Imunita získaná v dětství je základním pilířem zdraví i v dospělosti!

Silná imunita, rychlý rozvoj myšlení, paměti, řeči a motoriky. To vše můžete u svého dítěte ovlivnit správnou výživou. Správné „nastartování“ myšlení dítěte v útlém věku má pak vliv na jeho budoucí inteligenci.

K výraznému posilování imunity dochází hlavně během prvních 3 let života

První výživou, kterou novorozenec přijímá, by mělo být pouze a jenom
První kojení by mělo proběhnout do tří hodin od porodu, kdy se u dítěte aktivuje sací reflex a jeho zažívání. „Mateřské mléko obsahuje kromě mnoha obranných látek také prebiotika. Ta podporují růst přirozené střevní mikroflóry, důležité pro stimulaci imunitního systému. Až 70 % buněk imunitního systému se nachází právě v trávicím traktu dítěte. Přes přijímanou stravu si pak dítě postupně buduje svou obranyschopnost.“  Vysvětluje přední imunolog a přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty v Hradci Králové, prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc.

Prebiotika GOS/FOS jsou pro rozvoj imunity klíčová

V některých případech není přirozené kojení mateřským mlékem možné. Pokusy nahradit mateřské mléko mlékem kravským, kozím nebo ovčím nebyly úspěšné a děti kvůli nevhodnému složení mléka trpěly zažívacími problémy. Nyní máme k dispozici 
Jejím základem zůstává kravské mléko, je však upraveno tak, aby vyhovovala potřebám dětského organismu.
K dispozici máme několik kvalitních mléčných výživ. Liší se od sebe právě v obsahu látek zprostředkovaně ovlivňujících imunitní systém a rozvoj myšlení, aby co nejlépe napodobovaly účinky mateřského mléka. „Je prospěšné, pokud kvalitní mléčná výživa obsahuje prebiotika – základ pro optimální vývoj střevní mikroflóry. Dlouholeté zkušenosti, podložené klinickými studiemi, ukazují, že takto působí mléko Nutrilon, obohacené o 
Prebiotika jsou získávána z přírodních zdrojů, z rostlin a mléka, podporujících růst a zdraví „hodných“ bakterií, obsažených přirozeně ve střevě.“ popisuje prospěšnost prebiotik prof. Krejsek.  
Další důležitou složkou jsou LCP mastné kyseliny, které napomáhají
a jsou velmi důležité pro rozvoj nervových buněk, a to zejména u batolat, u nichž by měla být strava na LCP kyseliny obzvlášť bohatá.

Kojením to nekončí

S růstem dítěte se zvyšují i nutriční nároky na přijímanou stravu. Na základě konzultace s pediatrem je nutné postupně zavádět pevnou stravu. Zpočátku dítě přijímá zeleninové příkrmy, následně přichází na řadu příkrmy z libového masa a později ovocné, které by neměly obsahovat přidaný cukr. 

„Musím zdůraznit, že stravou významně ovlivňujeme imunitu kojence, v níž nesmí chybět zelenina, ovoce, ale ani živočišné složky. Mezi nimi zřejmě nejvýznamnější vliv jak na výživu, tak na imunitu, mají mléčné výrobky. Velmi pozitivně na střevní mikrobiotu (mikroflóru), slizniční a systémovou imunitu působí kvašené/fermentované mléčné výrobky – např. jogurt. Místo konzumace běžného kravského mléka je vhodnější podávat pravidelně mléko, vyrobené přesně podle potřeb daného věku dítěte. 
(zejména vitamín D) a nenasycené mastné kyseliny. Některá z nich obsahují i již zmíněná prebiotika a jejich působení na zdraví je mnohem komplexnější.“ Radí prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc.

V dětském kolektivu se organismus dětí často setkává s viry a bakteriemi, které jej ohrožují. Nejúčinnější prevencí před těmito nemocemi je vhodná výživa, podporující utváření imunitního systému a významně snižující riziko nákazy.

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Imunita získaná v dětství je základním pilířem zdraví i v dospělosti - diskuze

Poradna

Dobrý den,
dcera (17 měsíců) má již 3 měsíce kašovitou stolici normální barvy, bez infekčního zápachu. Jí většinou polévky k obědu, jogurt k snídani, přesnídávky ke svačině. Stále ji kojím, tuhou stravu moc nechce. Rostou jí stoličky a špičáky. V předešlých měsících tuhou stolici také moc neměla. Je možné obávat se nějakého onemocnění? Prospívá, je aktivní. Nic jí netrápí.

Je to v pořádku, kašovitá stolice u kojenců a batolat je běžná.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 15.02.2018, 07:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce