Test na těhotenskou cukrovku

  1. Co je test na těhotenskou cukrovku neb-oGTT? 
  2. V čem spočívá test na těhotenskou cukrovku?
  3. Jak se na cukrovkový test připravit?
  4. Jak vyšetření na těhotenskou cukrovku probíhá?
  5. Režimová opatření po testování
  6. Možné nežádoucí účinky v průběhu vyšetření
  7. Jak interpretovat výsledky glykémie a oGTT v těhotenství?
 

Co je test na těhotenskou cukrovku neb-oGTT?

Při vyšetření na těhotenskou cukrovku se provádí tzv. orální glukózový toleranční test (oGTT), a to mezi 24. - 28. týdnem těhotenství, u těhotných s rizikovými faktory pro těhotenský diabetes dříve (nejčastěji v 16. – 18. týdnu těhotenství).

V čem spočívá test na těhotenskou cukrovku?

Test na těhotenskou cukrovku spočívá ve vypití 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě nalačno a vyšetření krevního cukru rovněž nalačno a pak za 60 a 120 minut od vypití cukrové vody.

Jak se na cukrovkový test připravit?

Na vyšetření je potřeba přijít ráno nalačno, od večera již nic nejíst, nepít, nežvýkat a nekouřit.

Test by se neměl provádět v době akutního onemocnění, a pokud nepřijde těhotná nalačno. Stejně tak mohou být hodnoty změněny, pokud budoucí maminka nezůstane v průběhu testu v klidu, ale vykonává jakoukoliv fyzickou aktivitu.

Jak vyšetření na těhotenskou cukrovku probíhá?

Na vyšetření se přichází většinou ráno a to nalačno do odběrové laboratoře. Po registraci na recepci vás zdravotní sestra poučí o průběhu vyšetření.

Po prvním odběru nalačno z loketní žíly následuje vyšetření krve na hladinu glukózy.

Inzerce

Po vyšetření nalačno následuje podání 75 g cukru – glukózy v podobě sladkého ochuceného nápoje v množství 250 ml, který těhotná žena vypije během 5-10 minut. Následující 2 hodiny je potřeba na odběrovém pracovišti vydržet v klidu, čili vsedě nebo vleže, nechodit, stále ještě nejíst, nepít, nežvýkat a nekouřit.

Druhý - kontrolní odběr se provádí za 1 hodinu a třetí odběr za 2 hodiny po vypití sladkého nápoje. Opět se ve vzorcích krve vyšetří hladina krevního cukru – glukózy.

Inzerce

Režimová opatření po testování

Po třetím odběru by se maminka měla v laboratoři najíst a napít, teprve poté, co je zkontrolována, že je v pořádku, z laboratoře odchází.

Možné nežádoucí účinky v průběhu vyšetření

Po vypití nápoje s cukrem můžete cítit nevolnost nebo nucení na zvracení, některé těhotné mohou zvracet nebo se u nich může dostavit průjem. V případě jakýchkoliv obtíží je ihned hlaste personálu laboratoře. Rovněž je potřeba hlásit před testem možné alergie, zvláště pak na kyselinu citronovou, kterou roztok obsahuje. Stejně tak další závažná onemocnění, zvláště neurologického rázu (epilepsie aj.).

Některým maminkám se může udělat nevolno po odběru krve, mohou mít tzv. mžitky před očima a točit se jim hlava (jak popsala naše maminka Bára), ty je vhodné umístit do horizontální polohy na lehátko. Taková pacientka by měla zůstat i po posledním odběru alespoň 15 minut pod kontrolou zdravotníků.

Na mnoha pracovištích mají prostor pro maminky čekající na kontrolní odběry oddělen od ostatních pacientů, což si budoucí maminky velice chválí, nemohou tak zvláště v době chřipek „chytnout“ infekci od nemocných.

Inzerce

Jak interpretovat výsledky glykémie a oGTT v těhotenství?

První vyšetření glykémie proběhne u těhotné v rámci prvního odběru krve na počátku těhotenství. Pokud je již tato první hodnota zvýšená, tedy 5,1 mmol/l a více, je těhotná odeslána na diabetologii k došetření a dalšímu sledování.

Stejný postup je, pokud 5,1 mmol/l a více ukáže první vyšetření na lačno u oGTT.

Na pracovištích, kde je znám výsledek vyšetření na lačno ihned, se u těhotných s touto zvýšenou hodnotou již k samotnému testu nepřistupuje a je odeslána na diabetologii.

Inzerce

Jsou-li hodnoty v 1 hodině 10 mmol/l a více a ve 2. hodině 8,5 mmol/l a více, svědčí tyto výsledky opět pro těhotenskou cukrovku a těhotná je odeslána na diabetologii.

Test se již v průběhu těhotenství neopakuje.

Poděkování za odbornou korekci patří gynekoložce MUDr. Veronice Ťápalové

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Test na těhotenskou cukrovku - diskuze

  • test na těhot.cukrovku
    Den předem jsem se z různých diskuzí na netu stačila vyděsit, jak mi bude špatně a bude se mi motat hlava. Bála jsem se už kvůli tomu,že když se ráno nenajím a musím někam jít, začne se mi dělat šoufl. Naštěstí tomu bylo úplně jinak. S dalšími maminami nás přivítala příjemná sestřička. Odběry krve se daly zvládnout a pomerančová šťáva taky nebyla žádná hrůza. Jako když si dáte Fantu. Kupodivu mně tento nápoj zahnal žízeň i hlad, takže mi bylo fajn a pak už zbývalo jen čekání. Ostatní tři maminy to taky zvládly bez komplikací. Takže to nakonec nebylo tak strašné. Jen mě při tom třetím odběru krve trochu bolela ruka, ale to už jsem neřešila, protože to bylo těsně před koncem.
    ivys88   | 06.12.2019 00:41:12
    Reagovat | URL příspěvku
  • svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
    Děkuji Dr.Ogunze
    Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

    a on může vyléčit následující nemoci

    {1} HIV a AIDS
    {2} Diabetes
    {3} epilepsie
    {4} Rakovina krve
    {5} HPV
    {6} ALS
    {7} Hepatitida
    {8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
    {9} herpes virus
    {10} striže
    {11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
    {12} slabá erekce
    a mnohem víc
    annaandrej   | 05.11.2018 23:37:37
    Reagovat | URL příspěvku
  • ogtt test
    to, co v článku chybí - byť to vypadá jako maličkost a blbost mezi ostatními radami - je - dobře (teple) se obléknout - už samo o sobě být na lačno (tj. několik hodin hladová) může vyvolat pocit zimy (obzvlášť u žen s nízkým tlakem), když se k tomu přidá navíc to, že maminky (nejen v těhotenství ale i při kontrolním ogtt) by se v rámci nezkreslení výsledků neměly moc hýbat (tj zahřát se rychlou chůzí či dokonce cvičením nebo během :-) - tak může být pocit mrznutí jen přispět k dalšímu stresu (který zvedá cukr!)
    na ogtt jsem byla ve 4 různých odběrových místech a zima nebyla pouze v jednom, tam ale zase chyběl volně přístupný záchod  
    naopak oceňuju v článku radu vzít si sebou pití a svačinu na konzumaci po skončení testu - při prvním kontrolním ogtt 6 měs. po 1. porodu (měla jsem o 10kg méně než před těhotenstvím !) jsem svačinu s sebou neměla a následné pocity tak půl hodiny - hodinu po skončení testu (zřejmě hypoglykemie) nic moc .... začala jsem se potit, točila se mi hlava a 30Kč za tehdejší poplatky se kutálelo po stole; bohužel jednou mi po testu nepomohla ani svačina a dělalo mi pak problémy se ve zdravotnických potřebách podepsat na žádanku jak se mi třásly ruce  
    pandanek   | 04.10.2017 14:13:03
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Růst hCG

| Levandule88 | 26.03.2024, 07:21

Dobrý den, mám dotaz ohledně růstu hCG. Všude jsem našla informace, že by měla hodnota růst ob den zhruba o dvojnásobek. Nikde jsem ale moc nenašla, co když roste rychleji. Byla jsem jako samoplátce (4+1 tt) na odběru a hodnota byla 601, za čtyři dny jsem šla znovu (4+5 tt) a hodnota mě zaskočila, neboť byla 5687. Může to být v pořádku? Obávám se molárního těhotenství, bohužel tu zkušenost už mám, před pár měsíci. Částečná mola a nutná revize v 11 tt. Nevím, zda mám jít na další odběr, nebo to nechat být a počkat až na UTZ. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

optimální by bylo, aby management odběrů a sledování měl v rukou Váš gynekolog, takto v rámci poradny opravdu nemohu dělat závěry, zda se jedná či nejedná o podezření na další molární těhotenství.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 08:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×