Příspěvek na péči (PNP)

  1. Co je PNP a kdo na něj má nárok?
  2. Jak se posuzuje PNP u autistů?
  3. Odvolání se proti posudku
  4. Co dělat, když dítě nedosáhne na žádný stupeň PNP?
  5. Ovlivní nárok na PNP budoucnost dítěte?

Co je vlastně PNP a kdo na něj má nárok?

Tento příspěvek je určen osobám, které potřebují z důvodu svého zdravotního stavu pomoc jiné osoby (blízká osoba, asistent sociální péče atd.) při zvládání základních životních potřeb. 

Nárok na PNP má osoba starší 1 roku, a výše se liší podle stanoveného stupně závislosti. K příjmům ostatních členů domácnosti se nepřihlíží. 

Při posuzování stupně závislosti osoby se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost (péče o domácnost se neposuzuje u osob do 18 let). Bližší vymezení schopností zvládat základní životní potřeby a způsob jejich hodnocení stanoví vyhláška č. 505/2006 Sb.

Inzerce

Výše příspěvku na péči pro osoby do 18 let věku činí za kalendářní měsíc:

  • 3 000 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost) 
  • 6 000 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost) 
  • 9 000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost) 
  • 12 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost) 

Pozn.: Příspěvek může být v určitých případech zvýšen o 2000,- měsíčně, ale zde už se posuzují příjmy všech členů domácnosti a musí být nižší než dvojnásobek životního minima.

Inzerce

Jak se posuzuje PNP u autistů?

U autistů se nárok na PNP posuzuje stejně jako u jiné osoby. Žádost o příspěvek se podává na Úřadu práce dle trvalého bydliště. Z tohoto úřadu provedou úřednice šetření, při kterém zjišťují schopnost samostatného života v přirozeném sociálním prostředí, tedy u dítěte doma. OSSZ Lékařská posudková služba pak na základě sociálního šetření úřednic, nálezu vydaného poskytovatelem zdravotních služeb, popř. dalších vyšetření (u autistů jde hlavně o psychiatrické, psychologické vyšetření), která si vyžádá, určí stupeň závislosti.

Podle popisu posuzovaných schopností ale autista vše umí, jen prostě nemůže sám například docházet do školy a ze školy, nemůže spát ve školce, smí tam být jen po dobu asistenta, což jsou 4 hodiny. Tyto děti vyžadují každodenní plnou péči, přesný režim, speciální způsob učení, rodič tedy ne vždy může dítě vychovávat a současně chodit do práce. 

Tento problém mají i děti s jiným postižením, vždy se přihlíží k potřebě pomoci i dohledu jiné osoby u zvládání jednotlivé životní potřeby, která je posuzovaná podle zákona č. 108/2006 Sb. O sociálních službách a prováděcí vyhlášky č. 505/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

Pokud podle závěrečného posudku autista nedosáhne na žádný stupeň PNP, nevzdávejte to. Odvolejte se k odvolacímu orgánu MPSV ČR, případně žádejte opakovaně s odstupem asi tak půl roku, nebo v nejkrajnějším případě je možné podat žalobu (pokud nevyjde odvolání).

Rodič může být doma s dítětem také dobrovolně, může si dobrovolně platit důchodové pojištění a na zdravotní pojišťovně si požádat, aby zdravotní pojištění platil stát (lze do 7 let/15 let v případě péče o dvě a více dětí).

Inzerce

Jakmile je některý stupeň PNP přiznán, lze si do 10 let dítěte požádat i o hrazení důchodového pojištění státem.

Co dělat, když dítě nedosáhne na žádný stupeň PNP?

Nárok na PNP se průběžně přehodnocuje a posuzuje se většinou k věku, kdy se u dětí nějak mění psychomotorický vývoj, zda se jejich soběstačnost zlepšila - do 7 let věku zhruba po 1-2 letech.

Ovlivní nárok na PNP budoucnost dítěte, bude-li třeba jednou schopno se zařadit do úplně běžného života, bude moci studovat, najde si normální práci atd., nepoškodí ho to, že byl veden v nějakém stupni invalidity? 

Z toho nemusí mít rodiče obavy. Příspěvek na péči se nerovná stupeň invalidity, ta se posuzuje za jiným účelem a u dospělých lidí! Navíc pobírání PNP není věc veřejná, záleží na rodině, komu tuto informaci sdělí a není proto důvod, proč by dítě mělo být přiznáním příspěvku na péči stigmatizováno.

Zdroj: MPSV https://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Příspěvek na péči u autistů - diskuze

  • Autista
    Dobrý den. Mám doma autisty. Dostávám příspěvek na malýho ZTP, ale chtěla bych s ním víc zůstat doma. Pomáhá mu to víc se soustředit. V době kdy by byl ve škole bych s byla v práci na 4 hod. Mám nárok na příspěvek ikdyz budu chodit na zkrácený úvazek do práce? Děkuji
    jenisovah87   | 24.08.2021 18:38:01
    Reagovat | URL příspěvku
  • mam dotaz, to povinne pojisteni u 2 deti do 15 let je mysleno i socialni pojisteni nebo jen zdravotni??
    Liberte   | 18.08.2015 07:33:23 | Reakcí: 3, poslední: 27.08.2015 10:44:11
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Sociální i zdravotní, ale žádost se musí podat samostatně na OSSZ a na zdrav. pojišťovně.
      Sunny   | 24.08.2015 10:54:52
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        dekuju,pokud nevyjde pnp,zkusim at mi daji socialku ..mam tak jen zdravotni a socialni si musim platit sama..ani na socialce mi nerekli tuto moznost
        Liberte   | 24.08.2015 12:35:30
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE:
          Ahoj, jsi mě nahlodala a obvolávám úřady...oni to vážně zrušili, takže za tebe platí stát jen zdravotní pojištění, důchodové ne.
          Letos je minimální záloha na důchodové 1863,-.
          Jakmile ale budete mít přikleplý nějaký stupeň péče, už je to jinak:
          http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/ucast-na-pojisteni/nahradni-doba-pojisteni.htm

          Ještě bych případně zkusila na OSSZ pořešit, že je péče o dítě jako tvůj halvní prac. poměr, tudíž bys měla stejně jako osvč platit jen zálohy pro vedlejší, které jsou cca poloviční.
          Sunny   | 27.08.2015 10:44:11
          Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, moje rocni dcera zacala takhle posedavat, nekdy tak vydrzi hodne dlouho? Je to normalni nebo mam s ni nekam zajit?

Dobrý den,

takovým sedem by dítě nemělo sedět dlouho, požádejte o rehabilitaci.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 04.03.2024, 08:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×