Inzerce
Inzerce
Inzerce

Hrajte si s předškoláky. Jaké dovednosti můžete rozvíjet pomocí her?

Než vaše děti nastoupí do školy, je potřeba naučit je celou řadu dovedností, aby se zvládly samostatně obsloužit, aby se uměly ve škole koncentrovat nebo třeba aby dokázaly zacházet s kapesným. Kdy a které dovednosti byste měli společně začít s předškoláky trénovat a jak?

Dnešní děti (a vlastně i rodiče) mají velkou výhodu - na trhu je celá řada dobře zpracovaných her, které se zaměřují právě na rozvoj konkrétních dovedností u různých věkových skupin. Například hry ze vzdělávací edice   jsou tvořené ve spolupráci s odborníky a díky tomu plní nejen edukativní funkci, ale zabaví se u nich jak děti, tak i dospělí. 

3 roky: jemná motorika

Jemná motorika je nezbytná ke všem činnostem, které provádíme pomocí rukou od jezení, psaní až po zavazování tkaniček. Aby děti všechny tyto každodenní činnosti zvládaly, musí se naučit správně uchopovat malé předměty, naučit se vyvinout správný tlak (například na tužku) a koordinaci pohybů rukou. 

Na procvičování jemné motoriky je ideální novinka z edice Kvído (v prodejnách Albi za 449 Kč), kde děti mají za úkol navlékat dřevěné smajlíky na šňůrku podle zadání a podle jednotlivých nálad smajlíka vyprávět příběh. Na výběr mají ze čtyř různých obtížností, vyberou si tedy podle věku a svých schopností. U hry se společně zabaví až čtyři děti. Kromě jemné motoriky smajlíci rozvíjí také emoční inteligenci a poznávání barev.

4 roky: zacházení s penězi

Dětští psychologové se shodují, že základy finanční gramotnosti by se měly začít rozvíjet už v předškolním věku. Až potom dítě začne chodit do školy, bude si schopné poradit s menším obnosem peněz ve formě kapesného, bude si umět udělat drobný nákup, počkat na vrácení drobných nazpět a podobně. 

Tyto návyky můžete pomalu začít trénovat s dětmi od 4 let pomocí hry z edice Kvído (v prodejnách Albi za 699 Kč), kde se děti naučí, jak nakupovat zboží na svoje oblíbená jídla dle nákupního seznamu, uvědomí si, že když si budou chtít koupit navíc např. žvýkačku nebo lízátko, tak jim nemusí zůstat dost peněz na zaplacení toho, co skutečně potřebují, vyzkouší si přivydělat část peněz na nákup domácí prací, aby se naučily vzájemně si pomáhat a pracovat jako rodiče. Cílem hry je nakoupit vše, co potřebujeme z nákupního seznamu, mít dost peněz na zaplacení zboží, umět si přivydělat, dělat správná rozhodnutí a vrátit se s celým nákupem, co nejrychleji domů.

5 let: paměť a koncentrace

Paměť a koncentrace jsou dovednosti, se kterými mnoho čerstvých školáků z počátku bojuje. Z domova a ze školky nejsou zvyklí sedět klidně v lavici a poslouchat výklad. Aby pro děti nástup do školy nebyl takovým šokem, hrajte doma hry, při kterých se musí jednak soustředit a zároveň procvičují i paměť. 

(v prodejnách Albi za 349 Kč) je rychlá hra, ve které si děti musí zapamatovat jednotlivé barvy na obrázkové kartě. Poté kartu otočí na černobílý obrázek, který musí podle paměti vybarvit. Za správné barvy získají body. Kromě paměti a koncentrace děti při hře trénují také jemnou motoriku a pečlivost a celá rodina se bezvadně pobaví.

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Hrajte si s předškoláky. Jaké dovednosti můžete rozvíjet pomocí her? - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Mám obavy z těhotenství

| Marta2867 | 07.09.2017, 18:49

Dobrý den, je mi 17 let. Beru antikoncepci a začátkem července (7.7.) jsem měla přerušovaný pohlavní styk. Bohužel jsem týden předtím tabletku nestihla užít do 12 hodin, takže byl účinek HA snížen. Od té doby mám obavy, že jsem těhotná. 10.8. jsem byla u gynekologa, ten těhotenství vyloučil (ale možná jsem u něj byla příliš brzy, aby něco zjistil). Jelikož mé obavy přetrvávaly, tak jsem před 14 dny udělala těhotenský test. Byl negativni. Zase mě to na chvíli uklidnilo. Ale teď bohužel zase. Mám hrozné obavy, svého přítele nenechám ani na mě nijak sáhnout. Od toho styku jsem žádný neměla. Ke svému gynekologovi se nejméně měsíc nedostanu a nechci jej znovu otravovat s mým plašením. Nevím co dělat dál. Zdají se mi noční můry, při jakékoli zmínce o dětech se mi udělá zle. Hrozně se bojím, že můžu být i tak těhotná. Doma to říct nemůžu. Přítel už o tom nechce ani slyšet. Nevím na koho se obrátit.

Dobrý den, pokud přetrvávají vaše obavy z těhotenství, pak opět kontaktujte vašeho gynekologa a poraďte se s ním. Pokud bude výsledek negativní, zkuste vyčkat na dostavení menstruačního cyklu, pokud vás ani to neuklidní a podobné potíže bez rozumového základu budou u vás přetrvávat, nebo by se rozšiřovaly i na další oblasti života, pak by bylo dobré vyhledat odbornou psychologickou pomoc klinického psychologa pro dospělé. Zdravím Mgr. Matoušková, dětský psycholog 

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 11.09.2017, 09:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce