Jak dětem pomoci naučit se dobře psát?

Chcete, aby bylo vaše dítě dobře připravené na psaní do 1. třídy? Přinášíme pět tipů od speciální pedagožky paní Mgr. Ivany Vlkové, která vám poradí, jak rozvíjet grafomotoriku u předškoláků.

Grafomotorikou označujeme soubor dovedností, které umožňují dítěti správně kreslit a psát. Jedná se o koordinaci pohybu ramene, lokte a zápěstí a velkých kloubů. S přibývajícími zkušenostmi dítěte dochází ke zkvalitnění pohybů a dítě je schopné cíleně vést tužku, kam právě potřebuje - od propojení bodů v čáru, přes kruh až k vázaným pohybům jako jsou vlnky na moři, zuby krokodýla, orba na poli či kličky a smyčky jako je kouř z komína či šňůra od telefonu. Při této průpravě dochází ke zpřesnění úchopu psacího náčiní, zlepšuje kooperaci ruky a oka a schopnost soustředit se na práci. Tyto funkce je možné rozvíjet hravou formou již od raného věku dítěte tak, abychom podnítili jeho zájem o kreslení a aby ho činnost co nejvíce bavila. Takže jak na to?

Podporujte děti v kreslení na zemi

Grafomotorika vychází z lezení, proto děti, které nelezly, mívají právě s grafomotorikou někdy obtíže. Přirozenost pohybu totiž vychází z volné paže. Tužku či jiné psací potřeby berou do ručky už i roční batolata. Experimentujte společně s nimi, a to ideálně na velkých plochách papíru přímo na zemi třeba prstovými barvam, silnějšími voskovkami nebo speciální voskovku ve tvaru koule. Podlaha je vhodná právě pro tento věk, kdy v počáteční fázi stadia zapojuje dítě celou paži a pohyb vychází z ramene, a tedy jsou ideální právě větší plochy. Malujte šnečky, spojujte puntíčky v čáry, sluníčka, ploty, žebříky, smrčky, obkružujte včelkou kytičku…Vše je dovolené.

Nechte dítě kreslit 

Dětská touha tvořit za sebou zanechala nespočet pokreslených stěn, které měly zůstat bíle – na druhou stranu, přesně tato touha experimentovat a objevovat vede k tomu, že se rozvojem fantazie přirozeně učí trpělivě grafomotorickým dovednostem. Vhodné jsou role samolepící tabule, kterou potapetujete stěnu v dětském pokoji, dílně či garáži, můžete také zakoupit švédskou pomůcku, která drží na stěně nekonečnou roli papíru. Pro méně odvážné mám úžasný tip na kreslení ve vaně či na kachličky sprchového koutu speciálními voskovkami k tomu určenými. Děti to prostě milují! Nebo stačí jen obyčejně pořídit hobru v potřebách pro kutily a natřít ji tabulovou barvou.

Využijte pracovní sešity vytvořené odborníky

Například v Sešitu plném aktivit, který vychází v rámci edice vzdělávacích her
od

najdete spoustu zábavných interaktivních úkolů. Při nich si děti rozvinou kromě grafomotoriky i pozornost, soustředění, paměť, logické a matematické uvažování a sociální chování. Sešity vychází ve čtyřech provedeních pro děti od tří, čtyř, pěti a šesti let.

Vzdělávací hry Kvído

Jaké psací potřeby zvolit pro který věk?

V počátcích psaní je vhodné experimentovat s prstovými barvami, voskovkami, křídami, koulemi či oválky, které dítě drží ještě hrstičkovým úchopem. Vhodné jsou též velmi silné pastelky.

Při kreslení u stolečku se v předškolním věku doporučuji hlavně silnější, trojboké pastelky, které dobře mažou a jsou měkčí. Méně vhodné jsou slabší pastelky a fixy.

Když už víme, co potřebujeme, zapojíme do nákupu děti. Abychom zabránili přehnaným dětským požadavkům, domluvíme se předem, co jdeme koupit. Například křídy nebo silné trojboké pastelky. A samotný výběr necháme na dítěti. Nezapomeňte, že je to jeho „projekt“ a jde o jeho vývoj. Tím, že mu dopřejete vlastní výběr voskovek, dosáhnete pocitu jeho vlastní důležitosti a odpovědnosti, který je pro osvojení jakékoliv nové činnosti klíčový. S pomůckami, které si vybralo samo, ho bude kreslení či psaní víc bavit.

Pozor na přílišný tlak na podložku

Mají-li děti neuvolněnou ručku na psaní, ukáže se to při tvoření tím, že hodně tlačí. Pokud toto uvidíte, je důležité procvičovat hrubomotorická cvičení zaměřena hlavně na horní část těla, jako je možná překvapivě třeba plavání sportovní hry či obyčejné kroužení pažemi při cvičení. Tlak sám od sebe nezmizí, ale opakovaným opravováním bychom mohly dítě od činnosti jen odradit. Ve věku od čtyř let pomůžete vývoji i tím, že dítě bude navštěvovat kurzy a přípravky na výtvarné činnosti či grafomotoriku již cíleně zaměřené.

Hádanky na cesty, k dostání v prodejnách Albi a na eshopu 

Hádanky na cesty

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak dětem pomoci naučit se dobře psát? - diskuze

Poradna

Mám obavy z těhotenství

| Marta2867 | 07.09.2017, 18:49

Dobrý den, je mi 17 let. Beru antikoncepci a začátkem července (7.7.) jsem měla přerušovaný pohlavní styk. Bohužel jsem týden předtím tabletku nestihla užít do 12 hodin, takže byl účinek HA snížen. Od té doby mám obavy, že jsem těhotná. 10.8. jsem byla u gynekologa, ten těhotenství vyloučil (ale možná jsem u něj byla příliš brzy, aby něco zjistil). Jelikož mé obavy přetrvávaly, tak jsem před 14 dny udělala těhotenský test. Byl negativni. Zase mě to na chvíli uklidnilo. Ale teď bohužel zase. Mám hrozné obavy, svého přítele nenechám ani na mě nijak sáhnout. Od toho styku jsem žádný neměla. Ke svému gynekologovi se nejméně měsíc nedostanu a nechci jej znovu otravovat s mým plašením. Nevím co dělat dál. Zdají se mi noční můry, při jakékoli zmínce o dětech se mi udělá zle. Hrozně se bojím, že můžu být i tak těhotná. Doma to říct nemůžu. Přítel už o tom nechce ani slyšet. Nevím na koho se obrátit.

Dobrý den, pokud přetrvávají vaše obavy z těhotenství, pak opět kontaktujte vašeho gynekologa a poraďte se s ním. Pokud bude výsledek negativní, zkuste vyčkat na dostavení menstruačního cyklu, pokud vás ani to neuklidní a podobné potíže bez rozumového základu budou u vás přetrvávat, nebo by se rozšiřovaly i na další oblasti života, pak by bylo dobré vyhledat odbornou psychologickou pomoc klinického psychologa pro dospělé. Zdravím Mgr. Matoušková, dětský psycholog 

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 11.09.2017, 09:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce