Inzerce
Inzerce
Inzerce

Porod

Porod je soubor fyziologických procesů, při nichž jsou plod a jeho obaly spolu s placentou vypuzeny z mateřského organizmu. První impulz k vyvolání porodu dává pravděpodobně sám plod. Porod provázejí porodní bolesti, které jsou způsobeny stahy děložního svalstva.

Vlastní porod má čtyři fáze, které se označují jako doby porodní.

V prvé době porodní (otevírací) se zkracuje děložní čípek a otevírá se děložní hrdlo. První doba porodní začíná, když se porodní bolesti opakují častěji než jednou za 10 minut. Je nejdelší, u prvorodiček trvá 8 - 12 hodin, u vícerodiček 3 - 7 hodin. Intervaly mezi stahy se v průběhu doby postupně zkracují a stahům přibývá na intenzitě. Otevírací doba končí zpravidla maximálním rozšířením hrdla, protržením plodových obalů a odtokem plodové vody.

Inzerce
Porod - 1. doba

Obrázek 2: Miminko v prvé době porodní - otevírací. Děložní stahy způsobí, že se děložní hrdlo postupně zkracuje a přetahuje se přes dolní pól plových obalů. Postupně se otevírá branka děložní.

V druhé době porodní (vypuzovací) sestupuje plod děložním hrdlem a pochvou. V okamžiku, kdy opustí mateřské tělo, se plod stává novorozeným miminkem. Druhá doba porodní trvá průměrně u prvorodiček 50 minut, u vícerodiček asi 20 minut.

Porod - 2. doba

Obrázek 3: Druhá doba porodní – vypuzovací. Hlavička již prošla děložní brankou a pochvou.

Inzerce
Porod - vypuzení miminka
 

Obrázek 4. Pozdní fáze doby vypuzovací. Miminko má to nejobtížnější za sebou, porodní cestou již prošla i ramínka.

Třetí doba porodní začíná narozením dítěte a končí vypuzením placenty s plodovými obaly. Trvá asi 15 minut. Můžeme ji podpořit stlačením břicha rodičky. V dutině děložní se tvoří při odloučení placenty krevní sraženina (hematom). Poté se děloha stahuje.

Porod - 3. doba

Obrázek 5: Ve třetí době porodní se odloučí plodové obaly a placenta od děložní stěny. Stahy děložního svalstva zajistí jejich vyloučeni z těla matky a stisknutím cév zastaví krvácení.

Čtvrtá doba porodní (zotavení) začíná hned po odloučení a vypuzení placenty. Trvá asi 2 hodiny. Děloha se stahuje, stažení děložního svalstva zaškrtí děložní cévy a staví tak postupně krvácení.

Inzerce


Na konci těhotenství, v termínu porodu, má donošené a zralé miminko tyto znaky:

  • 1. Celková délka je asi 50 cm. Hmotnost se pohybuje nejčastěji mezi 3 000 až 3 500 g.
  • 2. Kůže je růžová a hladká, protože lanugo během posledního měsíce opadalo. Jemné vlásky lanuga mohou být ještě na ramenech a zádech novorozeněte. Obrysy tělíčka jsou zaoblené, v posledním měsíci se množství podkožní tukové tkáně ještě zdvojnásobilo.
  • 3. Obočí a řasy jsou dobře vytvořené, vlásky na hlavičce jsou dlouhé několik cm. Nehty přesahují konečky prstíčků.
  • 4. U chlapečků jsou pohlavní žlázy – varlata - sestouplá do šourku. Varlata se původně založila a vyvíjela v břišní dutině. Děvčátka mají malé stydké pysky překryty velkými.
  • 5. Svůj příchod na svět ohlašuje bezprostředně po porodu novorozeně hlasitým křikem a čilými pohyby.
  • Pokud dojde v průběhu porodu k deformaci hlavičky, pak se tato deformace zpravidla za několik týdnů srovná. Fontanely (měkká místa na lebeční klenbě) ale přetrvávají ještě dlouho do dětského věku. Umožňují další vývoj a růst mozku.
Růst miminka

Obrázek 6: Schéma znázorňuje růst plodu do délky mezi 12. až 38. týdnem nitroděložního vývoje. Tak rychle už Vaše miminko nikdy neporoste.

Narozením miminka končí první etapa života každého z nás, etapa která se odehrála uvnitř mateřského těla. Plným právem můžeme děje těchto 38 týdnů označit jako zázrak. Vždyť se v tomto období z jediné buňky, 0,15 mm velkého oplozeného vajíčka, vyvinul nový člověk. Je schopný samostatné existence a má se čile k světu. Je nositelem jedinečných dědičných informací, které jsou kombinací dědičných vlastností získaných od obou rodičů, maminky i tatínka. Všechno dobře dopadlo, je čas na úlevu a velkou radost. Konečně se můžete seznámit.

Inzerce

Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak probíhá porod? - diskuze

Poradna

Velikost gestačního váčku

| VAM1111 | 17.04.2024, 17:12

Dobrý den,

mám dotaz, jestli můžete podle přiložené fotky z ultrazvuku posoudit velikost gestačního váčku vůči plodu? Bohužel nevím přesné rozměry, ale plod odpovídá přesně jak dle poslední MS má, hýbe se a má srdeční činnost, na UTZ těhotenství 9+3.

Lékař mi nic špatného ohledně velikosti gestačního váčku neříkal. Pouze já až doma, jak koukám na fotku, tak si říkám, jestli tam má dostatek prostoru. Ve chvíli kdy mi byl UTZ prováděn mě to vůbec nenapadlo.

Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

pokud Váš lékař na ultrazvuku nic podezřelého neshledal, tak se nyní nemáte důvod obávat. Já se z pozice internetové poradny k cizímu ultrazvuku vyjadřovat nemohu, popisovat takto od počítače, bez možnosti si ultrazvuk provést osobně, je prakticky nemožné.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×