Ultrazvuková vyšetření v těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

  1. První vyšetření ultrazvukem
  2. Druhé vyšetření ultrazvukem
  3. Třetí vyšetření ultrazvukem
  4. Zkratky z ultrazvuku
  5. Vaše dotazy

Ultrazvuk je prováděn na začátku těhotenství k ověření gravidity, umístění oplodněného vajíčka v děloze a zjištění jeho životaschopnosti.

Další vyšetření ultrazvukem se provádí za účelem screeningu vývojových vad a provádí se trojstupňově.

Inzerce

Již v začátku těhotenství je těhotné ženě nabízen screening nejčastějších vývojových vad plodu (morfologických a chromozomálních abnormalit). Ultrazvukový screening vývojových vad plodu se provádí třístupňově tak, aby postihl každý ze 3 trimestrů těhotenství. Každá těhotná žena by měla být informována o možných metodách screeningu a formě jejich úhrady. Preferován je v období I. trimestru tzv. kombinovaný screening (biochemický a ultrazvukový).

 

Inzerce

1. Vyšetření ultrazvukem

Při prvním ultrazvukovém vyšetření v 11.–14. týdnu se určuje velikost plodu, vč. stanovení
předpokládaného termínu porodu. V případě vícečetného těhotenství se lékař zaměřuje na určení chorionicity a amnionicity, tzn. zjišťuje, zda mají jednotlivé plody vlastní placenty a plodové obaly nebo sdílí společnou placentu a jeden nebo oba plodové obaly. Tato informace je významná pro další sledování gravidity a vedení porodu. Vyšetření je také zaměřeno na zhodnocení přímých a nepřímých známek vývojových vad plodu. Ideální je kombinovat toto ultrazvukové vyšetření s biochemickým vyšetřením krve matky (volná beta podjednotka těhotenského hormonu – hCG a protein PAPP-A). Tímto způsobem je možné s přesností více než 90 % určit rizika nejčastějších chromozomálních vad plodu. V případě pozitivního výsledku screeningu (vyššího rizika vývojové vady u plodu) je možné provést invazivní vyšetření – odběr vzorku placenty (biopsii choria, CVS) k potvrzení, případně vyloučení podezření
na chromozomální vadu plodu. Toto vyšetření se provádí ve specializovaných centrech, kompletní výsledky
jsou k dispozici do 14 dnů (nejčastější chromozomální poruchy lze vyšetřit i do 24 hodin) a je spojeno s 1% rizikem potratu plodu následkem procedury (do 2 týdnů od vyšetření). Pokud těhotná nepodstoupí takto provedený kombinovaný screening vývojových vad plodu, je další screeningovou možností méně přesný triple test (odběr krve v období 16.–17. týdne). Pokud je na základě provedených vyšetření vysloveno podezření na chromozomální vadu plodu, je možné provést ověření například odběrem plodové vody (amniocentézu). I toto vyšetření je spojeno s cca 1% rizikem potratu plodu (do 2 týdnů), výsledky vyšetření jsou k dispozici podle zvolené metodiky vyšetření do 24 hodin, případně až 2–3 týdnů. Nově vznikající alternativou vyšetření k ověření stavu plodu jsou metody neinvazivní prenatální diagnostiky – tzn. vyšetření buněk plodu, resp. DNA plodu nalezené v krvi těhotné ženy. Tato poměrně nová, rychle se rozvíjející metoda zatím rutinně umožňuje vyšetření pohlaví plodu, RhD stavu plodu a několika málo chromozomálních vad plodu (trisomie 21, 18, 13).

2. Vyšetření ultrazvukem

Součástí druhého ultrazvuku ve 20.–22. týdnu těhotenství je změření velikosti plodu, určení množství plodové vody, uložení placenty, zhodnocení pohybové aktivity plodu. Vyšetření je opět zaměřené na poznatelné známky vrozených vývojových vad. Výběrově je možné doplnit i vyšetření srdce plodu kardiologem (FECHO).

3. Vyšetření ultrazvukem

Třetím ultrazvukovým vyšetřením mezi 30.–32. týdnem gravidity je za pomoci ultrazvuku znovu určena velikost plodu, dále jeho uložení v děloze, pohybová aktivita, množství plodové vody a uložení placenty. Opakovaně se kontrolují známky ev. vývojových vad, zejména těch, které lze pozorovat až po 20. týdnu těhotenství.

4. Zkratky, se kterými se může těhotná pacientka setkat na ultrazvuku

PPH PI -  poloha podélná hlavičkou, postavení první (záda plodu vlevo)
PPH PII – poloha podélná hlavičkou, postavení druhé (záda plodu vpravo)
PPKP - poloha podélná koncem pánevním
Situs trasnversus - poloha příčná
Situs obliquus - poloha šikmá
DS - dolní segment (dolní část dělohy, jejíž hranice je v místě úponu močového měchýře)
PV – plodová voda
PA - pohybová aktivita plodu
ASP - srdeční akce plodu
CRL (crown-rump length) - vzdálenost mezi temenem a kostrčí zárodku, která se měří ultrazvukem. Podle naměřené velikosti určujeme délku těhotenství v prvním trimestru (v prvních 12 týdnech těhotenství)
BPD (biparietal diameter) - vzdálenost temenních kostí plodu (spolu s dalšími rozměry plodu – FL, AC - můžeme určit předpokládanou váhu miminka)
BPP - biparietální průměr (český ekvivalent BPD - viz výše)
AC (abdominal circumference) - obvod břicha plodu
HC (head circumference) – obvod hlavy plodu
FL (femur length) - délka stehenní kosti (spolu s dalšími rozměry plodu – BPD,HC a AC - můžeme určit předpokládanou váhu miminka)
Doppler AU -  měření průtokové rychlosti krve v pupečníkové cévě (hodnotí se parametry S/D, RI, PI), podle výsledku zjistíme, zda má miminko dostatek kyslíku a živin 
Doppler ACM – měření průtokové rychlosti v mozku plodu
VVV – vrozené vývojové vady plodu
VCC (VSV) – vrozená vada srdce 
NT (nuchal translucence) - šíjové projasnění plodu ve 12. týdnu těhotenství, hodnota víc jak 3mm svědčí pro možnou genetickou vadu plodu 
NB (nasal bone) – nosní kost, vyšetřuje se ve 12. týdnu těhotenství, její nepřítomnost upozorňuje na možnou genetickou vadu plodu

Autor: MUDr. Denisa Petrovová

Inzerce
Zdravé těhotenství

Perfektní přehled základů zdravé výživy a cvičení pro těhotné!

Jedinečné rady o výživě a cvičení pro zdravý vývoj miminka. Naučte se vařit a cvičit dříve, než se miminko narodí!

Inzerce

ZDARMA ke knížce brožury o těhotenství a péči o dítě.

wwww.zdravetehotenstvi.cz

Inzerce

5. Vaše dotazy

Může ultrazvukové vyšetření poškodit plod?

Dobrý den, manželka je v 10.tt a jelikož měla časté problémy se špiněním, tak prodělala už 8 ultrazvukových vyšetření (7 ambulantních, dnes jeden "velký" ultrazvuk). Chtěl bych se zeptat, zda-li díky častým ultrazvukům existuje nějaké riziko poškození plodu a jestli by nebylo lepší už další ultrazvuky vynechat. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď: Základním testem ultrazvukového přístroje je test na biologickou bezpečnost. Nebylo nikdy prokázáno, že by ultrazvuk mohl poškodit vyvíjející se zárodek a to ani v období I. trimestru. Na druhé straně zbytečné a nadbytečné ultrazvukové vyšetřování není žádoucí a opodstatněné. dr. Gerychová

Mám se znepokojovat výsledkem ultrazvuku?

Dobrý den, včera jsem byla na ultrazvukovém vyšetření, dle poslední menstruace jsem 37+2. Paní doktorka mne upozornila, že má miminko větší bříško, ale až z výsledků doma jsem zjistila, že naměřené velikosti jsou :

  • BPD 90,55mm, což odpovídá 36+5
  • AC 354,74mm, což odpovídá 39+3 
  • HC 319,27mm, což odpovídá 36+0
  • FL 69,76mm, což odpovídá 35+5

Mám se těmito výsledky znepokojovat? Co to pro mne jako pro nastávající maminku znamená? Na dalším, kontrolním ultrazvuku nejsme domluvené, pouze na monitorech. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, to, že má miminko větší břiško (a jinak všechna ultrazvuková vyšetření byla v pořádku) nemusí nic znamenat, snad jen to, že může být miminko těžší, baculatější ( je to jako u dospělých). Ale může to být jen chyba odchylka měření. Nijak se tím neznepokojujte. MUDr. Veronika Ťápalová

Ve zkratce pro tatínky

V průběhu těhotenství se provádějí celkem 3 ultrazvuky k vyšetření možných vývojových vad plodu. První v 11. až 14. týdnu se kombinuje s odběrem krve, druhý probíhá ve 20. až 22. týdnu, kde lékaře zajímá i velikost a pohyb plodu, množství plodové vody a uložení placenty. Poslední se stejným zaměřením probíhá mezi 30. až 32. týdnem těhotenství. Pokud těhotná nepodstoupí první ultrazvuk v rámci tzv. prvotrimestrálního screeningu, může u ní být proveden ještě mezi 16. a 17. týdnem méně přesný triple test – odběr krve. Je-li podezření na vývojové vady, ověřují se amniocentézou – odběrem plodové vody. JM

Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ultrazvuk - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Den oplodnění
    Dobrý den mám dotaz umí lékař zjistit přesný den kdy došlo k oplodnění? Děkuji
    Blickbaf   | 31.10.2022 17:28:26
    Reagovat | URL příspěvku
  • Ultrazvuk
    Jsem v 17týdnu a můj lékař mi dělal počateční UZ a pak okolo 12týdne. Na další vyšetření jdu až za měsíc. Je to normální ?? Mám z toho fakt obavy, na cokoliv se zeptám ...to je dobrý, bohužel tu jiný lékař dostupný není :-(((
    Anoula   | 04.11.2015 16:02:22
    Reagovat | URL příspěvku
  • Ahoj chtěla bych se zeptat,dneska jsem byla na ultrazvuku,jsem ve 28tt,ale doktor mi nameril pres hlavicku 30 tyden pres břiško 28tt a pres FL 29,je to normalni nebo mam mit starosti.
    Bajule   | 29.07.2014 15:21:54 | Reakcí: 4, poslední: 30.07.2014 16:07:21
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Je to normální, stačí kousíček a měření hned vyjde jinak. Mě naměřili doktoři pokaždé jinak váhu, dvakrát řekli že mám malé mimi a ono bylo velké.
      Ady.S   | 29.07.2014 16:46:41
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        Tak děkuji moc,měla jsem z toho zvlaštní pocit..
        Bajule   | 29.07.2014 19:02:03
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE:
          Nejlepší je zeptat se přímo doktora.
          Ady.S   | 29.07.2014 21:50:15
          Reagovat | URL příspěvku
          • \
            RE:
            Ptala jsem se,tak řikal,ze to neni velky rozdil ze bude mimi větši,ale že uvidime přiště...tak jsem z toho moc nepochopila zda je vše ok,jestli je to normalní..
            Bajule   | 30.07.2014 16:07:21
            Reagovat | URL příspěvku
  • Kontrola čípku vs ultrazvuk
    Moje doktorka mi dělá UZ pokaždé, když přijdu na kontrolu. Díky bohu. Jsem ale v 16. týdnu a nevšimla jsem si, že by mi kontrolovala čípek, zatím se nekoukala ani na prsa. Všude se píše, že při každé (těhotenstké) návštěvě gynekologa se čípek kontroluje. Nahrazuje UZ kontrolu čípku? Nebo něco moje gynekoložka zanedbává?
    Děkuji
    Gingee   | 29.10.2013 11:31:55 | Reakcí: 1, poslední: 27.08.2014 17:58:29
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Kontrola čípku vs ultrazvuk
      Ahoj jsem v 31tt a muj gynekolog mi zatím čípek kontroloval pohmatem jen jednou. pokud to jde vidět na UZ, nemá prý smysl mě pokaždé trápit ;-)
      Adela192   | 27.08.2014 17:58:29
      Reagovat | URL příspěvku
  • prosíím pomoc
    Dnes jsem byla na prvním uz. jsem ve 12týdnu a doktorovi se něco nezdálo,tak musím na specializové uz vyšetření. Řekl mi že u zadečku vidí něco tmavého,ale že si nemám dělat starosti,jenže mě to moc nejde:-( V žádance mám napsáno Teratiomu-meningocele. Prosím nevíte někdo na co se mám připravit?????
    Ačule   | 03.07.2013 21:20:08 | Reakcí: 1, poslední: 22.07.2013 10:25:31
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: prosíím pomoc
      Přikládáme odpověď gynekoložky, paní dr. Romany Gerychové:

      Sakrální nebo taky sacrococcygeální teratom je vývojová vada plodu. Jedná se o nezhoubný nádor vyrůstající nejčastěji z oblasti křížové kosti, který má různou velikost - částí roste zevně a částí do křížové kosti. Nádor je nezhoubný, je možné jej po porodu plodu odstranit bez následků pro plod. Problémem bývá někdy jeho velikost a tím i možné komplikace, které může nádor plodu přinést v průběhu nitroděložního vývoje (krvácení do nádoru a tím chudokrevnost plodu, poškození křížové kosti...).

      Meningocele je rozštěpová vada páteře plodu - tzv. defekt neurální trubice plodu.
      Podle rozsahu se může jednat o kompletní rozštěp s obnažením míšních kořenů nebo jen o rozštěp obratlů - na rozsahu závisí i možná mírná následného poškození plodu.

      Z těchto dvou rozdílných diagnóz usuzuji, že si vyšetřující lékař nebyl jistý, a proto Vás správně odeslal ke specializovanému ultrazvuku k objasnění nálezu a tím i stanovení další prognózy.
      Baby on line   | 22.07.2013 10:25:31
      Reagovat | URL příspěvku
  • kazda by urcite brala uz co nejvic a kazdou prohlidku,ale urcite to taky neni nejzdravejsi.a budme radi aspon za neco,driv to nebylo vubec.max.jeden.
    jujiko   | 18.09.2011 13:27:23 | Reakcí: 2, poslední: 18.09.2011 22:30:36
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Ano, přesně tak. Mojí mamce by neudělali ani ten jeden, kdyby u nich v rodině nebylo hodně dvojčat. Ale já měla štěstí, že nám ho dělala při každé kontrole.
      luciiifer   | 18.09.2011 18:22:06
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        to se fakt divim,ze to nekdo mel kazdou prohlidku,jako jo je to pravda,ale jak to vykazuje lekar pojistovne a tak.
        jujiko   | 18.09.2011 22:30:36
        Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Růst hCG

| Levandule88 | 26.03.2024, 07:21

Dobrý den, mám dotaz ohledně růstu hCG. Všude jsem našla informace, že by měla hodnota růst ob den zhruba o dvojnásobek. Nikde jsem ale moc nenašla, co když roste rychleji. Byla jsem jako samoplátce (4+1 tt) na odběru a hodnota byla 601, za čtyři dny jsem šla znovu (4+5 tt) a hodnota mě zaskočila, neboť byla 5687. Může to být v pořádku? Obávám se molárního těhotenství, bohužel tu zkušenost už mám, před pár měsíci. Částečná mola a nutná revize v 11 tt. Nevím, zda mám jít na další odběr, nebo to nechat být a počkat až na UTZ. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

optimální by bylo, aby management odběrů a sledování měl v rukou Váš gynekolog, takto v rámci poradny opravdu nemohu dělat závěry, zda se jedná či nejedná o podezření na další molární těhotenství.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 08:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×