Trénujte imunitu vašeho dítěte i po prvním roce, aby dobře fungovala, když ji bude potřebovat

Správná a pestrá výživa hraje klíčovou roli při vývoji imunity, neboť imunitní systém se formuje a trénuje především v prvních 3 letech života dítěte. 

Batolecí věk je obdobím, kdy děti začínají navazovat kontakt s okolím a tráví více času venku. Může tak docházet ke zvýšenému šíření infekcí. Typickým příkladem jsou tzv. „školkové virózy“, kdy jedno dítě přenáší viry na druhé. Zároveň je v tomto věku imunitní systém zatěžován očkováním. 

Inzerce

Proto je důležité si uvědomit, že zdravý imunitní systém neznamená, že dítě nikdy neonemocní, ale znamená, že infekci překoná bez komplikací.

Inzerce

Imunitní systém dětí v batolecím věku není ještě zralý, a proto potřebuje podporu prostřednictvím vyvážené stravy. Podstatnou roli pro zdárný vývoj dítěte hraje imunitní systém střev. Je vědecky prokázáno, že 70 % buněk imunitního systému se nachází právě ve střevech. Proto myslete na to, abyste správným výběrem stravy vytvořili zdravou střevní mikroflóru.

Důležitou roli ve střevech hrají přátelské (probiotické) živé bakterie, které znáte například z kysaných mléčných výrobků. Probiotika tvoří zdravou střevní mikroflóru, která pomáhá zneškodňovat pomnožení škodlivých bakterií ve střevech. Probiotika ovšem čelí problému, jak přežít průchod trávicím traktem a dlouhodobě působit v tlustém střevu. Konzumace probiotik proto musí být pravidelná, dlouhodobá a v dostatečných dávkách. Pro podporu růstu prospěšných bakterií v tlustém střevě je vhodné konzumovat dostatečné množství vlákniny – tzv.
které vytvářejí v tlustém střevě živnou půdu pro růst zdravých mikroorganismů a podněcují tak vývoj správné střevní mikroflóry.
 
 

 

Inzerce

Vhodným zdrojem prebiotik v jídelníčku dítěte v batolecím věku je zelenina, ovoce a luštěniny. Obsahují je ale také některá batolecí mléka. Pro silný imunitní systém je tak důležitá pestrá a vyvážená strava. Jídelníček dítěte v batolecím věku má tedy obsahovat dostatek zeleniny, ovoce, masa, ryb, a dále luštěnin a cereálních výrobků. A samozřejmě mléčnou složku – ta by měla být i nadále nenahraditelnou součástí batolecího jídelníčku.

Inzerce

Inzertní sdělení

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Trénujte imunitu vašeho dítěte i po prvním roce - diskuze

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×