Inzerce
Inzerce
Inzerce

„Čistý zub se nekazí“,

říká MUDr. Pavel Smažík, majitel české společnosti HERBAI, která vyrábí bylinné přípravky HERBADENT pro péči o ústa celé rodiny a Správné zubní kartáčky. Ze své pozice zubního lékaře se doktor Smažík věnuje šíření osvěty správných návyků zubní hygieny u dětí i dospělých.

Omezte příjem cukrů

Prevence zubních kazů u dětí začíná jednou základní věcí: omezení pokrmů a nápojů, ve kterých se vyskytují cukry. Ty jsou živnou půdou pro bakterie, které svým působením zapříčiňují vznik zubního kazu. Omezte proto u dětí sladkosti, slazené nápoje, bílé pečivo a další pochutiny, které cukry obsahují.

Za čištění zoubků dítěte je odpovědný rodič

Druhou důležitou prevencí kazů zoubků je jejich vyčištění. To u nejmenších batolat probíhá setřením plaku ze zoubků. To může být děťátku nepříjemné, ale lze z toho udělat hru, důležité je co nejdříve vytvořit návyk, že zuby se prostě čistí. Dnes existují např. prstové kartáčky, které naučí děťátko, že mu na zuby saháme, a pak se lépe učí vlastní čištění zubů v pozdějším věku.

Inzerce

Do druhého roku věku přichází chvíle, kdy by se měl začít používat zubní kartáček. Můžeme děťátko nechat si s ním v ústech hrát, ale to není čištění. Malé dítě nemůže mít schopnost si správně vyčistit zuby.

Za správné odstranění plaku na dětských zubech jsme odpovědní my, rodiče, a to až do věku asi 10 let dítěte. Do té doby není reálné očekávat, že dítě bude dostatečně schopné, aby si vyčistilo zuby kvalitně. Postupně s věkem dítěte se čištění mění na dočišťování, a to na „pouhou“ kontrolu, ale každý rodič by měl při čistění zubů dítěte být přítomen a zuby mu případně dočišťovat. Není to zatím zcela běžná praxe, ale stále více rodičů se dočišťování věnuje. Stejně tak stále více rodičů používá pro sebe i pro děti mezizubní kartáčky.

Inzerce

Nezapomeňte zvolit správný zubní kartáček s menší hlavou, díky kterému se dostanete na všechna potřebná místa. Kartáček by zároveň měl mít ultra-jemná vlákna, aby efektivně čistil zoubky a zároveň nedráždil citlivou dětskou dáseň.

Inzerce

Bubliny zuby nečistí

Zubní pasta je příjemným doplňkem čištění. Někteří rodiče kupují dětem pasty ochucené, oslazené, aby jim chutnaly a používaly je. Stejně tak kupují pasty s pěnidly v přesvědčení, že pokud pasta začala pěnit, zoubky jsou čisté. Oboje je daleko od vhodné praxe. Raději zvolte variantu čistit zoubky bez pasty, pokud dítěti nechutná, a pomalu jej na ni zvykejte, než abyste volili pastu s umělou příchutí. To samé platí o pěnidlech – je dobré se naučit, že zubní plak se odstraní díky trpělivosti, ne díky tomu, že se mi v ústech vytvoří bubliny – jakkoli je to zábavné.

Často se řeší obsah fluoridu v pastách, ale vězte, že pokud vaše dítě nespořádá celou tubu pasty jako pochoutku, tak mu množství fluoridu z dětské pasty nemůže při objemu pasty velikosti hrášku jakkoli ublížit. Může ale pomoci. Ionty fluoru dokážou proniknout do povrchu skloviny a zpevní ji. Odolná sklovina je lépe chráněna před působením kyselin, které způsobují zubní kaz. V dětských pastách je množství fluoridu navíc sníženo na zhruba polovinu dávky oproti pastě pro dospělé.

Inzerce

Proč se starat o mléčné zuby, když stejně vypadnou?

Kolik z nás má plomby na prvních stoličkách? Většina, protože to je první stálý zub smíšeného chrupu, který se vyklube, a často je hned nakažen, infikován, zkaženými mléčnými zuby. Ano, zubní kaz je infekční onemocnění. Takže věnujte péči již mléčným zoubkům. Nejen že se tak vyhnete problémům i s druhými zuby, ale hlavně včas naučíte dítě správným návykům péče o chrup.

Využijte služeb odborníka

Pro výuku správného čištění doporučujeme využít služeb zubního lékaře nebo dentální hygieny. Při ní se dozvíte od kvalifikovaného personálu správné postupy péče o zuby. Někteří z hygienistů se specializují na děti a nechají je na křesle vyhrát s nástroji, ukážou jim na modelech zvířátek zoubky a jak je čistit a naučí děti hrou správnému přístupu. Věřte, že takto strávená hodina bude pro vás i potomka výhodnou investicí.

www.herbadent.cz

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Čistý zub se nekazí - diskuze

Poradna

Čištění zubu

| TerezaM1988 | 06.10.2020, 13:32

Dobrý den :) dnes jsem byla u zubaře pouze na vyčištění a zalepení díry v dolní 6tce...pani doktorka neochotne ale přesto mi pichla injekci...zub vůbec nebyl umrtveny...jeste se rozhodla že mi píchne do vnitr do zubů do nervů...to jsem odmítla Protože vim co je to za bolest...a když mě zub neboli tak jsem neshledala důvod prostě se nechat trápit...začala po mě ječet ať otevřu pusu že se mě neptá jestli chci...to jsem se sprajcla úplně...tak ze mě strhla ten bryndak ukázala na dveře a vyhodila mě...chci se zeptat jak to probíhá to čištění? Děkuji za odpověď P.S: brečela sem jak malé decko strašně mě úplně vystresovala...a to mi je prosím 32 ???????????

Dobrý den,

pokud jsem to správně pochopila, měla jste podstoupit endodontické ošetření, tzv. "čištění kořenových kanálků". Uvedené ošetření se provádí po aplikaci místního znecitlivění a zajištění suchého operačního pole (nejčastěji speciální gumovou blánou zvanou kofferdam). Spočívá v odstranění obsahu kořenových kanálků (zubní dřeň, její odumřelé zbytky, granulační tkáň, hnis atd.). Kořenový kanálek je třeba opracovat kořenovými nástroji, ať už ručně či strojově. Jsou to takové speciální "pilníčky", které mohou připomínat velký "vrták" či "jehlu". Kanálek se průběžně desinfikuje, nejčastěji roztokem, který páchne jako Savo. V závislosti na stavu kanálku a případné infekci je celý tento proces proveden v jedné či několika návštěvách, než se podaří kanálek řádně vysušit a je možné jej zaplnit kořenovou výplní (nejčastěji z gutaperči) a tu pak překrýt výplní zubu. Následně je možné na zub zhotovit korunku. Celé ošetření je velmi náročné pro všechny zúčastněné a patří mezi poměrně drahé výkony, pokud má být provedeno podle současných poznatků a pomocí materiálů, které jim odpovídají. Kondenzační techniky výplně kořenového kanálku, ani různé speciální metody "čištění" pojišťovna nehradí. Na druhou stranu, dobře endodonticky ošetřený zub může při správné péči dobře sloužit i celá desetiletí.

Přeji Vám, abyste ošetření nakonec v pohodě zvládla a zub se podařilo zachránit.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 20.10.2020, 18:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×