Odsávání mateřského mléka, odsávačka mateřského mléka

  1. Kdy je nutno mateřské mléko odstříkávat?
  2. Technika odsávání mateřského mléka
  3. Odsávačky mateřského mléka
  4. Jak vybírat odsávačku mateřského mléka

1. Kdy je nutno mateřské mléko odstříkávat?

V některých situacích je nezbytné, aby maminka mléko odstříkávala, a to:

- odstříkává se / odkapává mlezivo ještě u těhotné ženy, která v nejbližších hodinách porodí a nebude mít novorozence bezprostředně po porodu u sebe. Jedná se o předčasné porody (buď vaginální cestou, nebo císařské řezy). Na novorozeneckých odděleních nebo na neonatologické JIP (jednotka intenzivní péče) přijmou čerstvě narozeného novorozence zároveň už s odstříkaným mlezivem. O mlezivu se dá mluvit jako o tekutém zlatu, o zázraku přírody, a to díky jeho složení a efektu. Důležitou roli sehrává u všech novorozenců, ale u extrémně nezralých novorozenců nebo u novorozenců, jejichž matka má například diabetes, je jeho podání dítěti velkým darem. Maminky mají někdy obavy, zda v prsou budou mlezivo mít. Je dobré vědět, že jeho tvorba v prsní žláze začíná již kolem 16. týdne těhotenství. Mlezivo se odkapává rukou do speciální kádinky a čerstvé mlezivo se dítěti co nejdříve podává. Při této činnosti rodičce pomáhá porodní asistentka. Na novorozenecké JIP čekají na každou kapku mleziva, které je pro nezralý zažívací trakt novorozence ideální. I kdyby ho bylo ze začátku jen malé množství, tak i vytření pusinky novorozenci má efekt.

- odstříkává se / odsává mateřské mléko tam, kde se dítě porodilo předčasně, dítě je na JIP, zatím mu zdravotní stav neumožňuje sát z prsu - matka musí odsávat, aby stimulovala tvorbu mléka – začíná se už 6 hodin po porodu, a aby se zvyšovala tvorba mléka, matka odsává aspoň 8x (8x a více) za 24 hodin po dobu alespoň 20 minut, obě prsa, a z toho minimálně 1 kojení v noci. Zde je vhodná elektrická odsávačka, která odsává oba prsy zároveň. Matka v přestávkách může prostřídat na chvilku elektrické odsávání za ruční odstříkání. Vhodné je odsávání přímo u inkubátoru.

Inzerce

- odstříkává se / odsává, když je pro to důvod - například dítě se nepřisává nebo jsou bolestivě nalité prsy, při nadbytku či nedostatku mléka, pro vytvarování bradavek, při oddělení matky a dítěte, při stimulaci tvorby mléka. V době nadbytku mateřského mléka pro udělání si zásoby pro situace, kdy například nebude moci dočasně kojit.

2. Technika odsávání mateřského mléka

 Využívá se:

  • odstříkávání rukou 

Správná technika co nejvíce připomíná sání miminka, odstříkávání rukou je šetrné, neporaní a nepohmoždí bradavku. Ženy, které techniku zvládnou, považují tento způsob za jednoduchý a pohodlný. Je třeba mít čisté ruce, čistou nádobku, před odstříkáváním prso nahřát teplným obkladem nebo v teplé sprše. Odstříkávání se kombinuje s masáží prsu, kdy se krouživými pohyby pomocí špiček prstů mírně tlačí a postupuje se krouživě po malých kouscích po celé ploše prsu až směrem k bradavce. Dobrá je i masáž páteře mezi lopatkami. Odstříkávání by mělo trvat 20 – 30 minut a prsa střídat vždy, když proud zeslábne. Odstříkávání by mělo být co nejméně bolestivé a matka by si k tomu měla vždy připravit sklenici s nějakým teplným nápojem. Techniku odstříkávání by se měla matka naučit od zdravotnického personálu v porodnicích. I když se odstříkávání jeví jako snadné, mnohdy s tím matky mají ze začátku potíže. Pokud to dělají špatně, hmoždí si tak prs, vznikají odřeniny a modřiny. Ruční odstříkávání je časově náročné zejména tehdy, je-li nutno zajistit výživu dítěte odstříkaným mlékem celodenně.  

Inzerce
  • mechanickou odsávačkou

Odsávání mateřského mléka pomocí mechanické odsávačky nevyžaduje cvik a manuální zručnost. Je vhodné pro občasné odsávání. Pozor na případy, kdy může vzniknout otok dvorce a bradavky. Ten pak brání správnému přisátí dítěte a i následnému vyprazdňování mléka z prsu. Nedoporučuje se odsávačku používat v případech, kdy je poraněná bradavka (trhliny), bradavka se může ještě více poškodit a zvyšuje se riziko infekce. V těchto případech je lepší si opravit s laktační poradkyní – nejlépe zdravotníkem techniku kojení. I přes toto doporučení je v případě ragád – trhlinek na bradavkách mechanické odstříkávání pro některé maminky méně bolestivé než kojení.

  • elektrickou odsávačkou 

Existují odsávačky na odsávání jednoho nebo obou prsou, tak jak bude dále popsáno v textu. Využití elektrických odsávaček je pro časté odsávání, vhodné u matek, které porodí velmi předčasně a čeká je několikatýdenní odsávání v režimu 8 a více odsávání denně – kdy by jim obrazně řečeno mohly „ruce upadnout“. Ze začátku je potřeba začínat pomalu, navolit podtlak tak, aby to nebylo nepříjemné, nemělo by to bradavku poškodit. I když se ze začátku hned mléko neobjeví, je dobré snažit se zůstat trpělivá a klidná. I když první dny může být množství mléka minimální, i to je velký úspěch. Nemocnice v dnešní době disponují množstvím elektrických odsávaček, které mají maminky během hospitalizace k dispozici. K tomu má hned od začátku odsávání svůj speciální sáček, který jí umožní zajistit čistotu všech používaných pomůcek a snímatelných částí odsávačky (v mikrovlnné troubě). Při procesu odstříkávání nebo odsávání je třeba velmi úzkostlivě dodržovat osobní hygienu

Inzerce

3. Odsávačka mateřského mléka

Odstříkávání je s odsávačkami velice snadné, je u nich přiložen podrobný návod. Oceníte je především při pravidelném odstříkávání, které trvá déle několikrát denně. S některými odsávačkami si můžete dovolit provést i jinou drobnou činnost, dohlížet na dítě apod., což je při ručním odsávání nemožné a jakékoliv ponechávání neuzavřené nádoby s odstříkaným mlékem (byť na chvilku) krajně nehygienické.

V případě dlouhodobé nutnosti odsávat je vhodné pouvažovat nad pořízením elektrické odsávačky nejlépe na obě prsa. 

Je také možnost zapůjčení 2-fázové odsávačky mateřského mléka s vysokým hygienickým standardem, který umožňuje následné použití několika maminkami, každá s vlastním odsávacím setem.

Inzerce

4. Jak vybírat odsávačku mateřského mléka? 

Při výběru odsávačky se rozhodujeme mezi těmito faktory:

  • 1-fázová nebo 2-fázová odsávačka
  • Mechanická nebo elektrická odsávačka
  • Odsávačka mateřského mléka na jedno prso nebo obě prsa
  • Zakoupení osobní nebo zapůjčení profi odsávačky mateřského mléka
  • Finanční stránka věci

1-fázová versus 2-fázová odsávačka mateřského mléka

Jako první si musíme ujasnit, zda chceme odsávačku 1-fázovou se stále stejnou intenzitou sání, nebo již pokročilou 2-fázovou, která napodobuje sání novorozence, čili po rychlém sání a zahájení toku mléka následuje druhá pomalejší fáze.

Argumenty k rozhodování:

  • Pro krátkodobé použití, např. odstříkání přebytků mateřského mléka, je dostačující 1-fázová. 
  • Pro delší použití budeme určitě uvažovat o 2-fázové.
  • Významný argument je finanční, kdy 1-fázové odsávačky je možné koupit za poloviční cenu než 2-fázové.

Mechanická versus elektrická odsávačka mateřského mléka

Opět bude hlavním argumentem frekvence a délka použití. Když jsem používala mechanickou balónkovou odsávačku denně s frekvencí 2-3 hodiny, nemohla jsem se divit, když se mně po čase díky zbytnělým svalům na pravé ruce rozvinul syndrom karpálního tunelu. Bylo to až roky po odsávání, naštěstí časem vymizel.

Argumenty k rozhodování o koupi odsávačky mléka:

  • Pro krátkodobé použití nebo použití 1x za den, např. odstříkání přebytků mateřského mléka, občasné si připravení dávky na druhý den, je dostačující mechanická odsávačka. 
  • Pro delší použití budeme určitě uvažovat o elektrické odsávačce, která šetří naše ruce.
  • Významný bude také faktor finanční. Zatímco mechanické se pohybují v ceně do 1000 Kč, elektrické v tisících Kč.

Odsávačka mateřského mléka na jedno prso versus na obě prsa

I tady se budeme rozhodovat podle délky a frekvence použití. Budeme-li odstříkávat jednou za den, určitě nám postačí odsávačka na jedno prso. U celodenního odsávání po dobu několika týdnů upřednostníme možnost odsát mléko z obou prsou najednou.

Argumenty k rozhodování o koupi odsávačky mléka:

  • Pro krátkodobé použití nebo použití 1x za den, občasné odstříkání mateřského mléka, je dostačující odsávačka pro jedno prso. 
  • Pro delší použití budeme určitě uvažovat o odsávačce pro obě prsa, které šetří čas – ty jsou vždy elektrické.
  • Významným faktorem je i ten finanční, kdy odsávačky na obě prsa stojí o polovinu více než odsávačky na jedno prso.

Zakoupení nebo zapůjčení odsávačky mateřského mléka

Opět bude nejvýznamnější časový faktor společně s finančním. 

Situace 1:

Budeme-li vědět, že odsávačku budeme používat po dobu např. 6 týdnů, což je 42 dní a půjčovné na den je 70 Kč, celkové půjčovné nás vyjde na 2940 Kč. To se nám vyplatí, neboť nejlevnější odsávačka je mechanická 2-fázová na jedno prso v ceně cca 1000 Kč, kde je ovšem odsávání zdlouhavé – jednak musíme jednou rukou pumpovat, nejdříve odsáváme jedno prso a pak stejný čas i druhé. 

Nejlevnější 2-fázová elektrická stojí cca 4500 Kč, ale je pouze na 1 prso, na 2 stojí 6800 Kč, s dobíjecí baterkou 10000 Kč. Nevýhodou zapůjčené profi odsávačky je to, že s ní nemůžete např. dělat další drobné úkony, protože přístroj, kde je umístěn motor, nelze snadno přenášet. 

Situace 2:

Při zapůjčení odsávačky mateřského mléka na 9 týdnů se již cena (4410 Kč) rovná nejlevnější elektrické 2-fázové odsávačce na jedno prso. 

Situace 3:

Při zapůjčení na 14 týdnů se již cena (6860 Kč) rovná nejlevnější 2-fázové elektrické odsávačce pro obě prsa.

Argumenty k rozhodování o koupi odsávačky mléka:

  • Zapůjčení se nám vyplatí pro krátkodobé intenzivní odsávání. 
  • Pro odsávání pouze občas je vhodné si zakoupit manuální odsávačku, pro dlouhodobé odsávání několik měsíců se zase finančně více vyplatí mít vlastní elektrickou odsávačku pro obě prsa.

Finanční stránka věci

Dle ukázek výše je vidět, že pro příležitostné odsávání nemusíme mít rovnou elektrickou a na obě prsa nebo zapůjčenou, kde se počítá každý den. Při déletrvajícím odsávání a celodenním je pak vhodné si porovnat cenu jednotlivých přístrojů a poměřit ji s mou vlastní hodnotou času, který odstříkávání budu věnovat (na 1 nebo 2 prsa), manuální zátěži ruky (mechanická nebo elektrická), možnosti dobíjení baterie (levnější vs. dražší verze na obě prsa).

Argumenty k rozhodování o koupi odsávačky mléka:

  • Pro krátkodobý účel zcela vystačí manuální odsávačka
  • Pro déletrvající se pak rozhodujeme, zda elektrická na jedno nebo obě prsa, následně pak zda s bateriemi a síťovým připojením, nebo dobíjecí baterií na 3 hodiny provozu a síťovým dobíjením. Nebo se můžeme rozhodnout pro zapůjčení profi přístroje.
  • Všechny osobní odsávačky není vhodné z hygienických důvodů dále přeprodávat. Neměly by se ani půjčovat. K zapůjčení a následnému užití další maminkou slouží pouze profi odsávačka Symphony.

Algoritmus

Algoritmus i argumenty jsou pouze orientační, vycházející z logické úvahy a názorů autorky, která mohla některé individuální aspekty Vaší situace opomenout. Je pouze ukázkou toho, jak při výběru můžeme postupovat. Uvítáme jakoukoliv praktickou poznámku. Cenově jsme se orientovali dle segmentu s 2-fázovými odsávačkami.

Pronájem odsávačky Symphony Pronájem odsávačky Symphony

Symphony pro zapůjčení domů.

Autor: PhDr. Miloslava Kameníková, MUDr. Jana Martincová

Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Odsávání mléka - diskuze

  • odsávačka NUK
    Taky mi hodně pomohla před lety odsávačka, než jsem našla pomoc laktační poradkyně a nučila nás správný systém. Měla jsem ruční, co nebylo tolik pohodlné. Teď bych sáhla pro elektrické od NUK a byla by to ještě větší pomoc :)
    silta   | 27.02.2018 12:36:13
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Hlen ve stolici

| Veronika J | dnes, 14:31

Dobrý den, občas se nám objeví tohle ve stolici , je to hlen ? Dítě 4,5 měsíce , od 3 měsíce na um. Dítě jinak bez problému kaká, nemá žádné potíže , bolesti bříška apod, mám trošku sušší pokožku promazáváme leniens. A často ublinkáváme. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ve stolici je lehce hlen, ale pokud dítě prospívá, není třeba měnit mléko, doporučila bych přidat zeleninový  příkrm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 18:44
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×