11.-12. týden od oplození = 13.-14. týden těhotenství

 

Růst tělíčka do délky rychle pokračuje. Hlava se zvětšuje také, ale vzhledem k ostatním částem těla již poněkud pomaleji.
Obličej je široký, oči se posunují blíže ke středu obličeje, jsou však od sebe dosud vzdáleny více než u novorozeňat. Horní a dolní oční víčka jsou stále spojena. V ústní dutině se v horní i dolní čelisti v hloubce pod dásní objevují základy prvních mléčných zubů. Pokračuje vývoj ušního boltce, který se poněkud zvětšuje a má nepravidelně hrbolatý vzhled. Ušní boltce jsou posazeny po stranách hlavy poměrně nízko, stále ještě spíše po stranách krku, v místě svého založení.
Mění se také vzhled přední stěny trupu. Do konce 3. lunárního měsíce vymizí zcela pupeční kýla, protože se střevní kličky, uložené dočasně v pupečníku, již vtáhly do zvětšující se břišní dutiny. Poněkud klesá krvetvorba v játrech, krvinky se nyní začínají vyvíjet také ve slezině.
Mezi 9. a 12. týdnem začínají ledviny produkovat moč, která se vylučuje do plodové vody.
Zevní pohlavní orgány plodů ženského a mužského pohlaví se od sebe začínají odlišovat. Pod vlivem hormonů, které v této době začínají vylučovat do krve mužských plodů pohlavní žlázy (varlata), se postupně prodlužuje u mužských plodů pohlavní hrbolek v penis. Pohlavní řasy srůstají a uzavírají tak na spodní straně penisu močovou trubici. Pohlavní valy spolu ve střední rovině rovněž splynou a vytvoří šourek.

13. týden těhotenství - mužské pohlaví

Inzerce

Obrázek 1: Schématické znázornění zevních pohlavních orgánů mužského plodu v 11. týdnu vývoje. Na spodní straně penisu dosud nesrostlé pohlavní řasy. O něco níže jsou zevně od pohlavních řas párové pohlavní valy (později srostou v šourek).

14. týden těhotenství - mužské pohlaví

Inzerce

Obrázek 2: Schématické znázornění zevních pohlavních orgánů mužského plodu na konci 12. týdne vývoje. Ve středu jednotného šourku je patrná kožní hranka, která označuje oblast srůstu původně párových pohlavních valů. Také srůst pohlavních řas na spodní straně penisu je téměř ukončen.

U plodů ženského pohlaví pohlavní hrbolek zpočátku také roste, jeho růst se ale postupně zpomaluje. Je základem poštěváčku. U ženského pohlaví nesrůstají ani pohlavní řasy, ani pohlavní valy. Vznikají z nich malé a velké stydké pysky.

Inzerce

14. týden těhotenství - ženské pohlaví

Obrázek 3: Schématické znázornění zevních pohlavních orgánů ženského plodu na konci 12. týdne. Pohlavní hrbolek přestává růst, je základem poštěváčku. Pohlavní řasy ani pohlavní valy nesrostou, představují párové základy malých a velkých stydkých pysků.

Inzerce

Změny, které charakterizují obě pohlaví, jsou na konci 12. týdne (14. týden gravidity) ještě málo výrazné, takže bezchybné určení pohlaví je zatím obtížné.
Během třetího měsíce rostou velmi rychle horní končetiny. Na konci měsíce již dosáhnou ve vztahu k celému tělu správné relativní délky. Dolní končetiny v růstu zaostávají, jsou dosud vzhledem k ostatním proporcím těla velmi krátké. Jak horní, tak dolní končetiny jsou velmi hubené.
Na konci třetího měsíce jsou některé svaly natolik vyvinuté, že se dokáží stáhnout. Pohyby těla jsou ale ještě natolik slabé, že je matka zatím nepociťuje. Na druhé straně plod již aktivně reaguje na mechanické podráždění. Pohlazení či jemné poklepání na ret vyvolá slabý náznak sacího reflexu. Podráždění očních víček vyvolává jejich záchvěvy. Pohyby je možné pozorovat během vyšetření ultrazvukem.
Délka plodu obnáší na konci 12. týdne asi 9 cm. Hmotnost plodu je velmi nízká, pohybuje se kolem 40 g.
V amniovém vaku je v tomto období asi 30 ml plodové (amniové) tekutiny. Plod se v ní volně vznáší. Plodová voda se přibližně každé 3 h obměňuje. Pochází z plazmy mateřské krve, do amniového vaku se dostává difúzí přes plodové obaly. Plod vodu polyká. Z jeho trávicího ústrojí se vstřebává do krevního oběhu plodu. Část plodové vody prochází také plícemi plodu.

13. týden těhotenství - ultrazvukové vyšetření

Sonogram 1: Plod starý 11 týdnů (13. týden těhotenství). Na hlavičce zachycené z boku je dosud patrný nepoměr mezi velkou částí mozkovou a malou částí obličejovou. Tmavé oblasti v mozku odpovídají dosud rozsáhlým dutinám. V dutinách jsou patrné chorioidální pleteně, vzniklé z obalů mozku (červená šipka). Černá šipka vyznačuje délku plodu od temene hlavičky po kostrč. Pod vypouklým čelem a drobným obličejem je patrné zúžení v oblasti krku a mírně klenutý hrudník.

Více o Vašem těhotenství v těchto týdnech: 13. týden těhotenství, 14. týden těhotenství

Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc., UZ snímky: MUDr. Radan Doubek, popisky k nim: MUDr. Šťastná

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

11.-12. týden vývoje miminka - diskuze

Poradna

Růst hCG

| Levandule88 | 26.03.2024, 07:21

Dobrý den, mám dotaz ohledně růstu hCG. Všude jsem našla informace, že by měla hodnota růst ob den zhruba o dvojnásobek. Nikde jsem ale moc nenašla, co když roste rychleji. Byla jsem jako samoplátce (4+1 tt) na odběru a hodnota byla 601, za čtyři dny jsem šla znovu (4+5 tt) a hodnota mě zaskočila, neboť byla 5687. Může to být v pořádku? Obávám se molárního těhotenství, bohužel tu zkušenost už mám, před pár měsíci. Částečná mola a nutná revize v 11 tt. Nevím, zda mám jít na další odběr, nebo to nechat být a počkat až na UTZ. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

optimální by bylo, aby management odběrů a sledování měl v rukou Váš gynekolog, takto v rámci poradny opravdu nemohu dělat závěry, zda se jedná či nejedná o podezření na další molární těhotenství.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 08:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×