Mléčná výživa nekojeného, dokrmování kojeného dítěte

  1. Typy mléčné výživy
  2. Jaký mléčný přípravek pro své dítě zvolit?
  3. Co budete potřebovat k přípravě mléka?
  4. Hygienické zásady přípravy mléčné výživy
  5. Jak pomůcky sterilizovat?
  6. Dokrmování kojeného dítěte
  7. Jak postupovat na cestách?
  8. Kdy zavádět nemléčné příkrmy?
  9. Vaše dotazy

1. Typy mléčné výživy

Nejvhodnější výživou dítěte po narození je bezesporu výživa mateřským mlékem. Jsou však situace, kdy tuto přirozenou výživu dítěti poskytnout nelze – např. nedostatek mateřského mléka, různé zdravotní překážky na straně matky nebo dítěte. Kojení je pak nutno doplnit nebo úplně nahradit umělou výživou, k jejíž výrobě se využívá kravské mléko. Pro výrobu umělé dětské výživy platí velmi přísná pravidla, legislativně upravená. Výroba podléhá nejen velmi přísné hygienické kontrole, ale také schválení Pracovní skupiny pro dětskou gastroenterologii a výživu České pediatrické společnosti, která dohlíží na dodržování všech stávajících doporučení zahrnutých i v legislativě.

Nabídka mléčné výživy pro nekojené děti je velmi široká a zahrnuje výrobky pro zdravé novorozence a kojence, výrobky pro nedonošené děti a výrobky pro děti se zdravotními problémy:

  • mléčné přípravky pro zdravé donošené novorozence a kojence: označují se jako „počáteční mléka“ - u názvu je ještě číslice 1. Mléka jsou upravena tak, aby zcela kryla potřebu dítěte a je možno je podávat prakticky až do 1 roku života nekojeného dítěte. Jsou obohacena prebiotiky (= vláknina).
  • mléčné přípravky pro kojence od ukončeného 4. měsíce: označují se jako „pokračovací mléka“ - u názvu je číslice 2, lze je podávat až do 1 roku, případně je lze nabídnout i batolatům. Některé tyto přípravky obsahují jak prebiotika (vlákninu), tak probiotické bakterie kvůli žádoucímu bakteriálnímu osídlení střeva.
  • mléčné přípravky pro batolata: jsou označena číslicí 3 a jsou plnotučná, určena pro děti od 1 roku do 3 let. Tato mléka jsou obohacena minerály, stopovými prvky a vitaminy, některá probiotiky i prebiotiky – v množství odpovídajícím potřebám této věkové skupiny. Dítě by mělo vypít po zavedení nemléčných přípravků optimálně 0,5 litru mléka denně.
  • mléčné přípravky pro nedonošené děti: jsou to speciálně upravené mléčně výrobky, které musí splňovat podmínku vyšší potřeby energie a bílkovin těchto dětí s ohledem na nezralý trávicí systém, musí obsahovat vyšší dávky vitaminů, stopových prvků, stravitelnější tuky a cukry.
  • mléčné přípravky pro děti se zdravotními obtížemi:
    • antirefluxová mléka – určená pro děti s velmi častým ublinkáváním a děti s prokázaným jícnovým refluxem (dětem se vrací strava za žaludku do jícnu a hrozí nebezpečí vdechnutí potravy). Tato mléka jsou zahuštěna škrobem nebo vlákninou ze svatojánského chleba, jsou označena písmeny AR. Použití tohoto mléka je u zmíněných potíží kojence velmi efektivní a patří mezi první léčebné opatření u kojenců s častým ublinkáváním.
    • mléka se sníženým obsahem laktózy (mléčného cukru) – jsou určena na přechodnou dobu pro děti, které po překonaném střevním onemocnění špatně tráví mléčný cukr
    • hypoantigenní mléka – určená pro děti s vysokým rizikem alergie (např. oba rodiče jsou alergici) se speciálně upravenou bílkovinou, a tím lépe stravitelnou bílkovinou - jsou označena písmeny H.A.
    • hypoalergenní mléka – určená pro děti s již zjištěnou alergií
    • mléka pro děti, které trpí některými specifickými poruchami trávení – jejich použití určuje lékař – specialista

Je potřeba na závěr tohoto stručného přehledu připomenout, že mléčné přípravky určené dětem se zdravotními problémy by nikdy neměly konzumovat zdravé děti.

Inzerce

Rovněž neupravené kravské mléko (tj. obchodní) nelze dětem doporučit dříve než po druhém roce života, a to ani ve formě kondenzované (TATRA). Neupravené kravské mléko má totiž příliš vysoký obsah bílkovin a minerálů, chybí v něm přídavky železa, jódu, zinku a vitaminů a pro ledviny malého dítěte je velkou zátěží. Ovšem je možno ho použít k přípravě obilninových kaší. Optimální je dítěti do 3 let věku podávat pouze batolecí mléka.

Kozí mléko se rovněž nehodí pro výživu malého kojence pro vysoký obsah bílkovin, minerálních látek a tuků. Má také málo železa a dalších vitaminů – C, D, a zejména kyseliny listové. Rovněž se nehodí ani pro léčení alergických projevů na kravské mléko, protože bílkovina kozího mléka je pro organizmus stejně cizorodá jako bílkovina kravského mléka, a navíc zde existuje možnost zkřížené alergie (dítě alergické na bílkovinu kravského mléka může být alergické i na bílkovinu kozího mléka).

Inzerce

Stejně tak není vhodné ani kobylí mléko (obsahuje příliš mnoho tuku) a mléko ovčí (stejný problém jako mléko kozí).

Mléčné přípravky vyrobené ze sóji se u nás používají zcela výjimečně, a to pouze léčebně při nesnášenlivosti mléčného cukru (laktózy), protože ji neobsahují. Užívání sóji totiž může posilovat celoživotní riziko alergie.

Inzerce

2. Jaký mléčný přípravek pro své dítě zvolit?

Především nepodléhejte malomyslnosti, že své dítě nemůžete kojit. Umělá mléčná výživa je vyrobena tak, aby vašemu dítěti poskytla dostatečný příjem všech potřebných živin, takže se netrapte a nepovažujte se za méněcennou matku.

Pokud je vaše dítě hned po narození živeno mléčným přípravkem, který dítěti vyhovuje, pak pokračujte stejným přípravkem. Pokud se v průběhu dalších týdnů ukáže, že vašemu dítěti kojení nestačí, poraďte se se svým ošetřujícím dětským lékařem, jaké mléko k dokrmení zvolit. Stejně tak vám lékař doporučí vhodný přípravek, objeví-li se u vašeho dítěte nějaké zdravotní problémy.

3. Co budete potřebovat k přípravě mléka?

  • dostatečné množství kojeneckých lahviček o objemu 250 ml – nejméně 8 kusů
  • několik náhradních dudlíků, i když lahvičky se prodávají již s dudlíky. Otvor v dudlíku má být tak velký, aby dítě mohlo bez potíží sát – když obrátíte lahvičku dnem vzhůru, musí mléko pomalu kapat, asi 2-3 kapky ze vteřinu. Je-li otvor příliš malý, dítě se rychle unaví a potřebnou dávku nevypije. Je-li příliš velký, dítě nestačí polykat a může mléko vdechnout.
  • nádobku s víkem na uchovávání dudlíků
  • kartáč na čištění lahviček
  • výhodný je stojánek na lahvičky – opatřený tyčkami, na které se nasune lahvička dnem vzhůru, takže voda vyteče (vytírání utěrkou je nehygienické)
  • odměrku na tekutiny, případně nálevku
  • bryndáčky

K vlastní přípravě mléka budete potřebovat kojeneckou vodu, na etiketě láhve musí být poznamenáno, že jde o kojeneckou vodu. Nikdy nepoužívejte minerálky a stolní sycené vody.

Máte-li vlastní zdroj vody – studnu – musíte ji s předstihem nechat laboratorně vyšetřit, zda je pro přípravu kojenecké stravy vhodná (rozbor na obsah dusičňanů, bakterií a jiných cizorodých látek). Také musíte průběžně během roku vodu samozřejmě kontrolovat.

Inzerce

Chcete-li používat vodu ze studánky, musíte se informovat o vhodnosti použití u příslušné hygienické stanice!

4. Hygienické zásady přípravy mléčné výživy

  • Před vlastní přípravou dodržujte osobní hygienu, vždy si pečlivě umyjte ruce. Nikdy při přípravě současně neporcujte maso či nečistěte zeleninu!
  • Všechny pomůcky potřebné ke krmení udržujte v čistotě – bezprostředně po použití zbytek mléka vylijte, vnitřek lahvičky vyčistěte kartáčem, stejně tak hrdlo láhve a závity, do dudlíku dejte trochu soli a promnutím odstraňte zbytky mléka. Vše opláchněte pod tekoucí horkou vodou a dejte sterilizovat. Pak vše opatrně rozložte na čistou papírovou utěrku a ubrousek a nechte okapat. Máte-li stojánek, lahvičku nasuňte na tyčku a nechte okapat.
  • Mléko připravujte přesně podle návodu – používejte odměrku, nikdy neodhadujte množství podle oka!
  • Vodu vždy převařujte, i když je balená, ale ne opakovaně!
  • Nedopité mléko nikdy neschovávejte, vždy je vylijte!
  • Mléko připravujte vždy těsně před krmením. Jste-li v časové tísni, na noc nebo budete-li mimo domov a bude krmit někdo jiný, připravte potřebnou dávku do další lahvičky a uložte do ledničky. Mléko před krmením ohřejete buď ve vodní lázni nebo v ohříváčku. Mikrovlnná trouba není optimální, protože ohřev je nepravidelný - láhev je studená a mléko horké. Ale v případě nutnosti lze i mikrovlnku použít, ale musíte pečlivě teplotu mléka zkontrolovat (nejlépe na svém předloktí či zápěstí) – to ostatně musíte vždy.
  • Do zásoby si připravte nanejvýš 3 dávky, o nichž víte, že ten den spotřebujete. Mléko uchovávejte vždy v lednici, co ten den nespotřebujete, musíte zlikvidovat!
  • Nikdy nepoužívejte již jednou ohřáté mléko!

5. Jak pomůcky sterilizovat?

Nejlépe varem – po dobu 25 minut, buď ve vodní lázni, nebo s použitím elektrického sterilizátoru, což je praktické, ale ekonomicky náročnější.

6. Dokrmování kojeného dítěte

  • Dítě kojené a zčásti dokrmované umělou výživou vždy nejprve nakojte, a potom podejte potřebnou dávku umělé výživy. Vždy si potřebné množství připravte dopředu a lahvičku s mlékem dejte do nádoby s teplou vodou, aby mléko nevystydlo. Je-li k dokrmení dítěte potřeba jen malé množství mléka - někdy stačí 20 ml, použijte k dokrmení kávovou lžičku (nejlépe nerezovou), která má obsah cca 4 ml, takže k dosycení dítěte stačí 5 lžiček (nevyplatí se vám použít lahvičku). Protože množství mléka k dosycení dítěte může být velmi variabilní, musíte se řídit potřebou dítěte a podle ní zvolit vhodný systém - dokrmovat po každém kojení nebo střídat láhev a kojení. Poradí vám podle situace vaše dětská sestra nebo dětský lékař.
  • Dítě během krmení z láhve držte v náručí ve zvýšené poloze - to znamená na klíně - položené na předloktí s hlavičkou opřenou o loketní jamku. Láhev držte v šikmé poloze tak, aby byl dudlík stále naplněn mlékem - tj. bez vzduchu. Když dítě přestane sát, dejte ho do svislé polohy, aby si odříhlo, pak teprve nabídněte zbytek dávky. Po skončení krmení nechte opět dítě odříhnout. Často se vzduchem vyjde z pusinky i trochu mléka, ale to je běžné. Proto používejte jak bryndáček, tak sobě na rameno utěrku či ručník.
  • Poznámka: nikdy nekrmte dítě když leží v postýlce! I uměle živené dítě potřebuje mít pocit bezpečí a matčina náruč je tím nejlepším místem. Navíc je dítě ohroženo ve vodorovné poloze vdechnutím mléka!

7. Jak postupovat na cestách?

I když své dítě nekojíte, můžete mu připravit mléčné dávky tak, abyste ho neohrozila nějakou střevní infekcí. Vše si doma v klidu promyslete a podle času stráveného cestováním (autem, letadlem, vlakem) připravte příslušný počet lahviček s mlékem, které nechte vychladit v lednici. Těsně před odchodem všechny lahvičky umístěte v přenosné lednici s použitím chladících vložek. Vezměte s sebou také termosku s horkou vodou k ohřátí mléka (podle situace lze využít odpočívadel, personál letadla apod.). Nikdy však s sebou nevozte teplé mléko v termosce, mohly by se pomnožit bakterie.

Samozřejmě kromě mléka si vezmete vše, co budete potřebovat k očištění dítěte (popsáno v kapitole o cestování).

8. Kdy zavádět nemléčné příkrmy?

U dětí uměle živených lze začít až po dovršení 4. měsíce věku, tedy od začátku 5. měsíce. Nikdy na dítě nespěchejte, odmítá-li vámi nabízený příkrm, vyčkejte několik dnů a zkoušejte znovu. Všechny příkrmy mají být kašovité, podávají se lžičkou (nejlépe nerezovou nebo z pevného plastu s atestem). Dítě je třeba držet v náručí stejně jako při krmení z láhve. Teprve až se umí posadit samo a sedí pevně, je možno využít dětské stoličky, nebo dítě nechat sedět na klíně (což je většinou lepší, děti bývají klidnější).

Postup podávání nemléčných příkrmů je pospán v kapitole Smíšená strava dítěte, je stejný jak pro děti kojené, tak pro děti živené uměle.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

9. Vaše dotazy

Vaření z kravského mléka

Prosím Vás, chci se zeptat, zda je vhodné po roce vařit z kravského mléka? Mám na mysli pudink, kaše, omáčky, atd. Když mléko přejde varem, je pro dítě už lépe stravitelnější?

Odpověď: Pokud dítě snáší dobře jiné výrobky z kravského mléka - např. jogurty a jiné podobné přípravky, může maminka k přípravě kaší, pudingů i omáček používat kravské mléko. Toto množství je totiž tak malé, že to trávení dítěte nemůže ohrozit, navíc při přípravě zmíněných přípravků mléko stejně přejde varem, takže není třeba ho převařovat zvlášť. Převařené mléko není stravitelnější, stravitelnější jsou zakysané mléčné produkty. Důležité je, aby dítě do 3 let dostávalo sušená dětská mléka, která jsou stravitelnější a obohacená důležitými vitaminy a minerály, a to v množství minimálně 500 ml denně. dr. Ludvíkovská

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×