být co nejvíce v přítomnosti své matky a dožaduje se její pozornosti. Z vaší strany se tedy o žádnou výchovnou chybu nejedná. Dcerka se prostě ve svém věku a s ohledem na stupeň svého vývoje neumí jinak vyrovnat s vaší nepřítomností po dobu strávenou v zaměstnání. Pokud se ji budete snažit odehnat, tak se pak vaši pozornost bude snažit upoutat jakýmikoliv prostředky. Naopak se na ni po vašem příchodu z práce připravte, překonejte svoji případnou únavu a snažte si jí co nejvíce věnovat, chovejte ji, mazlete se s ní, hrajte si s ní dokud to bude vyžadovat a potřebovat. Jedná se o období přechodné, dcerka se svým závislým chováním postupně sama přestane až se její potřeba nasytí a bude se od vás přirozeně odpoutávat. Zvyšování hlasu ani kárání dítě v tomto věku není schopno vyhodnotit, nejedná účelově, ale podle svých instinktů a nedovede své chování vědomě dlouhodbě ovlivnit, neznamená to, že v budoucnu nebudete mít, nebo že nemáte u dcery respekt. Doporučuji zkusit si prostudovat nějakou odbornou literaturu o vývoji dítěte, mohlo by vám to pomoci k porozumění a k vysvětlení dceřina chování. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.06.2018, 11:49
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce