Inzerce
Inzerce
Inzerce

Příspěvek na péči (PNP)

  1. Co je PNP a kdo na něj má nárok?
  2. Jak se posuzuje PNP u autistů?
  3. Odvolání se proti posudku
  4. Co dělat, když dítě nedosáhne na žádný stupeň PNP?
  5. Ovlivní nárok na PNP budoucnost dítěte?

Co je vlastně PNP a kdo na něj má nárok?

Tento příspěvek je určen osobám, které potřebují z důvodu svého zdravotního stavu pomoc jiné osoby (blízká osoba, asistent sociální péče atd.) při zvládání základních životních potřeb. 

Nárok na PNP má osoba starší 1 roku, a výše se liší podle stanoveného stupně závislosti. K příjmům ostatních členů domácnosti se nepřihlíží. 

Při posuzování stupně závislosti osoby se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost (péče o domácnost se neposuzuje u osob do 18 let). Bližší vymezení schopností zvládat základní životní potřeby a způsob jejich hodnocení stanoví vyhláška č. 505/2006 Sb.

Inzerce

Výše příspěvku na péči pro osoby do 18 let věku činí za kalendářní měsíc:

  • 3 000 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost) 
  • 6 000 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost) 
  • 9 000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost) 
  • 12 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost) 

Pozn.: Příspěvek může být v určitých případech zvýšen o 2000,- měsíčně, ale zde už se posuzují příjmy všech členů domácnosti a musí být nižší než dvojnásobek životního minima.

Inzerce

Jak se posuzuje PNP u autistů?

U autistů se nárok na PNP posuzuje stejně jako u jiné osoby. Žádost o příspěvek se podává na Úřadu práce dle trvalého bydliště. Z tohoto úřadu provedou úřednice šetření, při kterém zjišťují schopnost samostatného života v přirozeném sociálním prostředí, tedy u dítěte doma. OSSZ Lékařská posudková služba pak na základě sociálního šetření úřednic, nálezu vydaného poskytovatelem zdravotních služeb, popř. dalších vyšetření (u autistů jde hlavně o psychiatrické, psychologické vyšetření), která si vyžádá, určí stupeň závislosti.

Podle popisu posuzovaných schopností ale autista vše umí, jen prostě nemůže sám například docházet do školy a ze školy, nemůže spát ve školce, smí tam být jen po dobu asistenta, což jsou 4 hodiny. Tyto děti vyžadují každodenní plnou péči, přesný režim, speciální způsob učení, rodič tedy ne vždy může dítě vychovávat a současně chodit do práce. 

Tento problém mají i děti s jiným postižením, vždy se přihlíží k potřebě pomoci i dohledu jiné osoby u zvládání jednotlivé životní potřeby, která je posuzovaná podle zákona č. 108/2006 Sb. O sociálních službách a prováděcí vyhlášky č. 505/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

Pokud podle závěrečného posudku autista nedosáhne na žádný stupeň PNP, nevzdávejte to. Odvolejte se k odvolacímu orgánu MPSV ČR, případně žádejte opakovaně s odstupem asi tak půl roku, nebo v nejkrajnějším případě je možné podat žalobu (pokud nevyjde odvolání).

Rodič může být doma s dítětem také dobrovolně, může si dobrovolně platit důchodové pojištění a na zdravotní pojišťovně si požádat, aby zdravotní pojištění platil stát (lze do 7 let/15 let v případě péče o dvě a více dětí).

Inzerce

Jakmile je některý stupeň PNP přiznán, lze si do 10 let dítěte požádat i o hrazení důchodového pojištění státem.

Co dělat, když dítě nedosáhne na žádný stupeň PNP?

Nárok na PNP se průběžně přehodnocuje a posuzuje se většinou k věku, kdy se u dětí nějak mění psychomotorický vývoj, zda se jejich soběstačnost zlepšila - do 7 let věku zhruba po 1-2 letech.

Ovlivní nárok na PNP budoucnost dítěte, bude-li třeba jednou schopno se zařadit do úplně běžného života, bude moci studovat, najde si normální práci atd., nepoškodí ho to, že byl veden v nějakém stupni invalidity? 

Z toho nemusí mít rodiče obavy. Příspěvek na péči se nerovná stupeň invalidity, ta se posuzuje za jiným účelem a u dospělých lidí! Navíc pobírání PNP není věc veřejná, záleží na rodině, komu tuto informaci sdělí a není proto důvod, proč by dítě mělo být přiznáním příspěvku na péči stigmatizováno.

Zdroj: MPSV https://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Příspěvek na péči u autistů - diskuze

  • Autista
    Dobrý den. Mám doma autisty. Dostávám příspěvek na malýho ZTP, ale chtěla bych s ním víc zůstat doma. Pomáhá mu to víc se soustředit. V době kdy by byl ve škole bych s byla v práci na 4 hod. Mám nárok na příspěvek ikdyz budu chodit na zkrácený úvazek do práce? Děkuji
    jenisovah87   | 24.08.2021 18:38:01
    Reagovat | URL příspěvku
  • mam dotaz, to povinne pojisteni u 2 deti do 15 let je mysleno i socialni pojisteni nebo jen zdravotni??
    Liberte   | 18.08.2015 07:33:23 | Reakcí: 3, poslední: 27.08.2015 10:44:11
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Sociální i zdravotní, ale žádost se musí podat samostatně na OSSZ a na zdrav. pojišťovně.
      Sunny   | 24.08.2015 10:54:52
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        dekuju,pokud nevyjde pnp,zkusim at mi daji socialku ..mam tak jen zdravotni a socialni si musim platit sama..ani na socialce mi nerekli tuto moznost
        Liberte   | 24.08.2015 12:35:30
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE:
          Ahoj, jsi mě nahlodala a obvolávám úřady...oni to vážně zrušili, takže za tebe platí stát jen zdravotní pojištění, důchodové ne.
          Letos je minimální záloha na důchodové 1863,-.
          Jakmile ale budete mít přikleplý nějaký stupeň péče, už je to jinak:
          http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/ucast-na-pojisteni/nahradni-doba-pojisteni.htm

          Ještě bych případně zkusila na OSSZ pořešit, že je péče o dítě jako tvůj halvní prac. poměr, tudíž bys měla stejně jako osvč platit jen zálohy pro vedlejší, které jsou cca poloviční.
          Sunny   | 27.08.2015 10:44:11
          Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
moje miminko bude mít za dva dny 7 týdnů a dnes jsem nahmatala že má na pravé straně hlavičky takový důlek, že to má propadlé.. Na levé straně hlavičky takový důlek nemá. Vyděsilo mě to, všimla jsem si i, už delší dobu že dává hlavičku převážně na levou stranu, umí ji dát i rovně i na pravou, ale preferuje hodně levou stranu i když se snažím ji motivovat hračkou, sama ji i hlavičku dávám na pravou stranu, ale pokaždé si ji ihned dá zase na levou stranu.. Bojím se aby neměla tu hlavičku slehlou nebo tak, co mám dělat? Mám zavolat doktorce radši? Jak jsem psala už od začátku preferuje levou, tak jsem se snažila ji dávat na pravou a už ji sama i na pravou dávala, ale posledních pár dní vidím, že zase preferuje prostě tu levou a ještě jsem nahmatala důlek, jsem z toho vyděšená...
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

k posouzení "důlku" kontaktujte svého pediatra. Predilekční postavení hlavičky je v tomto věku běžné, doporučuje se pravidelně polohovat celé dítě střídavě na jeden a druhý bok, postupně vývojem začne polohovat hlavičku samo na obě strany.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 11.04.2024, 15:51
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×