Dítě 1. rok: 19. - 24. měsíc

  1. Jak roste dítě?
  2. Co už všechno dítě umí?
  3. Péče o dítě, prohlídky, očkování
  4. Aktivity s dítětem, spánek
  5. Nejčastěji řešené promlémy
  6. Kojení, výživa

1. Jak roste dítě?

Růst dítěte již nepokračuje tak rychlým tempem, děti rostou do výšky v průměru 1 cm za měsíc, takže ve 24 měsících (ve 2 letech) měří v průměru 84 – 86 cm, váží v průměru 12 kg, obvod hlavičky je v průměru 46 - 47 cm, velká fontanela (lupínek) je již uzavřená. Rovněž pokračuje vývoj zubů, ve dvou letech má dítě cca 20 zubů. Uvedená čísla jsou pouze orientační, hodně záleží na genetických dispozicích, proto porovnávání s jinými dětmi může být zavádějící. Navíc děti někdy rostou v tzv. růstových spurtech, tzn. vyrostou během krátké doby, pak se růst zase zastaví, ale to je velmi individuální. Proto se děti mohou od hodnot uváděných v tabulkách odchylovat. Důležitý je celkový psychomotorický vývoj posouzený ošetřujícím pediatrem, který při zjištění nějakých odchylek doporučí další postup.

2. Co už všechno dítě umí?

Chůze se stává stabilnější, dítě dokáže chodit po schodech postupně i bez přidržení, dobře běhá, dokáže si docela dobře hrát s kostkami a stavět např. věž či domeček, chlapci si rádi hrají s autíčky a dokáží je pojmenovat včetně napodobování zvuku auta, holčičky milují zase panenky a vozí je v kočárku. Rovněž se rozšiřuje slovní zásoba, děti dovedou říci jednoduchou větu a postupně i větu o několika slovech, s blížícím se 24. měsícem se rozvíjí i jemná motorika – děti dokáží vzít již tužku mezi prsty a nikoli jen do pěsti, dokáží si sundat ponožku či kalhotky a zase si je navléci. 

Některé děti dokáží recitovat jednoduchou básničku či zazpívat písničku, začínají rozlišovat barvy. Ve 24. měsících se už dokáže dítě samo najíst lžící, pije bez problému z hrnečku, pokud je vedeno k osobní hygieně – řekne si na hrníček, pleny potřebuje ještě na noc. Dítě by mělo být vedeno i k hygieně ústní dutiny, pod dohledem si již dokáže čistit zoubky.

Opět platí: každé dítě je jiné, jsou rozdíly ve vývoji i mezi sourozenci, proto neporovnávejte a případné nejasnosti konzultujte se svým pediatrem, hodnocení rodiny, kamarádek či sousedek je často zavádějící (včetně různých informací na facebooku).

3. Péče o dítě, prohlídky, očkování

Celková preventivní prohlídka v batolecím věku končí 18. měsícem, další je pak ve 3 letech věku dítěte. Ale ošetřující lékař při poslední prohlídce kontroluje i očkovací kalendář a podle situace navrhne termíny případného dokončení  povinného očkování, či termíny nepovinných očkování dle rozhodnutí rodičů.

4. Aktivity s dítětem, spánek

Vzhledem k tomu, že dítě v tomto období doslova objevuje svět a všechno chce prozkoumat a zkusit, je vhodné zařazovat postupně různé, ale bezpečné  pohybové aktivity, opět v návaznosti na pohybovém vývoji. Jestliže již dobře běhá, je vhodné např. odrážedlo, je možno zkoušet průlezky, samozřejmě plavání, hru s míčem většina dětí miluje. Na pískovišti se dítě seznamuje s jinými dětmi, učí se s nimi hrát a mezi nimi prosazovat, ale také se učí půjčovat své věci jinému.

Vždy je nutné mít na paměti bezpečnost, a proto je potřeba mít dítě stále pod dozorem!! 

Děti spí v noci 10 – 12 hodin, ve dne většinou potřebují odpolední spánek 1 – 2 hodiny. 

5. Nejčastěji řešené problémy

Vývoj řeči, není opožděný?

Časté dotazy se týkají vývoje řeči. Některé děti již ve 2 letech  mluví ve smysluplných větách, dokáží něco zazpívat a říkat básničku, jiné děti řeknou sotva pár slov a nestvoří ani jednoduchou větu. Rozdíly bývají často i mezi sourozenci, každé dítě je zkrátka jiné. Ale může se stát, že unikne pozornosti i drobná porucha sluchu, která může být příčinou opožděného vývoje řeči. Celková preventivní prohlídka proběhne až ve 3 letech věku dítěte, proto je nutné v období mezi 2. a 3. rokem věku věnovat dítěti více pozornosti (číst knížky, učit významy slov, učit hravou formou básničky apod.) a případné obavy řešit s ošetřujícím pediatrem.

Častá nemocnost dětí, jak dítě otužovat?

Další časté dotazy rodičů se týkající zdravotního stavu dětí, jejich případné časté nemocnosti, otužování, velmi časté jsou dotazy týkající se očkování jak povinného, tak nepovinného.

Odmítnutí očkování

V posledních letech je asi nejčastější problém s rodiči, kteří odmítají povinná očkování svých dětí proti infekčním chorobám, i když v poslední době, bohužel ale díky migrační situaci, zájem o očkování stoupá i u těchto rodičů. Očkování je věnována příslušná kapitola.

Řešení dalších problémů se odvíjí od celkového zdravotního stavu každého dítěte.

Možná onemocnění

Nemocnost v této věkové skupině se nijak neliší od starších dětí, mezi nejčastější onemocnění patří onemocnění dýchacích cest a zažívacího traktu, většinou virového původu. Samozřejmě k tomu přispívají návštěvy nejrůznějších dětských aktivit. Z infekčních onemocnění jsou časté neštovice, méně často streptokoková onemocnění (např. spála). 

6. Kojení, výživa

Většina dětí v tomto období již není kojena, i když výjimečně některé maminky nabízejí svému dítěti mateřské mléko (ráno, příp. večer). Skladba stravy se již podobá stravě dospělých s výjimkou ostrých kořeněných jídel, smažených pokrmů, rovněž houby nejsou vhodným pokrmem (horší stravitelnost). Strava má být pestrá s dostatkem zeleniny a vhodného ovoce, maso není nutné denně a je vhodné druhy masa střídat (drůbeží, králičí, libové vepřové a hovězí, divočina rovněž není vhodná pro horší stravitelnost). Ryby by měly být v jídelníčku nejen dítěte, ale celé rodiny aspoň jednou týdně, hlavně mořské. Rovněž nejsou vhodné uzené výrobky, paštiky apod. Mléko má dítě dostávat denně, je lépe do 3 let používat dětské formule (mléka připravená pro daný věk), protože tato mléka jsou jednak obohacena vitamíny, také bílkovina kravského mléka je upravena. Pokud dítě samotné mléko odmítá, je možné podávat jiné mléčné produkty včetně zakysaných výrobků. Mléko a mléčné produkty jsou důležitou součástí výživy pro obsah vápníku a dalších minerálů. Velmi důležité je vést dítě k pravidelnému jídelnímu režimu  (snídaně – svačinka – oběd – svačinka – večeře) a podávat jídlo v takovém množství, které dítěti vyhovuje. Je velkou chybou podávat mezi jídly různé pochutiny a hlavně sladkosti v jakékoli podobě, včetně sladkých tekutin. Jsou to zbytečné kalorické bomby a návyk na ně vede v dalším vývojovém období k nadváze a jiným poruchám látkové výměny. Velmi důležité je společné stolování celé rodiny, záleží samozřejmě na organizaci rodinného života, ale aspoň k večeru a o víkendech by měla rodina stolovat společně (a to v pohodě bez současného sledování televizních pořadů či četby čehokoliv).

Samostatnou kapitolu tvoří pak nejrůznější dietní opatření u alergických dětí a dětí s různými poruchami výživy.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Jak nám to sluší a co již umíme?

Chci taky vložit foto

Předchozí článek 13. - 18. měsíc Další článek 2. - 3. rok

Související články

Diskuze
Téma Příspěvků Poslední
příspěvek

Poradna

Hlen ve stolici

| Veronika J | 28.03.2024, 14:31

Dobrý den, občas se nám objeví tohle ve stolici , je to hlen ? Dítě 4,5 měsíce , od 3 měsíce na um. Dítě jinak bez problému kaká, nemá žádné potíže , bolesti bříška apod, mám trošku sušší pokožku promazáváme leniens. A často ublinkáváme. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ve stolici je lehce hlen, ale pokud dítě prospívá, není třeba měnit mléko, doporučila bych přidat zeleninový  příkrm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.03.2024, 18:44
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×