5. týden od oplození = 7. týden těhotenství

 

Na konci čtvrtého a v pátém týdnu gravidity vyplňuje zárodek spolu se svými obaly jenom malou část děložní dutiny. Zárodek se volně vznáší v plodové vodě v amniovém váčku. Tento váček obklopuje choriová dutina ohraničená choriovou membránou. Část choriové membrány opatřená klky se stane součástí placenty. Zárodek s obaly pokrývá děložní sliznice.


7. týden těhotenství - zárodek v děloze

Obrázek 1: Zárodek s obaly ve sliznici děložní na začátku 5. týdne. Zárodek je uložený v amniovém váčku, obklopený plodovou vodou. Zárodečným stvolem je spojený s primitivní placentou. V placentě a zárodečném stvolu jsou krevní cévy, které zajišťují výživu zárodku.

V pátém týdnu se velice zvětšuje zejména hlavová část zárodku (tvoří téměř polovinu délky celého těla). Její růst souvisí s rychlým vývojem mozku. Hlava se současně ohýbá dopředu, takže krajina budoucího obličeje a krku se téměř dotýká srdečního hrbolu.
Lidský obličej a krk připomíná hlavová část zárodku zatím jenom velmi vzdáleně. Základ mozku a čelní hrbol dále rostou. Pod primitivní ústní dutinou přibývají k původním třem žaberním obloukům (založily se ve 4. týdnu) dole dva další. Jsou od počátku poměrně malé. První žaberní oblouk se naopak zvětšuje a ve své střední části se rozdělí na dva páry výběžků (horní a dolní pár). Tyto výběžky shora a od spodu obklopují široký vchod do primitivní ústní dutiny. Poté dolní výběžky poměrně rychle srůstají. Jsou základem dolní čelisti a přilehlých částí obličeje. Horní výběžky (základy pro horní čelist) mezi sebou navzájem naopak nesrůstají. Mezi ně se klade shora čelní výběžek, který vyrůstá z čelního hrbolu. Základy očí jsou uloženy daleko od sebe po stranách formujícího se obličeje.

Inzerce

7. týden těhotenství - zárodek

Obrázek 2: Obličejová a krční oblast zárodku v polovině 5. týdne. Pod čelním hrbolem jsou v čelním výběžku založeny tlusté nosní ploténky, ze kterých vzniknou nosní dírky. V širokých ústech jsou patrné zbytky hltanové membrány. Základy očí nejsou zepředu vidět (jsou uloženy po stranách hlavy). Zárodek se ještě člověku příliš nepodobá, ale brzy bude. (Pro větší názornost byly některé základy obličeje zakresleny odlišnými barvami. Oranžové jsou zbytky hltanové membrány v červených ústech, párové základy horní čelisti jsou žluté.)

Inzerce


Horní končetiny (ručičky) rostou do délky. Původně jednoduché ploutvičky nabývají podoby maličkého pádla. Jejich horní část se formuje do tvaru válečku. Od dolní, širší, kratší a ploché části je oddělena zúžením (budoucí zápěstí). Časný vývoj horní končetiny zachycuje obrázek č. 3.

7. týden těhotenství - ruka miminka

Inzerce

Obrázek 3: Horní končetina v polovině 5. a na konci 5. týdne. Třetí obrázek s prstovými paprsky již spadá do 7. týdne.


Asi v polovině týdne jsou založeny v celém rozsahu – až do ocasního konce – prvosegmenty. Celkem se zakládá 42 až 44 párů prvosegmentů. Několik horních a dolních párů se záhy rozpadne. Nakonec zůstane zachováno 34 párů, což odpovídá počtu páteřních obratlů člověka.
Na přední straně zárodku vzniká splynutím stopky žloutkového váčku (spojka primitivního střeva zárodku se žloutkovým váčkem) a zárodečného stvolu jednotný pupeční provazec. V tomto provazci probíhají životně důležité pupeční cévy. Pupeční žíla vede okysličenou a živinami bohatou embryonální krev z choriových klků do zárodku.

Pod pupečním provazcem se na bocích v podobě jednoduchých ploutviček zakládají koncem týdne dolní končetiny. Jsou proti horním končetinám ve vývoji téměř o týden opožděny. Toto zpoždění si udržují i ve svém dalším rozvoji.

Inzerce

Více o Vašem těhotenství v tomto týdnu: 7. týden těhotenství

Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

5. týden vývoje miminka - diskuze

Poradna

Růst hCG

| Levandule88 | 26.03.2024, 07:21

Dobrý den, mám dotaz ohledně růstu hCG. Všude jsem našla informace, že by měla hodnota růst ob den zhruba o dvojnásobek. Nikde jsem ale moc nenašla, co když roste rychleji. Byla jsem jako samoplátce (4+1 tt) na odběru a hodnota byla 601, za čtyři dny jsem šla znovu (4+5 tt) a hodnota mě zaskočila, neboť byla 5687. Může to být v pořádku? Obávám se molárního těhotenství, bohužel tu zkušenost už mám, před pár měsíci. Částečná mola a nutná revize v 11 tt. Nevím, zda mám jít na další odběr, nebo to nechat být a počkat až na UTZ. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

optimální by bylo, aby management odběrů a sledování měl v rukou Váš gynekolog, takto v rámci poradny opravdu nemohu dělat závěry, zda se jedná či nejedná o podezření na další molární těhotenství.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 08:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×